Pora na przedstawienie zestawień Polskich seniorów w zespołach. Zgodnie z przepisami musi być dwóch takich zawodników, mogą to być również juniorzy bądź zawodnicy u-24. Zmiany w tej formacji w porównaniu do zeszłego sezonu są kosmetyczne. Jedynie Włókniarz zdecydował się na całkowitą zmianę (odmłodzenie) w seniorskim składzie. Wiadomo że jest to bardzo ważne ogniwo w każdym zespole, w razie kontuzji może być zastępowany przez polskich juniorów. W tegorocznych zawodach Grand Prix wystąpią Krzysztof Kasprzak, jeśli jego forma będzie podobna do tej z zeszłego sezonu raczej szans na utrzymanie nie będzie miał, czwarty zawodnik świata Maciej Magic Janowski oraz Mistrz Świata Bartosz Zmarzlik – obaj żużlowcy będą walczyć o zwycięstwo w cyklu. Ze składów ekstraligowych zniknęły takie nazwiska jak Rune Holta czy Jakub Jamróg.

Na początku mojego zestawienia – beniaminek – zespół z Torunia który, w składzie ma 3 seniorów –  28 letni Tobiasz Musielak wychowanek klubu z Leszna w zeszłym roku (średnia w I lidze 2,121 pkt/bieg ), oprócz niego dwóch wychowanków klubu 36 letni Adrian Miedziński rok temu oprócz I ligi (średnia 1,889 pkt/bieg) kilka gościnnych występów w Rybniku (średnia 1,241 pkt/bieg) oraz  26 letni Paweł Przedpełski, który rok temu reprezentował klub z Częstochowy (średnia 1,579 pkt/bieg). Z tej trójki moim zdaniem pewniakiem jest Przedpełski. Z pozostałej dwójki większe szansę daję młodszemu Musielakowi. Raczej dolna część rankingu – brakuje w tej formacji prawdziwego lidera.

Kolejny w zestawieniu to GKM Grudziądz – tutaj teoretycznie również jest 3 zawodników. Ale Norbert Krakowiak raczej będzie występował jako zawodnik u-24, bądź rezerwowy. Wychowanek Unii Leszno 30 letni Przemysław Pawlicki,  (średnia 1,024 pkt/bieg) oraz po 8 latach startów w Gorzowie były wicemistrz świata 37 letni Krzysztof Kasprzak (średnia 1,244 pkt/bieg). Obaj zawodnicy o zeszłym sezonie zapewne chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Kasprzak jako stały uczestnik GP na pewno będzie chciał pokazać, że potrafi jeździć na wysokim poziomie. Czy się uda? – gorzej na pewno nie będzie.

W Lublinie sytuacja podobna jak w Grudziądzu. Jest Dominik Kubera, który najpewniej będzie jeździł jako u-24. Oprócz niego jest jeszcze 3 seniorów. Kolejny zawodnik to wychowanek GKMu Grudziądz, którego barwy rok temu reprezentował, 35 letni Krzysztof Buczkowski (średnia 1,098 pkt/bieg) oraz były dwukrotny wicemistrz Świata 39 letni Jarosław Hampel (średnia 1,849 pkt/bieg). To ta dwójka może liczyć na regularne występy. W składzie jest też 31 letni Dawid Lampart (rok temu I liga średnia 1,482 pkt/bieg, w II lidze 2,043 pkt/bieg). Wyraźny lider formacji to Jarek Hampel, który jednak najlepsze lata ma zdecydowanie za sobą.

Włókniarz Częstochowa jako jedyny zespół całkowicie wymienił formację seniorską polskich rajderów i raczej wyjdzie im to na plus. W miejsce Holty i Przedpełskiego znaleźli się: po raz pierwszy poza Rybnikiem 25 letni Kacper Woryna (średnia 1,514 pkt/bieg) oraz pięciokrotny drużynowy Mistrz Polski z Unią Leszno 23 letni Bartosz Smektała (średnia 1,863 pkt/bieg). Obaj zawodnicy na pewno chcą zrobić krok do przodu. Wciąż młodzi i utalentowani na pewno będą chcieli się pokazać. Zdecydowanie na plus. Może to być niespodzianka w tym roku. Wg mnie środek rankingu.

Falubaz Zielona Góra posiada teoretycznie 4 seniorów ale zarówno Damian Pawliczak jak i Mateusz Tonder będą kandydować do roli rezerwowego /lubi u-24. Kolejny zawodnik jeżdżący w Falubazie od 2007 roku to niezniszczalny 46 letni Piotr Protasiewicz (średnia 1,779 pkt/bieg) oraz były wicemistrz świata, wychowanek tutejszego klubu w zespole od 2008 roku 29 letni Patryk Dudek (średnia 1,890 pkt/bieg). Protasiewicz mimo upływu lat dalej prezentuje pewien wysoki i równy poziom. Dudek zeszły sezon miał słabszy, wypadł z cyklu GP, w lidze nie zachwycał. Na pewno będzie się chciał odbudować i wrócić do walki o tytuł mistrza świata. Raczej solidny duet prezentujący pewien poziom. Górna część rankingu.

Sparta, brązowi medaliści z zeszłego sezonu pojadą w prawie takim samym zestawieniu w polskiej formacji (wyjątek to brak Maksa Drabika) – 22 letni Rosjanin z Polskim paszportem Gleb Czugunow (średnia 1,765 pkt/bieg) oraz 30 letni kapitan zespołu rodowity Wrocławianin, czwarty zawodnik świata i Indywidualny Mistrz Polski z zeszłego roku Maciej Janowski (średnia 2,160 pkt/bieg). Robiący postępy z roku na rok Gleb pokazał, że potrafi wygrywać nawet z najlepszymi. Rok temu miał dwa występy w Grand Prix. W pierwszym niewiele brakowało do półfinału, w drugim zajął ostatecznie piąte miejsce. Pokazał że ma olbrzymi potencjał. Maciej Janowski to od lat czołówka światowa, jeden z liderów zespołu. Zdecydowanie górna część rankingu.

Srebrni medaliści z zeszłego roku Stal Gorzów w składzie mają 3 zawodników polskich. Ale Rafał Karczmarz szykowany jest do roli rezerwowego lub u-24. Podstawowi polscy seniorzy to: wychowanek Polonii Bydgoszcz, brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski 28 letni Szymon Woźniak (średnia 1,562 pkt/bieg) oraz aktualny Mistrz Świata, indywidualny Wicemistrz Polski 26 letni wychowanek klubu Bartosz Zmarzlik (średnia 2,430 pkt/bieg). Zdecydowany lider w postaci Zmarzlika jedna z najlepszych średnich w ekstralidze , pierwszy od lat 2007-08 zawodnik który rok po roku wygrał cykl Grand Prix. Z kolei Woźniak zeszły sezon miał raczej przeciętny. Mając takiego zawodnika jak Zmarzlik w pierwszej trójce się jednak wg mnie mieszczą.

Mistrzowie Polski z ostatnich 4 lat Unia Leszno w składzie mają Szymona Szlauderbacha – ale on będzie rezerwowym lub /u-24. Na początek wychowanek Unii Tarnów 7 krotny Drużynowy Mistrz Polski, 37 letni Janusz Kołodziej (średnia 1,870 pkt/bieg). Wychowanek klubu z Leszna 27 letni Piotr Pawlicki (średnia 2,000 pkt/bieg). Chyba najbardziej wyrównany duet seniorów w lidze. Gwarantują wysoki poziom i solidną zdobycz punktową. Góra rankingu.

Ranking:
1. Sparta Wrocław
2. Stal Gorzów
3. Unia Leszno
4. Włókniarz Częstochowa
5. Falubaz Zielona Góra
6. Motor Lublin
7. GKM Grudziądz
8. Apator Toruń

Miałem duży dylemat zwłaszcza w pozycjach 7-8 jednak moim zdaniem w Grudziądzu coś ruszy przynajmniej w tej formacji,  miejsca 4-5 postawiłem jednak na młody ale już jak doświadczony duet Częstochowski, Dudek słaby sezon Protasiewicz swoje lata. Długo głowiłem się nad pozycjami 1-3. Dwa pierwsze miejsca zespoły z dwoma najlepszymi Polakami, Unia Leszno -solidny wysoki poziom ale jednak nie ma wśród nich lidera swojego zespołu. Spartę oceniam wyżej ponieważ jest to jednak bardziej wyrównany duet, a Gleb z sezonu na sezon wygląda lepiej. Po Woźniaku rewelacyjnej jazdy raczej się  nie spodziewam.