Mistrzostwa świata Speedway Grand Prix ruszą w sobotę 30 kwietnia w chorwackim Gorican. Już dwa tygodnie później wielki speedway zawita na Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie to jedna z czterech zaplanowanych imprez w Polsce. Najlepsi żużlowcy świata rywalizować będą też w Gorzowie Wielkopolskim (25 czerwca), Wrocławiu (27 sierpnia) i Toruniu (1 października).

Aktualnym mistrzem świata jest Artem Łaguta, który w ubiegłym roku zakończył dwuletnią dominację Bartosza Zmarzlika. Polak musiał zadowolić się srebrnym medalem, a podium uzupełnił Emil Sajfutdinow. Tym razem trójka medalistów z pewnością będzie inna. Obaj Rosjanie zostali bowiem zawieszeni przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM) w związku z inwazją zbrojną ich kraju na Ukrainę.

Łagutę i Sajfutdinowa na stałe zastąpią w cyklu 2022 Australijczyk Jack Holder i Brytyjczyk Dan Bewley. Łącznie na liście stałych uczestników SGP jest 15 zawodników, w tym czterech Polaków: Zmarzlik, Maciej Janowski, Paweł Przedpełski i Patryk Dudek. W każdej rundzie SGP stawkę uzupełni jeden z przedstawicieli gospodarzy, dzięki jednorazowej „dzikiej karcie” oraz dwóch rezerwowych.

Aż czterech przedstawicieli w walce o tytuł mistrza świata ma Apator Toruń. Trzech zawodników ze Sparty Wrocław rywalizuje w tegorocznym cyklu SGP.

Każde zawody planowo będą rozgrywane w soboty i będą składać się z 20 biegów eliminacyjnych. Ośmiu najlepszych żużlowców dnia zmierzy się w dwóch półfinałach, z których wyłonionych zostanie czterech finalistów. Za zwycięstwo w danej rundzie zawodnik otrzyma 20, za drugie miejsce 18, za trzecią lokatę 16, a za czwartą pozycję 14 punktów do klasyfikacji generalnej. Żużlowcy z miejsc 5-8 otrzymają odpowiednio 12, 11, 10 oraz 9 oczek, a ci z miejsc 9-16 odpowiednio: 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 oraz 1 punkt.

Gorican to kolebka żużla w Chorwacji i właśnie tam zapoczątkowana zostanie nowa era w historii Speedway Grand Prix pod egidą Discovery Sports Events. Ostatni raz najlepsi żużlowcy świata ścigali się tam blisko dziesięć lat temu.

Główne zawody poprzedzą kwalifikacje, które również zostaną przeprowadzone w sobotę, 30 kwietnia. Po kwalifikacjach poznamy numery startowe wszystkich uczestników dzisiejszych zawodów. Transmisja z tego wydarzenia od godz. 12:45 w Eurosporcie Extra w Playerze. Studio przed GP Chorwacji rozpocznie się o godz. 18:30. Początek zawodów o 19:00. Transmisja w Eurospocie Extra w serwisie player.pl.

Uczestnicy SGP w Gorican 30.04.2022 r.:
Stali uczestnicy SGP:

Bartosz Zmarzlik (Polska)
Maciej Janowski (Polska)
Fredrik Lindgren (Szwecja)
Tai Woffinden (Wielka Brytania)
Leon Madsen (Dania)
Max Fricke (Australia)
Jason Doyle (Australia)
Robert Lambert (Wielka Brytania)
Anders Thomsen (Dania)
Martin Vaculik (Słowacja)
Paweł Przedpełski (Polska)
Mikkel Michelsen (Dania)
Patryk Dudek (Polska)
Jack Holder (Australia)
Daniel Bewley (Wielka Brytania)
Dzika karta:
Matej Zagar (Słowenia)
Rezerwowi:
Nick Skorja (Słowenia)
Dennis Fazekas (Węgry)

Terminarz Speedway Grand Prix 2022:
30 kwietnia, Gorican (Chorwacja)
14 maja, Warszawa
28 maja, Praga (Czechy)
4 czerwca, Teterow (Niemcy)
25 czerwca, Gorzów Wlkp.
13 sierpnia, Cardiff (Walia)
27 sierpnia, Wrocław
10 września, Vojens (Dania)
17 września, Malilla (Szwecja)
1 października, Toruń
5 listopada, Oceania