W minionym sezonie żużlowcy z ośmiu krajów zdobywali medale mistrzostw świata w zawodach żużlowych w klasycznej odmianie tej dyscypliny sportu. Zawodnicy krążki z mistrzostw naszego globu mogli zdobywać w siedmiu imprezach mistrzowskich.

Najlepsi okazali się nasi zawodnicy, którzy nie dość, że zdobyli najwięcej krążków ogółem, to poza tym mają w swoim dorobku najwięcej złotych medali. Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż Polacy zdobywali tylko złote i brązowe medale.

W minionym sezonie odbyło się siedem imprez rangi mistrzostw świata. W 2022 roku wyłonieni zostali Indywidualni Mistrzowie Świata na żużlu w 5 kategoriach. Najmłodsi zawodnicy rywalizowali w klasie 85cc w turnieju finałowym FIM Speedway Youth Gold Trophy na torze w Wolfslake, położonym niedaleko Berlina. Najlepszy okazał się Niemiec, Janek Konzack, natomiast srebro i brąz zdobyli dwaj Duńczycy, Dimitri Veller Buch i Jacob Jensen. W klasie 125cc w finale FIM Track Racing Youth Gold Trophy najlepszy był Maksymilian Pawełczak. Na drugim stopniu podium stanął Holender, Lester Matthijssen, natomiast brąz zdobył Niemiec, Thies Schweer.

W zakończonym sezonie po raz pierwszy w historii w cyklu Speedway Grand Prix zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach. Niezmiennie od 1995 roku cykl FIM SGP wyłonił najlepszego żużlowca świata, natomiast zwycięzcy SGP2 zostali Indywidualnymi Mistrzami Świata do lat 21 w klasie 500cc, a SGP3 IMŚ w klasie 250cc.

Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów u21 został Mateusz Cierniak, srebrny medal w tych rozgrywkach zdobył Czech, Jan Kvech, natomiast na najniższym stopniu podium stanął obrońca tytułu z 2021 roku, Jakub Miśkowiak.

Turniej finałowy wyłaniający najlepszego zawodnika w klasie 250cc rozegrany został na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Mistrzem świata został Duńczyk, Mikkel Andersen. Srebro zdobył Brytyjczyk, Luke Harrison, a brąz wywalczył Szymon Ludwiczak.

W SGP po raz trzeci najlepszym zawodnikiem globu został Bartosz Zmarzlik, drugie srebro w karierze zdobył Leon Madsen, natomiast ze zdobycia pierwszego, brązowego medalu cieszył się Maciej Janowski.

Cykl Speedway of Nations wyłaniający najlepszą drużynę świata wygrała Australia, dla której był to pierwszy złoty medal od 2002 roku. Wicemistrzami zostali obrońcy tytułu z 2021 roku, Brytyjczycy, natomiast brąz wywalczyli Szwedzi.

W gronie juniorów po raz dziewiąty z rzędu Mistrzami Świata zostali Polacy, którzy wyprzedzili Czechów i Brytyjczyków.

Medaliści mistrzostw świata w sezonie 2022:

PozycjaKrajZłotoSrebroBrązRazem
1.Polska437
2.Dania134
3.Niemcy112
4.Australia11
5.Wielka Brytania33
6.Czechy22
7.Holandia11
8.Szwecja11

Źródło: speedway ekstraliga.pl