Położona w szwedzkich lasach, Malilla’s Skrotfrag Arena organizuje wyścigi FIM Speedway Grand Prix prawie co roku od 2005 roku.

Dzięki fanom z całego świata biwakującym na stadionie, na najważniejszej szwedzkiej imprezie żużlowej panuje prawdziwa festiwalowa atmosfera.

Na co dzień na tym torze rywalizuje klub Bauhaus Elitserien – Dackarna. W ubiegłym roku drużyna z Mallili zdobyła tytuł drużynowych mistrzów Szwecji po raz pierwszy od 2007 roku.

W ubiegłym roku szwedzką rundę SpeedwayGP wygrał polski zawodnik Bartosz Zmarzlik, który w finale pokonał Artema Lagutę, Fredrika Lindgrena oraz Jasona Doyl’a.

Położona głęboko na szwedzkiej wsi Malilla jest idealnym miejscem, aby się zresetować i cieszyć się naturą. Pół godziny jazdy od Malilli w pobliżu Vimmerby znajduje się park rozrywki Astrid Lindgrens World  oferujący zabawę i rozrywkę dla całej rodziny. Znajdujący się niedaleko parku rozrywki MX World Collection to absolutna obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów motocykli. Fani mogą również wybrać się na wycieczkę do oddalonego o 75 minut nadmorskiego miasteczka Vastervik, gdzie można coś przekąsić na malowniczym nabrzeżu.

Speedway Grand Prix w szwedzkiej Malilli organizowane jest od 2005 roku. W latach 2005 – 2012 było to Grand Prix Skandynawii. Później w Malilli w latach 2014-2017 oraz 2021 rozgrywano Grand Prix Szwecji. W sezonach 2018-2019 rywalizowano tutaj o Wielką Nagrodę Skandynawii.

Odbyło się wiec tutaj 15 rund Speedway Grand Prix.

Co ciekawe tylko czterech żużlowców zwyciężało po dwa razy w Malilli.

Są to Tomasz Gollob, oraz Bartosz Zmarzlik z Polski, Nicki Pedersen z Danii oraz Leigh Adams z Australii.

Ponadto po razie zwyciężali: Andreas Jonsson, Greg Hancock, Jarosław Hampel, Fredrik Lindgren, Jason Crump, Rune Holta i Tai Woffinden.

W Malilli najwięcej zwycięstw odnieśli Polacy, którzy aż 6 razy stawali na najwyższym stopniu podium w tej szwedzkiej miejscowości.

Występujący na co dzień w Dackarnie Mallila Maciej Janowski tylko raz stanął na podium na swoim „domowym torze”. Było to w 2019 roku. Wówczas Magic był trzeci, za Fredrikiem Lindgrenem i Leonem Madsenem.

Harmonogram Speedway Grand Prix w Malilli 17 września 2022 roku:

Godz. 13:00
Uczestnicy  SpeedwayGP walczą o wybór numeru startowego, próbując uzyskać najlepszy czas na dystansie jednego  okrążenia w treningu kwalifikacyjnym.

Godz. 19:00
Poczatek rywalizacji w 9 rundzie tegorocznego cyklu SGP

W przedostatniej rundzie Speedway Grand Prix w sezonie 2022 Bartosz Zmarzlik może zapewnić sobie trzeci tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu w karierze.

Po ośmiu rundach Polak ma aż 20 punktów przewagi nad Leonem Madsenem. Za plecami Duńczyka toczy się walka o trzecie miejsce na podium. Przed zawodami w Szwecji trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Brytyjczyk Dan Bewley (91 punktów), czwarty jest Patryk Dudek (90 punktów), a piąty kolejny reprezentant Wielkiej Brytanii Robert Lambert (86 punktów). Szósty jest kolejny Polak, który doskonale zna tor w Malilli – Maciej Janowski (76 oczek).

Klasyfikacja generalna po ośmiu turniejach SGP:

Źródło: Eurosport

Transmisja z zawodów w Malilli w sobotę od godz.18.30 tylko w Eurosporcie Extra w Playerze.