Ryszard Jany urodził się 13 lipca 1954 r. we Wrocławiu. Wychowanek Sparty Wrocław przez całą swoją karierę żużlową związany był z klubem ze stolicy Dolnego Śląska. Licencję żużlową uzyskał w 1973 roku. Zmarł w sobotę 25 stycznia 2014 w wieku zaledwie 59 lat.

Starty na żużlu rozpoczął w wieku 19 lat w 1973 r. Był o rok młodszy od Roberta Słabonia, który w tym samym sezonie również zaczął występować w klubie z Wrocławia. Później, w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX w. obaj stanowili o sile Sparty.

Jany w swojej drużynie występował przez 13 sezonów, z czego przez 6 w ekstralidze. Niestety schyłek Jego kariery przypada na pierwszą połowę lat osiemdziesiątych. Wtedy Sparta była czerwoną latarnią drugiej ligi żużlowej.

Wystąpił w 133 meczach, zdobywając 898 punktów i 70 bonusów. Dało mu to średnią z całej kariery 1,698 pkt/bieg.

Co ciekawe w najwyższej klasie rozgrywek żużlowych w Polsce odjechał ponad dwa razy więcej wyścigów niż w drugiej lidze. W walce o tytuł DMP stawał pod taśmą 417 razy (w 96 meczach), a w niższej klasie rozgrywek tylko 153 razy (w 37 meczach). Średnia Janego ze startów w ekstralidze wynosi 1,659 pkt/bieg, a ze startów w niższej klasie: 1,804 pkt/bieg.

Jany obdarzony był niesamowitym refleksem. Miał błyskawiczne wyjścia spod taśmy. Bardzo często, po starcie, swoich rywali zostawiał w tyle. Niestety nie słynął z dobrej kondycji. Podczas biegu, na dystansie, często tracił wywalczone na starcie pozycje.

Ryszard Jany był szóstym zawodnikiem finału Indywidualnych Mistrzostw Polski w 1975. Zawody te odbyły się na torze Włókniarza w Częstochowie. Zawodnik Sparty zgromadził wówczas 8 punktów. W 1974 r na torze w Tarnowie z 10 punktami zajął piąte miejsce w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski.

Jednak największe sukcesy odniósł w finałach Mistrzostw Polski Par Klubowych, w których startował wspólnie z Robertem Słaboniem.

Od lewej: Robert Słaboń, Ryszard Jany

W 1975 r. w drugiej edycji MPPK na torze w Lesznie duet Sparty zajął drugie miejsce z 20 pkt na koncie. Jany i Słaboń zdobyli wówczas po 10 pkt. Zwycięska Stal Gorzów zgromadziła 30 pkt, wygrywając wszystkie biegi podwójnie. Trzeci był ROW z 19 zdobytymi punktami.

Rok później finał Mistrzostw Polski Par Klubowych odbywał się w Gdańsku. I ponownie para Sparty wywalczyła srebrny medal. Znowu najlepsza była Stal Gorzów (29 pkt). Sparta wywalczyła 22 punkty (Słaboń 10 i Jany 12), tyle samo co Włókniarz Częstochowa. O drugim miejscu Wrocławian zdecydowała większa liczba drugich miejsc (przy równej liczbie zwycięstw).

W 1977 r. Ryszard Jany miał trochę słabszy sezon i w finale rozegranym w Ostrowie Wlkp partnerem Słabonia był Bolesław Gorczyca. Wrocławianie zajęli wówczas 4 miejsce.

Jednak kolejny medal MPPK para Słaboń-Jany wywalczyła w 1978 r. Spartanie występowali wtedy na drugim szczeblu rozgrywek ligowych w Polsce. Ale jeździli w finale par, który został rozegrany w Chorzowie. Jany zdobył 11 pkt, Słaboń 9 pkt. i Wrocławianie cieszyli się z ostatniego, brązowego, medalu jaki Sparta zdobyła w latach 70-ych XX w. Zwyciężyła Stal Gorzów przed Unią Leszno.

Przez lata były to jedyne medale wrocławskich żużlowców w Mistrzostwach Polski Par Klubowych. Kolejny medal srebrny zdobyli Dariusz Śledź, Piotr Baron i Piotr Protasiewicz w 1995 r na torze w Częstochowie.