W piątek (19.08) i niedzielę (21.08) rozpoczęła się runda finałowa PGE Ekstraligi. Spotkania były bardzo wyrównane a każda z drużyn zdobyła minimum 40 punktów. Mecze rewanżowe, które odbyły się w minioną niedzielę wygrali gospodarze.

28 sierpnia wieczorem poznaliśmy czterech półfinalistów tegorocznej batalii o tytuł Drużynowego Mistrza Polski. O medale będą rywalizować Motor Lublin z For Nature Solutions Apatorem Toruń oraz Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. z zielona-energia.com Włókniarzem Częstochowa.

Na jakich zasadach drużyny rywalizowały o awans do półfinałów? W jaki sposób z sześciu ćwierćfinalistów wyłoniono cztery drużyny jadące o medale?

Od tegorocznego sezonu obowiązują znane sprzed lat zasady regulaminowe. Po raz ostatni w najlepszej żużlowej lidze świata w podobnym systemie rozgrywek jeżdżono w 2011 roku.

W jaki sposób zostaną wyłonieni uczestnicy kolejnego etapu rozgrywek? Rywalizacja o tytuł najlepszej drużyny w kraju rozpoczęła się od ćwierćfinałów, do których awans uzyskały najlepsze drużyny z rundy zasadniczej, rozstawione w myśl zasady: 1-6, 2-5, 3-4 (mecze i rewanże).

Drużyny wygrane z dwumeczu ćwierćfinałowego klasyfikowane są w oparciu o punkty meczowe i biegowe. Trzy najlepsze automatycznie uzyskują awans do kolejnej rundy (w przypadku równości punktowej decydujące znaczenia ma pozycja w tabeli po sezonie zasadniczym).

Drużyny przegrane z dwumeczów ćwierćfinałowych są również klasyfikowane w tabeli, a najlepsza z nich uzupełnia stawkę półfinalistów. Tutaj ponownie – w przypadku równości punktów meczowych i biegowych – brana jest pod uwagę zasadnicza część sezonu. Ale w tym roku nie było takiej potrzeby, gdyż tylko jeden przegrany – Apator – miał na swoim koncie zwycięstwo i to on uzyskał awans do półfinałów DMP.

Jaki jest układ par meczowych w półfinałach? Pierwsza drużyna z tabeli wygranych mierzy się z pierwszą drużyną z tabeli przegranych, z kolei druga drużyna z tabeli wygranych mierzy się z trzecią drużyną z tabeli wygranych.

We wszystkich rundach części finałowej gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek. Zwycięzcy półfinałów rywalizują o pierwsze i drugie miejsce w PGE Ekstralidze, a pokonani o trzecie i czwarte miejsce.