W sobotę 29 kwietnia na torze Milenium Stadium w chorwackim Gorican odbędzie się pierwsza tegoroczna runda cyklu Speedway Grand Prix.

W sezonie 2023 zmagania o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu potrwają od 29 kwietnia do 30 września.

W sobotę o godz. 13:00 uczestnicy cyklu SGP powalczą o wybór numeru startowego w kwalifikacjach przed turniejem głównym.

O godz. 19:00 odbędzie się pierwsza runda tegorocznego Speedway Grand Prix.

Zawody o Grand Prix Chorwacji gościć będzie stadion Milenium w miejscowości Donji Kraljevec nieopodal Goričan. W zmaganiach weźmie udział piętnastu stałych uczestników IMŚ, a z dziką kartą wystartuje Słoweniec Matej Žagar. Rezerwami toru będą: Nick Škorja (Słowenia) i Norbert Magosi (Węgry).

Tor na stadionie Milenium ma długość 305 m. Rekordzistą obiektu jest Fredrik Lindgren, który 29 sierpnia 2010 roku cztery okrążenia pokonał w czasie 58,34 sek.

W Polsce cykl nadal będzie można śledzić za pośrednictwem płatnej platformy Player i płatnego Eurosportu Extra.

Donji Kraljevec jest ojczyzną żużla w Chorwacji i był miejscem pierwszej w historii rundy FIM Speedway Grand Prix ery Discovery Sports Events w 2022 roku. Zwyciężył wówczas Bartosz Zmarzlik przed Maciejem Janowskim, Mikkelem Michelsenem i Andersem Thomsenem. Był także gospodarzem pierwszej rundy SpeedwayGP 28 lipca 2012 r., kiedy duńska legenda Nicki Pedersen zajęła pierwsze miejsce na podium. Speedway Stadium Milenium jest najbardziej znany jako tor, na którym wielki Amerykanin Greg Hancock przypieczętował swoje drugie Mistrzostwa Świata FIM na żużlu w 2011 roku – rok po wygraniu inauguracyjnego FIM Chorwackiego GP w 2010 roku.

Pomimo 10-letniej nieobecności Goricana w kalendarzu Speedway GP, obiekt nadal gościł światowej klasy wyścigi żużlowe – w tym trzy zawody FIM GP Challenge w latach 2012, 2019 i 2020.

Tor w Gorican wrócił do kalendarza SGPw wielkim stylu w 2022 roku, kiedy polski zawodnik Bartosz Zmarzlik stanął na najwyższym stopniu podium przed wypełnioną po brzegi widownią podczas najpiękniejszej nocy wyścigów na żużlu, jakiej Chorwacja kiedykolwiek była świadkiem.

Stadion żużlowy Milenium został zbudowany przez byłego mistrza Jugosławii Zvonimira Pavlicia, a cała rodzina odgrywa tu swoją rolę w organizowaniu imprez.

Bezpłatna chorwacka telewizja sportowa SPTV zapewni fanom transmisję na żywo z Tehnix FIM Speedway GP Chorwacji 29 kwietnia, gdy seria SGP 2023 rozpocznie się w Donji Kraljevec.

Dzięki porozumieniu między globalnym promotorem FIM Speedway, Warner Bros. Discovery Sports i SPTV, chorwaccy fani mogą oglądać całe zawody ze Speedway Stadion Milenium, podczas inauguracji cyklu Speedway GP który po raz drugi z rzędu rozpoczyna się w Chorwacji.

Poza tym kibice mogą obejrzeć 45-minutowy program ze skrótami w Eurosporcie 1 po każdej rundzie FIM Speedway Grand Prix, a także najważniejsze drużynowe zawody na żużlu. Finał Pucharu Świata Monster Energy FIM Speedway World Cup we Wrocławiu będzie transmitowany na żywo w Eurosporcie 1 w całej Europie w dniach 28 i 29 lipca.

Laura Manciet, dyrektor mistrzostw FIM Speedway, nie może się doczekać rozpoczęcia sezonu 2023 Speedway GP w Chorwacji. Powiedziała: Warner Bros. Discovery Sports zorganizowało swoje pierwsze zawody Speedway GP jako globalny promotor w Chorwacji w zeszłym roku i ekscytujące jest rozpoczęcie kolejnego sezonu tutaj w 2023 roku – roku, w którym nasz sport obchodzi 100. rocznicę.
Po niesamowitym wydarzeniu w 2022 roku, cieszymy się, że po raz kolejny możemy współpracować z SPTV w celu bezpłatnej transmisji rundy otwierającej Speedway GP w całej Chorwacji.
Tor Speedway Stadion Milenium nie jest torem, na którym regularnie ścigają się nasi zawodnicy SGP, co oznacza, że zawsze są równe szanse, gdy największe gwiazdy żużla przyjeżdżają do Chorwacji.
To powinno być ekscytujące wydarzenie i nie możemy się doczekać rozpoczęcia serii Speedway GP 2023 wspaniałą nocą wyścigów w sobotę 29 kwietnia
.

Jura Ozmec, redaktor naczelny SPTV, z dumą prezentuje największe chorwackie wydarzenie żużlowe w 2023 r. Powiedział: Sportowa Telewizja Chorwacja (SPTV) jest dumna, że ma takie wydarzenie na naszym kanale, ponieważ jesteśmy siecią, której głównym celem jest promocja chorwackiego sportu i imprez sportowych organizowanych w Chorwacji.
Wspaniale jest widzieć, jak Speedway GP wraca do naszego kraju iz pewnością nasi widzowie będą się cieszyć kolejną ekscytującą imprezą i świetnymi wyścigami.

Finaliści GP Chorwacji – 4 ostatnie edycje:

Sezon1. miejsce2. miejsce3. miejsce4. miejsce
2022Bartosz ZmarzlikMaciej JanowskiMikkel MichelsenAnders Thomsen
2012Nicki PedersenAndreas JonssonTomasz GollobJurica Pavlic
2011 Andreas JonssonChris HarrisFredrik LindgrenGreg Hancock
2010 Greg HancockChris HarrisJason CrumpFredrik Lindgren