Na niedzielę 21 czerwca zaplanowana została 1. kolejka CS Superligi, czyli zmagań o Drużynowe Mistrzostwo Polski w speedrowerze. W tym sezonie o wygraną w rozgrywkach powalczy, aż dziewięć drużyn. Walczące zespoły są wyrównane, a to gwarantuje emocje do ostatniej rundy.

Przed sezonem 2020 Polska Federacja Klubów Speedrowerowych postanowiła wprowadzić rewolucję w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski, miało to przełożenie na liczbę chętnych rywalizujących w najwyższej klasie rozgrywkowej, bowiem w stosunku do ubiegłego roku przybyły, aż trzy zespoły. Ustalono także nową nazwę speedrowerowej elity na CS Superliga, a projekt wyszedł w kierunku pozyskania nowych fanów tej jakże pięknej dyscypliny.

Marcin Szymański

Ten rok w świecie sportu będzie bardzo wyjątkowy, nie ominęło to speedrowera. Konsultacje i sondy wykazały, iż większość klubów opowiedziało się za rozegraniem rundy zasadniczej bez rewanżów. Lecz spokojnie, kibice i zawodnicy nie będą stratni, ponieważ po pierwszej części sezonu cztery najlepsze zespoły walczyć będą w fazie play-off. A ta zawsze gwarantuje emocje do ostatnich biegów.

Mistrzowskiego tytułu w tym sezonie bronić będzie LKS Szawer Leszno, który na inaugurację sezonu uda się do Poczesnej, aby tam powalczyć z beniaminkiem rozgrywek miejscową Victorią. A ta jest Drużynowym Mistrzem 1. Ligi Okręgu Południowego w którym poziom sportowy jest niezwykle wysoki. Drudzy w zeszłej batalii świętochłowiczanie pojadą z kolei na północ kraju do podbydgoskiego Żołędowa. Spotkanie może zapowiadać się niezwykle interesująco, ponieważ Mustang Żołędowo w minionym sezonie był prawdziwym “czarnym koniem” rozgrywek, a przed własną publicznością potrafił sprawić niespodzianki.

Hitem kolejki będzie za to spotkanie w Toruniu, tam TSŻ mający w tym sezonie mistrzowskie aspiracje podejmie Lwy Częstochowa – brązowego medalistę ubiegłorocznych DMP. Kiedy o awansie do najlepszej czwórki decyduje siedem kolejek każdy mecz będzie na wagę złota, a ten niewątpliwie niesie za sobą spory ciężar gatunkowy. Na toruńskim owalu dojdzie też do drugiej konfrontacji tego dnia, debiutująca w CS Superlidze Drwęca Kaszczorek również podejmie Lwy. Ciekawie będzie też w Gnieźnie, Orzeł na swoim nowym torze będzie walczył z Wirażem Ostrów.Wszystkich zainteresowanych rozgrywkami CS Superligi zapraszamy do polubienia fan page’u – CS Superliga – nowa jakość speedrowera (www.facebook.com/cssuperligaspeedrower). Tam na bieżąco znajdą Państwo informacje, nagrania i wyniki z życia Drużynowych Mistrzostw Polski w speedrowerze.

Rozkład 1. kolejki CS Superligi (godziny zostaną podane już wkrótce)

LKS Szawer Leszno – PKS Victoria Poczesna

KS Orzeł Gniezno – PKS Wiraż Ostrów

ULKS Mustang Żołędowo – MS Śląsk Świętochłowice

TSŻ Toruń – Lwy Avia Częstochowa

Drwęca Kaszczorek – Lwy Avia Częstochowa

Czym jest speedrower?

Speedrower (ang. Cycle Speedway) to dyscyplina kolarska oparta o zasady sportu żużlowego. Rowery pozbawione są hamulców i przerzutek, biegi liczą cztery okrążenia i startuje w nich czterech zawodników. Swój rozkwit miała po wojnie w Wielkiej Brytanii, kiedy to rywalizowano w lejach po bombach. W Polsce początki speedrowera przypadają na początek lat 90 XX wieku, wówczas doszło do pierwszych meczów między miastami, a w następstwie do utworzenia ligi. Polacy to obecnie ścisła światowa czołówka, nasza kadra w ubiegłym roku sięgnęła po drużynowe mistrzostwo świata, zaś Marcin Szymański i Dawid Bas to odpowiednio srebrny i brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata.

informacja prasowa / CS Superliga