Sidecar speedway na torze trawiastym motocykli o pojemności 500 centymetrów sześciennych popularny jest przede wszystkim w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia.

Najważniejszymi zawodami międzynarodowymi są organizowane rokrocznie Mistrzostwa Europy. O tegorocznym finale pisaliśmy tutaj: W Eenrum wyłoniono mistrzów Europy w sidecar speedwayu. Trawiasta nawierzchnia nie jest wymagana i bywa iż zawody takie odbywają się na torach żużlowych (o różnej długości, w praktyce są to zarówno tory długie jak i klasyczne).

Zapewne nie każdy wie, iż jednym z krajów w którym wyścigi te są uprawiane jest Estonia. Aktualnie jeżdżą tam 4 załogi, są to jednakże hobbyści uczestniczący jedynie w treningach w swoim kraju. W przeszłości jednakże dość wysoki międzynarodowy poziom prezentowała załoga Joel Sudnikevitts/Jo Paabstel która przez wiele lat startowała w wielu krajach a w Mistrzostwach Europy zajęła nawet 8 miejsce!

Osiągnięcia tego estoński duet dokonał w roku 2017 a zawody finałowe rozegrano we francuskim Tayac. Należy bardzo mocno trzymać kciuki za rozwojem sidecar speedwaya na trawie w Estonii.

Jak widać są obecnie w tym kraju pasjonaci którzy kultywują tradycję tego sportu chociaż w wydaniu mocno amatorskim. Oby w przyszłości pojawiły się kolejne estońskie załogi liczące się na arenie międzynarodowej.