Ryszard Jasik urodził się 18 stycznia 1974 roku we Wrocławiu. Licencję żużlową uzyskał w 1990 roku, w wieku 16 lat. Wówczas Sparta Wrocław występowała na drugim poziomie rozgrywek ligowych. Ale po latach kryzysu speedway na Dolnym Śląsku odbudowywał się.

Jego kariera żużlowa nie trwała zbyt długo. W ogóle wówczas we Wrocławiu trzeba było być wybitnym zawodnikiem, by przebić się do ligowego składu.

W 1991 roku młodzieżowcami w Sparcie byli kończący wtedy wiek juniora Zbigniew Lech i Krzysztof Jankowski. W składzie Spartan ponadto byli jeszcze Dariusz Hełmecki (20 lat), Zenon Zakrzewski oraz Krzysztof Zieliński (po 19 lat), a także Maciej Szczekot i Waldemar Szuba (obaj po 18 lat). Ryszard był z tego grona zawodników najmłodszy.

Jednak dostał szansę występu na torze w zawodach żużlowych. Ówczesna 2 liga liczyła w 1991 roku aż 12 drużyn, więc każdy zespół miał do rozegrania po 22 spotkania.

W meczu 17 rundy 2 ligi 18 sierpnia 1991 Ryszard Jasik pojawił się w składzie Wrocławian z numerem 8. W skaldzie znalazł się w meczu przeciwko najsłabszej drużynie ligi z Ostrowa. Pod taśmą startową w Ostrowie Wlkp. stanął w 15 biegu. Jego partnerem był Zbigniew Lech, który wygrał ten bieg. Ryszard Jasik do mety dotarł ostatni.

W kolejnym sezonie Sparta Aspro Wrocław miała w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo Polski dwie drużyny – w pierwszej oraz drugiej lidze.

Ryszard Jasik występował w drugiej ekipie wrocławskiej. W czterech meczach odjechał dwanaście biegów. Zdobył sześć punktów i bonus, co dało mu średnią 0,583 pkt/bieg.

W dwóch meczach – na wyjeździe ze Śląskiem Świętochłowice oraz we Wrocławiu z ekipą z Gniezna zdobył po dwa punkty (w tym pierwszym meczu uzyskał jeszcze punkt bonusowy).

W 1992 roku wystąpił także w dwóch meczach eliminacyjnych Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Wystąpił w dwóch czwórmeczach w Lesznie i we Wrocławiu. Sparta ostatecznie w 1992 roku na torze w Bydgoszczy zdobyła medal brązowy – pierwszy w rozgrywkach MDMP.

Rok 1993 był najlepszym sezonem 19 letniego zawodnika Sparty Polsat Wrocław. Chociaż Ryszard Jasik nie wystąpił w żadnym meczu ligowym, za to z powodzeniem startował w rozgrywkach młodzieżowych.

Finał MDMP 1993 Wrocław, od lewej: R. Jasik, K. Zieliński, W. Szuba, P. Baron

21 września 1993 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu Sparta zdobyła brązowy medal w finale młodzieżowych drużynowych mistrzostw Polski. Do złota zabrakło dwóch punktów. Ryszard Jaski był mocnym punktem Wrocławian w grupie eliminacyjnej. W finale do mistrzostwa Spartanom zabrakło jego punktów.

Był także piątym zawodnikiem Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Zajął szesnaste miejsce w finale Brązowego Kasku.

Po sezonie 1993 zakończył karierę żużlową

Finał MDMP Wrocław, 21 września 1993 roku:

Obecnie Ryszard Jasik jest zawodnikiem AKŻ Spartanie – drużyny żużla amatorskiego. Bierze udział w różnych turniejach organizowanych dla amatorów.

A tak swoją karierę krótko wspomina Ryszard Jasik: Mając 16 lat zdałem licencję żużlową, także startowałem w zawodach żużlowych jako normalny zawodnik. Kariera zakończyła się w 93 roku. Czyli jeszcze jako zawodnik młodzieżowy w wieku 21 lat. Troszeczkę już latek mam ale myślę, że jeszcze się spoko bawię.

Materiał o AKŻ Spartanach: