No i nadeszła pora na ostatnią część podsumowania formacji ekstraligowych w klubach na sezon 2022. Dziś krajowi seniorzy w PGE Ekstralidze.

1. Arged Malesa Ostrów

Tomasz Gapiński   –  1982,  2,035 (I liga)

Grzegorz Walasek –  1976,   2,103 (I liga)

Formacja bez zmian w porównaniu z zeszłym sezonem. Obaj zawodnicy są bardzo doświadczeni, od wielu lat nie ściągający się na najwyższym poziomie rozrywkowym. W zakończonym sezonie zawodnicy ci stanowili bardzo mocny punkt zwycięzcy I ligi. Czy przełoży się to na wyniki ekstraligowe, niestety wątpię, gdyż różnica w poziomach obu dywizji jest naprawdę duża. Obaj w tym sezonie mieli średnie wyższe niż przed rokiem, ale w ekstralidze już tak nie będzie. Niestety w porównaniu z innymi zespołami słabo to wygląda.


2. GKM Grudziądz

Przemysław Pawlicki  –  1991   -1,634

Krzysztof Kasprzak    –   1984   -1,489

W Grudziądzu również bez zmian. Krzysztof Kasprzak, były wicemistrz świata, podniósł swoją średnią biegową  o 0,25 pkt, a Przemek Pawlicki o 0,50 pkt w porównaniu z poprzednim sezonem. Jest widoczny progres w przypadku starszego z braci Pawlickich. Uważam, że w przyszłym sezonie może być jeszcze lepiej. Co do Kasprzaka ciężko powiedzieć jaką formę zaprezentuje w 2022 r. Ostatnie sezony ma raczej słabsze. Jedno ze słabszych zestawień polskich seniorów w lidze.


3. Apator Toruń

Patryk Dudek         –   1992     -2,077

Paweł Przedpełski  –   1995     -1,909

Olbrzymia zmiana w porównaniu z minionym sezonem. Odchodzącego do Polonii Bydgoszcz Adriana Miedzińskiego zastąpił były wicemistrz Świata Patryk Dudek. Obaj w zeszłym sezonie poczynili postępy. Dudek uzyskał średnią o 0,18 pkt większą, a Przedpełski o o ponad 0,3 pkt wyższą niż w 2020 r. Obaj w tym sezonie będą stałymi uczestnikami GP (Przedpełski wygrał Challenge, Dudek był 3). Zarówno jeden jak i drugi będzie chciał pokazać, że ich uczestnictwo w SGP nie jest przypadkiem. Zdecydowanie jedno z lepszych zestawień krajowych seniorów lidze.


4. Włókniarz Częstochowa

Kacper Woryna      -1996    -1,593

Bartosz Smektała  – 1998     -1,493

Rune Holta            – 1973     -2,148 (I liga)

Jeżeli w Częstochowie zdecydują się na wariant z Bartoszem Smektałą jako zawodnik U-24 – co nie byłoby takie złe – to Holta zastępuje Smektałę w formacji polskich seniorów. W 2020 r. formacja ta zawodziła. Woryna nie poczynił postępów, a Smektała zaliczył spadek średniej w porównaniu z  ostatnim juniorskim sezonem o prawie 0,4 pkt. na bieg. Obstawiam, żę kontrakt warszawski Holty zamieni się w zwykły i będzie podstawowym seniorem w drużynie Włókniarza. Tak czy inaczej raczej środek zestawienia, chyba że i Smektała i Woryna poczyniliby zdecydowany progres w 2022 r (co nie jest wykluczone).


5. Unia Leszno

Piotr Pawlicki    -1994    -1,667

Janusz Kołodziej-1984   -2,036

Skład Polaków również bez zmian. Przed rokiem Kołodziej obok Doyla był najjaśniejszym punktem zespołu. Uzyskał średnią wyższą o 0,16 pkt niż w 2020 r. Duży spadek formy zaliczył (w przeciwieństwie do swojego brata) młodszy Pawlicki. W 2021 miał średnią niższą o 0,33 pkt na bieg ni z przed rokiem. U Pawlickiego taki słaby sezon raczej się nie powtórzy – powinno być lepiej zwłaszcza, że za Emila ktoś będzie musiał te punkty dla Unii zdobywać. Kołodziej raczej regularnie jeździ na dobrym poziomie. Wg mnie – środek tabeli.


6. Stal Gorzów

Bartosz Zmarzlik   –  1995   -2,650

Szymon Woźniak  –   1993    -1,798

Taka sama para jak w ostatnich sezonach. Jeśli chodzi o dwukrotnego mistrza Świata to co tu dużo mówić – najlepsza średnia biegowa w lidze , do tego wicemistrzostwo Świata – znakomity sezon. Woźniak jeździł w kratkę, ale swoje średnie i tak podniósł w porównaniu z bardzo słabym ostatnim sezonem o 0,23 pkt. (Zmarzlik o 0,22 pkt.). Bardzo mocna para. Zdecydowanie czołówka ligowa.


7. Motor Lublin

Jarosław Hampel   – 1982   – 1,636

Maksym Drabik    – 1998  – nie startował  1,597 w 2020

Tutaj nastąpiła spora zmiana. Jadącego w kratkę Krzysztofa Buczkowskiego, który odszedł do spadkowicza z Zielonej Góry zastąpił wracający po roku przerwy w startach Maks Drabik. Jeśli chodzi o Hampela niestety nie jest to zawodnik z lat kiedy został wicemistrzem świata. W minionym sezonie zauważalny był spadek jego formy – a średnią uzyskał o 0,2 pkt./bieg nizsza niż w 2020r. W przypadku Drabika jest forma jest niewiadoma. Ale wielu zawodników (w tym jego kolega z zespou Łaguta) wróciło do ścigania na wysokim poziomie po przymusowej przerwie w startach. Maksym jest wciąż młodym zawodnikiem z olbrzymim potencjałem. Jeśli będzie jeździł na poziomie może być brakującym ogniwem w walce Motoru o mistrzostwo. Wszystko zależy od tego co jest w jego głowie. Osobiście stawiam ich w środku tabeli.


8. Sparta Wrocław

Maciej Janowski   – 1991,  2,582

Gleb Czugunow     – 1999,  1,698

Skład bez zmian w porównaniu z minionym sezonem. Gleb zanotował lekki spadek formy w porównaniu z sezonem 2020 i co tu dużo mówić – jeździł w kratkę. Ale jest to wciąż bardzo perspektywiczny zawodnik, którego stać na o wiele lepsze wyniki. Jeśli chodzi o kapitana zespołu to Magic miał najlepszy indywidualny sezon w lidze. Druga średnia biegowa, do tego Drużynowe Mistrzostwo Polski ze Spartą. Świetna jazda na dystansie, a jeśli poprawi starty – to w SGP może powalczyć o najwyższe trofea. Zdecydowanie góra tabeli.


Moje typy:

8. Malesa Ostrów

7. GKM Grudziądz

6. Włókniarz Cżęsochowa

5. Motor Lublin

4. Unia Leszno

3. Apator Toruń

2. Sparta Wrocław

1. Stal Gorzów

Jak widać dużych zmian w formacji polskich seniorów nie było. Tak naprawdę tylko Motor i Apator poczynili zmiany w składach i możliwe, że Włókniarz – a to zależy od przyjętego przez nich wariantu składu drużyny na 2022 r. Co do przyzanych przeze mnie miejsc. Uważam, że Ostrów po raz kolejny zamyka stawkę, tuż przed Grudziądzem. Co do określenia pozycji 4-6 miałem wątpliwości, jeśli chodzi o kolejność drużyn. Ale ostatecznie jakoś Włókniarz mnie nie przekonuje, a Unia ma jednak pewniejszych seniorów od Motoru. Co do trzeciego miejsca to dla mnie jest oczywisty brak wątpliwości. Jednak przyjście do Torunia Dudka stanowi duże wzmocnienie tej drużyny. Miałem wątpliwość co do pierwszego miejsca w formacji polskich seniorów. Jeśli chodzi o punkty i samą jazdę to zespołowo lepiej wygląda Sparta. Jednak indywidualnie i w tym sezonie lepiej zaprezentowała się Stal. A do tego ma w swoim składzie dwukrotnego Mistrza Świata.

Ponownie wyraźnie widoczne są dwie najsłabsze ekipy. A jak będzie w nowym sezonie? – Czas pokaże. Może jednak doświadczeni seniorzy z Ostrowa pozytywnie wszystkich zaskoczą, Drabik w nowej drużynie pojedzie świetny sezon, albo klasę pokażą, wciąż młodzi, seniorzy z Częstochowy?

Do rozpoczęcia rozgrywek sezonu 2022 pozostało już tylko około 5 miesięcy.