Sidecar speedway na torze trawiastym pojazdów skręcających w lewo o pojemności 500 centymetrów sześciennych można zapewne zaliczyć do widowiskowych wyścigów a najważniejszą rywalizacją są Mistrzostwa Europy, rozgrywane od 1980 roku.

Aktualnie mistrzostwa składają się z półfinału oraz zawodów finałowych. Nie jest to więc rywalizacja rozbudowana, w przeszłości rozgrywano jednakże 2 półfinały oraz finał. Wielka szkoda, iż te widowiskowe zawody choćby na szczeblu lokalnym (a także inne odmiany sidecar speedwaya) wciąż nie są uprawiane w Polsce.

Z całą pewnością zaważył na tym brak trawiastego obiektu w naszym kraju a z czasem także po prostu brak tradycji ich uprawiania. Warto jednak nadmienić, iż tor trawiasty nie jest potrzebny by uprawiać sidecar speedway w takiej odmianie! Bywa bowiem, iż wyścigi te organizowane są także na nawierzchniach żużlowych, przy czym nie zawsze w takim przypadku biegi odbywają się w obsadzie aż 6 załóg.

Bywa, iż rywalizują w każdym biegu 4 duety. Zawody takie zapewne można by przeprowadzać na torach w Rzeszowie lub Poznaniu, być może na kilku jeszcze polskich obiektach. Ewentualna niewielka ilość załóg (od czegoś trzeba przecież zacząć) nie jest przeszkodą, bywa iż rozgrywa się miniturnieje dla zaledwie kilku, przy okazji zawodów w long tracku a nie wszystkie ponadto startujące duety muszą być polskie.

Rywalizacja załóg z różnych krajów jest zresztą atrakcyjna dla kibiców. Oto lista krajów, które dotychczas organizowały u siebie wyścigi w sidecar speedwayu na torze trawiastym maszyn o pojemności 500 centymetrów sześciennych z udziałem swoich zawodników (niekoniecznie w ramach Mistrzostw Europy) lub choćby wysłały swoją załogę na jakiekolwiek zawody poza swoimi granicami (lista może być niekompletna, kolejność przypadkowa):
1. Niemcy
2. Dania
3. Estonia
4. Wielka Brytania
5. Holandia
6. Francja
7. Szwecja
8. Norwegia
9. Szwajcaria
10. Rosja
11. Belgia
12. Łotwa

Jak widać sidecar speedway jest bądź przynajmniej był uprawiany przez choćby Estończyków, Łotyszy, Szwajcarów czy Belgów. Oby i w naszym kraju znalazła się grupa śmiałków, którzy postawią pierwsze kroki w tej odmianie speedwaya.