Indywidualne Mistrzostwa Polski a.d. 2022 wkraczają w nową erę. W tym roku IMP po raz pierwszy w XXI w.odbędą się w nowej formule. Zwycięzca zostanie wyłoniony po trzech turniejach finałowych. Należy tutaj wspomnieć, iż nie jest to nowy pomysł. W latach pięćdziesiątych, a dokładnie w 1953, 1954, 1955, oraz 1956 najlepszego zawodnika kraju poznawaliśmy po serii turniejów finałowych. Rozgrywano wówczas od 3 do 5 rund.

Później jeszcze dwudniowy finał rozgrywano w latach 1987 (Toruń) oraz 1988 (Leszno). Do klasyfikacji końcowej wliczano wyniku z obu zawodów finałowych.

W bieżącym sezonie sponsorem tytularnym cyklu IMP został Canal+ Online.

Już dziś, 9 lipca o godz. 19:00, na stadionie w Grudziądzu rozpocznie się rywalizacja o medale Canal+ Online Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu.

Gospodarze tego turnieju są przygotowani na rywalizację najlepszych polskich zawodników:

Czeka nas niewątpliwie wielkie sportowe widowisko i cieszę się bardzo, że Grudziądz został wyróżniony w ten sposób – powiedział podczas konferencji prasowej przed IMP Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza.

Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego wyjaśnił przyczyny zmian w IMP:

Zmiana ma na celu uatrakcyjnienie sposobu wyłaniania krajowego czempiona, kibice też dłużej będą żyli tą rywalizacją. Finały zaplanowaliśmy na lipiec, sierpień i wrzesień, w tym roku złożyło się tak, że gospodarzami są kluby z trzech poziomów rozgrywkowych. Jestem pewien, że czeka nas ciekawa rywalizacja, a nowa formuła przypadnie wszystkim do gustu.

Podobnie jak w Speedway Grand Prix, każdy ze stałych uczestników cyklu Canal+ Online Indywidualnych Mistrzostw Polski dostał możliwość wyboru własnego numeru startowego, który będzie widniał na jego plastronie. Inaczej będzie w przypadku zawodników, którzy otrzymają tzw. dzikie karty. Oni zawsze będą mieli „szesnastkę” na plecach. 

Zawody w Grudziądzu (zresztą jak i cały cykl IMP) mają bardzo silną obsadę. Tytułu IMP z 2021 r broni Bartosz Zmarzlik. W Grudziądzu wystartują także m.in.: Maciej Janowski, Janusz Kołodziej (medaliści IMP z 2021), Patryk Dudek czy Jarosław Hampel.

Z „dziką kartą” 9 lipca wystartuje  żużlowiec grudziądzkiego klubu – Norbert Krakowiak, który w tym sezonie jest ważnym ogniwem drużyny GKM. Występ podczas pierwszego z trzech finałów będzie dla niego debiutem w imprezie tej rangi.

Ogromnie się cieszę z tego wyróżnienia, to dla mnie naprawdę wielka sprawa. Do zawodów podejdę na luzie i postaram się po prostu pokazać z jak najlepszej strony. Z pewnością znajomość toru będzie jakimś atutem, ale też stawka rywali najmocniejsza z możliwych. – stwierdził po uzyskanej nominacji na turniej w Grudziądzu Norbert Krakowiak

Lista startowa Canal+ Online IMP – Finał 1 – Grudziądz, sobota 9 lipca 2022 r. godz. 19:00:
1. Norbert Krakowiak (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz) – #16 – dzika karta
2. Maciej Janowski – (BETARD Sparta Wrocław) – #71
3. Jakub Miśkowiak – (Zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #515
4. Tobiasz Musielak (Cellfast Wilki Krosno) – #100
5. Grzegorz Zengota (ROW Rybnik) – #29
6. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) – #95
7. Przemysław Pawlicki (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz) – #59
8. Kacper Woryna (Zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #223
9. Bartosz Smektała (Zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #115
10. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions ApatorToruń) – #323
11. Janusz Kołodziej (FOGO Unia Leszno) – #333
12. Dominik Kubera (Motor Lublin) – #415
13. Jakub Jamróg (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) – #31
14. Krzysztof Kasprzak (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz) – #187
15. Patryk Dudek (for Nature Solutions ApatorToruń) – #692
16. Jarosław Hampel (Motor Lublin) – #33

Rezerwowi cyklu Canal+ Online IMP:
17. Mateusz Cierniak (Motor Lublin) – #842
18. Krzysztof Buczkowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra) – #277