Już dziś 30 września o godz. 19:00 na MotoArenie odbędzie się trzecia i zarazem ostatnia runda rywalizacji o tytuł najlepszego juniora na świecie. Po przejęciu cyklu Speedway Grand Prix przez Discovery Sport Events rywalizacja o najlepszego juniora globu otrzymała nazwę Speedway Grand Prix 2.

W tym sezonie zmagania młodzieżowców odbywają się dzień przed rundą SGP. W dwóch dotychczasowych turniejach – w Pradze 27 maja oraz w Cardiff 14 sierpnia triumfował Mateusz Cierniak. Sporego pecha ma w tym sezonie zawodnik Betard Sparty Wrocław Łotysz Francis Gusts. Kontuzje wyeliminowały go z drugiego turnieju na Wyspach Brytyjskich (odniesiona podczas treningu przed zawodami) i z finałowej rywalizacji w Toruniu.

Cierniak z 40 punktami na koncie ma ogromną przewagę wynoszącą 12 punktów nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji Janem Kvechem. Trzeci jest obecnie Duńczyk Benjamin Basso (Dania, 25 punktów).

Jeśli w Toruniu nie wydarzy się nic nieprzewidzianego to zawodnik Motoru Lublin powinien zdobyć tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów. Jednak z drugiej strony musimy pamiętać, że to jest rywalizacja bardzo młodych zawodników, którzy często są nieprzewidywalni.

Organizatorzy SGP2 podczas dwóch poprzednich rund zafundowali juniorom ekstremalnie ciężkie warunki torowe. Wierzymy, ze dziś nawierzchnia nie będzie sprawiać kłopotów rywalizującym na MotoArenia żużlowcom.

W Toruniu rywalizować będzie aż sześciu polskich zawodników. Oprócz lidera cyklu zobaczymy jeszcze Wiktora Lamparta, Jakuba Miśkowiaka, Mateusza Świdnickiego, Wiktora Przyjemskiego (stali uczestnicy SGP2) oraz Krzysztofa Lewandowskiego który wystąpi z dziką kartą.

Organizatorzy podali już listę startową dzisiejszych zawodów. Z numerem 12 widnieje na niej nazwiska Francisa Gustsa. Lecz Łotysz jest kontuzjowany i na pewno nie wystąpi w Toruniu. Pierwszą rezerwową jest Niemka Celina Liebmann i to ona będzie występować za Łotysza.

Niemka bardzo dobrze zaprezentowała się podczas pierwszego turnieju SGP 2 w Pradze. Podczas zmagań w stolicy Czech miała mniejsze problemy z jazdą na wymagającym torze niż część żużlowców startujących na co dzień w polskich rozgrywkach. W Pradze Liebmann wywalczyła 4 punkty i pokonała m.in. Wiktora Przyjemskiego.

Rezerwowym w turnieju SGP 2 będzie więc Mateusz Afelt.

Czołówka klasyfikacji SGP 2 po dwóch turniejach:

MiejsceZawodnikKrajPragaCardiffRazem
1.Mateusz CierniakPolska202040
2.Jan KvechCzechy141428
3.Benjamin BassaDania91625
4.Kevin Juhl PedersenDania41822
5.Petr ChlupacCzechy16420
6.Wiktor LampartPolska81119
7.Frncis GustsŁotwa18018
8.Jakub MiśkowiakPolska10818
9.Jonas KnudsenDania11314
10.Timi SalonenFinlandia12ns12

Lista startowa SGP2 w Toruniu (za speedwaynews.pl):
1. Casper Henriksson (Szwecja)
2. Mateusz Cierniak (Polska)
3. Timi Salonen (Finlandia)
4. Mateusz Świdnicki (Polska)
5. Tom Brennan (Wielka Brytania)
6. Jonas Knudsen (Dania)
7. Wiktor Przyjemski (Polska)
8. Kevin Juhl Pedersen (Dania)
9. Krzysztof Lewandowski (dzika karta) (Polska)
10. Daniel Klíma (Czechy)
11. Petr Chlupáč (Czechy)
12. Francis Gusts (Łotwa)
13. Wiktor Lampart (Polska)
14. Jakub Miśkowiak (Polska)
15. Benjamin Basso (Dania)
16. Jan Kvěch (Czechy)
17. Celina Liebmann (Niemcy)
18. Mateusz Affelt (Polska):