W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się ORLEN FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND – WARSAW. Będzie to druga z zaplanowanych dziesięciu rund IMŚ Grand Prix w sezonie 2023. Pierwszą w chorwackim Gorican wygrał Polak Bartosz Zmarzlik. Początek turnieju na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 19.00.

Przypomnijmy, iż w Warszawie oprócz Zmarzlika wystąpią następujący Polacy: Maciej Janowski i Patryk Dudek (stali uczestnicy SGP). Z dziką kartą pojedzie Dominik Kubera, a rezerwowymi są Bartłomiej Kowalski i Wiktor Przyjemski.

Można jeszcze kupować bilety na zawody w Warszawie: https://www.kupbilet.pl/sgp2023

Prezentujemy najważniejsze informacje dla kibiców, którzy wybierają się na to wydarzenie.

Obecnie w cyklu SGP organizowane są treningi kwalifikacyjne, które polegają na jeździe na czas i są obowiązkowe. Odbywają się w dniu zawodów SGP, albo dzień przed (tory czasowe). W zależności od zajętych miejsc (czasów), zawodnicy mają pierwszeństwo wyboru numerów startowych na poszczególną SGP (od 1 do 16).

Podczas treningów żużlowcy wyjeżdżają na tor w trzyosobowych grupach i spędzają na torze dwie minuty podczas, których pokonują okrążenia. Do klasyfikacji treningu czasowego zalicza się czas najlepszego okrążenia.

Jeżeli dwóch zawodników ma ten sam czas w klasyfikacji, to wówczas bierze się pod uwagę drugi kolejny najlepszy czas.

Zawodnicy, którzy nie uzyskają żadnego czasu podczas treningu będą mieli wylosowane numery startowe z tych, które pozostaną po wyborze innych zawodników.

Treningi kwalifikacyjne to nowość, która została wprowadzona kilka lat temu. Później z niej zrezygnowano, a następnie ponownie powrócono. Gdy nie było kwalifikacji, to numery startowe na poszczególne SGP były losowane.

Każdy turniej SGP składa się z 23 wyścigów, z czego 20 wyścigów to runda zasadnicza, a kolejne trzy wyścigi, to dwa półfinały i finał.

Po rundzie zasadniczej sporządzana jest klasyfikacja na miejscach 1-18 (wliczając rezerwowych toru, którzy także mają szansę na awans do półfinałów) według zdobytych punktów. Najlepsza ósemka kwalifikuje się do półfinałów.

Co przy równości punktów? Zasada jest prosta, decyduje większa liczba „trójek”, a gdy ta jest równa, to „dwójek”, „jedynek” i „zer”, przy założeniu, że każde „zero” jest lepsze niż nie ukończenie lub nie wystartowanie w wyścigu. Gdy powyższe zasady nie pozwalają ustalić kto ma zająć wyższe miejsce, to decyduje bezpośredni pojedynek między zainteresowanymi. W sytuacji, gdy remis nadal się utrzymuje (jest to możliwe przy np. trójce zawodników), to decyduje numer rankingowy z zeszłego sezonu.

Jak jadą w półfinałach? W pierwszym półfinale, a więc wyścigu numer 21 zobaczymy zawodników z miejsc 1,4,6,7 po rundzie zasadniczej, a w drugim (22 wyścig) z miejsc 2, 3, 5 i 8.

Po dwóch najlepszych zawodników z półfinałów awansuje do wyścigu finałowego (ostatni 23 wyścig dnia).

Jak ustalana jest klasyfikacja na miejscach 5-8? W tym wypadku obowiązuje zasada, że zawodnicy z trzecich miejsc z półfinałów zajmują miejsca 5-6. O tym kto jest piąty, a kto szósty decyduje wyższe miejsce po rundzie zasadniczej. Identyczna zasada obowiązuje przy klasyfikowaniu zawodników na miejscach 7-8, które analogicznie zajmą ci, którzy byli na czwartych pozycjach w półfinałach.

Jak wybierają pola startowe? Przed półfinałami pierwszeństwo mają zawodnicy wyżej sklasyfikowani po rundzie zasadniczej. Natomiast w finale pierwszeństwo mają zwycięzcy półfinałów, a pierwszym będzie ten, który był spośród tych dwóch zawodników wyżej po rundzie zasadniczej.

Atrakcje w strefie kibica (13.05)

Tegoroczna fanzona przed 2023 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw będzie otwarta od 12:30 do 18:15, a w niej szereg atrakcji dla kibiców.

Wszystko zostanie zlokalizowane przy bramie nr 1 PGE Narodowego.

Harmonogram:

  • 12:30 Otwarcie Fan Zone
  • 15:00 Sesja fotograficzna z maskotką SGP
  • 15:30 Quizy i gry na ekranie
  • 15:45 Sesja fotograficzna z Monster Girls
  • 16:00 Monster Energy Rig Riot
  • 16:30 Sesja autografów
  • 17:45 Quizy i gry na ekranie
  • 18:00 Wybór królowej i króla Fan Zone
  • 18:15 Sesja fotograficzna z maskotką SGP

Strefa Bolla będzie w tym roku sąsiadowała z oficjalną fanzoną Discovery i również zostanie zorganizowana na błoniach PGE Narodowego przy bramie nr 1 w dniu 13 maja od godz. 14.00.
W strefie Bolla odbędzie się w godzinach 15:30 – 16:25 spotkanie z zawodnikami i możliwość zdobycia ich autografów.
Udział wezmą Mikkel Michelsen, Martin Vaculik i Jason Doyle.

Źródło: sgpnarodowy.pl