Ciekawie i dość wyrównanie wygląda sytuacja z juniorami. Niestety wśród młodzieżowców jest więcej znaków zapytania niż pewniaków. Wielu dobrych, polskich zawodników zakończyło wiek juniora. W ostatnich sezonach mieliśmy juniorów, którzy byli naprawdę mocnymi punktami zespołów (Kubera, Smektała, Drabik, Czugunov, Woryna) a następców prezentujących taki poziom ciężko dostrzec. Rok temu Polacy zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów (w finale Krakowiak 8 pkt, Kubera 9, Miśkowiak 10, w składzie był jeszcze Cierniak),  Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów (w finale Krakowiak 0 pkt, Kubera 14, Miśkowiak 10, Trofimov Junior 9 pkt, Wiktor Lampart 13 pkt). W tym roku o podobne sukcesy będzie ciężko.Z czołowej 8  Finałów Indywidualnych Mistrzostw Polski juniorów, tylko dwóch pojedzie w ekstralidze jako juniorzy. Owszem jest kilka ciekawych nazwisk ale to chyba nie ten poziom (obym się mylił).

1. Apator Toruń –  przyszłościowo ale w tym sezonie raczej  jak  w większości przypadków duży znak zapytania. Melodia przyszłości duży talent – ponoć Krzysztof Lewandowski 16 lat.  Justin Stolp 20 lat wychowanek GKMu o miejsce w składzie powalczy z 20 letnim Karolem Marcińcem, który ma zdecydowanie większe szanse – rok temu w I lidze miał średnią 0,658. Pewniakiem do składu jest pozyskany z Gdańska 19 latek Karol Żupiński na którego polowało kilka klubów ekstraligi (1,255 w I lidze). Formacja wygląda w miarę obiecująco – myślę że gdzieś w środku stawki w rankingu.

2. GKM Grudziądz – dwóch juniorów: 19 letni Daniel Zieliński (0.2 śr biegowa) oraz 17 letni Kacper Łobodziński (0,1 śr biegowa). Ten drugi uważany za dosyć duży talent. Biorąc pod uwagę inne formacje mogą dostać szansę żeby się pokazać. Niestety na tą chwilę chyba najsłabsza formacja juniorska w ekstralidze,

3. Motor Lublin – tutaj wychowankowie klubu Maksymilian Śledź – melodia przyszłości (syn trenera Sparty – 19 lat), jego rówieśnik Jakub Szpytna, 17 letni Jan Rachubik,  jego rówieśnik Radosław Pyrchla, oraz trzech 19 latków – Jakub Banucha, Wiktor Firmuga i Kacper Grosik – zwłaszcza ten ostatni uważany za olbrzymi talent. Przejdę do pewniaków do występu – Wiktor Lampart 20 lat, drużynowy Mistrz Świata juniorów z 2018 roku, który pechowo zakończył zeszły sezon. W ostatnim meczu złamał 3 kości ręki (średnia 1,041) Lider formacji, który zastąpił Wiktora Trofimova, zawodnik o którego mocno zabiegały kluby ekstraligi – najlepszy junior I ligi, 7 zawodnik Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów – 19 letni zwycięzca brązowego kasku, 6 zawodnik Indywidualnych Mistrzostw Europy juniorów – Mateusz Cierniak (zeszły sezon średnia 1,755 w I lidze, w II lidze – 1,500). Jeśli chodzi o formacje juniorską – to czołówka ligi.

4. Włókniarz Częstochowa – również dosyć rozwinięta formacja – 17  latkowie Kamil Król i Patryk Kowalik, 18- letni Jakub Martyniak i Bartłomiej Kowalski który prawdopodobnie trafi do Rzeszowa ( średnia 1,654 w I lidze). Dwóch pewniaków do startu to : 20 letni Mateusz Świdnicki który w zeszłym roku wystąpił po raz pierwszy jako etatowy junior w ekstralidze (średnia: 1,114) , zajął 4 miejsce w Brązowym Kasku oraz jeden z najlepszych juniorów zeszłego sezonu ekstraligi (średnia: 1,609), Indywidualny Wicemistrz Polski juniorów, Indywidualny Wicemistrz Mistrzostw Europy Juniorów, 3 miejsce w Brązowym i Srebrnym kasku. Naprawdę mocna formacja, która rok temu zdobyła Drużynowe  Wicemistrzostwo Polski Juniorów. Zdecydowanie czołówka ekstraligi żużlowej w Polsce..

5. Falubaz Zielona Góra – całkowite przemeblowanie składu. Pawliczak, Tonder i Krakowiak, którzy rok temu zostali Drużynowymi Mistrzami Polski Juniorów zakończyli wiek juniora.  Mają w składzie 4 juniorów – 18 letni wychowanek Fabian Ragus, 19 letni duży talent Kacper Grzelak, który został wypożyczony z Gniezna (śr w II lidze 0,5000 pkt), 20 letni pochodzący z Wielkiej Brytanii Nile Tufft, który ma spore szanse na regularną jazdę oraz 21 letni Jakub Osyczka (średnia 1,235 w I lidze). Tutaj dużo znaków zapytania ale również dużo talentu. Niestety kompletny brak doświadczenia.

6. Sparta Wrocław – tutaj spore utrudnienie. We wcześniejszych sezonach mocnymi punktami formacji młodzieżowej byli – najpierw Maks Drabik, a w zeszłym sezonie Gleb Czugunow. W składzie jest 4 juniorów – wychowanek Sparty 17 letni Mateusz Panicz – duży talent, do tego dochodzi młodszy z braci 18 letni Bartosz Curzytek. Podstawową formację będą stanowić kończący wiek juniora Przemysław Liszka, który 2 sezony temu pokazał że potrafi jeździć. Poprzedni sezon przeciętny (śr, 0,826 pkt) oraz Michał Curzytek, który ostatni sezon miał również przeciętny, lecz pokazał, że ma szanse na dobrą jazdę (śr. 0,586 pkt.). Obaj jeździli rok temu na zmianę. W tym sezonie muszą udowodnić swoją wartość.

7, Stal Gorzów – wiek juniora zakończył Rafał Karczmarz. W składzie jest 4 juniorów: 18 letni Kamil Pytlewski, jego rówieśnik Mateusz Bartkowiak, który prawdopodobnie zostanie wypożyczony. Formacje juniorską będą tworzyć dwaj zawodnicy kończący wiek juniora: Kamil Nowacki (śr 0.614 pkt.), który całkiem udanie zakończył zeszły sezon oraz  Wiktor Jasiński (średnia 0,585 pkt. w ekstralidze i 2,077 pkt. w II lidze), który miał naprawdę udany sezon w II lidze w barwach klubu z Poznania. Sporo znaków zapytania, ale na pewno juniorzy kończący wiek juniora będą chcieli się pokazać.

8. Unia Leszno – również przemeblowanie formacji juniorskiej. Podstawowi juniorzy zakończyli wiek młodzieżowca. Szymon Szlauderbach  pozostał w klubie jako opcja u-24 bądź nr 8/16, Dominik Kubera odszedł do Lublina. Raczej z juniorami jak w poprzednich latach problemów nie będzie, chociaż nie będzie już to aż tak mocna formacja. 4 talenty: 16 letni Damian Ratajczyk, 18 letni Hubert Ścibak (śr 0.200 pkt. w II lidze) będzie walczył o miejsce w składzie ze swoim rówieśnikiem Krzysztofem Sadurskim (0,846 pkt. w II lidze). Pewniakiem do startów jest Kacper Pludra, który dostał szansę debiutu w finale w przedostatnim biegu, który wygrał (przed Thomsensem, Pawlickim i Jasińskim) dzięki czemu jako jedyny może się pochwalić średnią biegową 3,000 pkt.

Mój subiektywny ranking formacji juniorskich w sezonie 2021:
1. Włókniarz Częstochowa
2. Motor Lublinie
3. Sparta Wrocław
4. Apator Toruń
5. Unia Leszno
6. Falubaz Zielona Góra
7. Stal Gorzów
8. GKM Grudziądz

Kolejność rankingu zmieniałem kilkakrotnie (chodzi mi o miejsca 3-8. Odnośnie pierwszej dwójki – nie miałem wątpliwości). Sparta plasuje się najwyżej, ze względu na juniorów już z doświadczeniem. Apator jednak wyżej niż Unia, bo wyżej widzę Żupińskiego niż Pludrę. W tym przypadku również zadecydowało doświadczenie.