Regulamin rozgrywek U24 Ekstraliga

W 2022 – zgodnie z zapowiedzią władz ekstraligi żużlowej ruszą rozgrywki zawodników poniżej 24 roku życia. Niedawno PGE Ekstraliga opublikowała regulamin nowego podmiotu, czyli U24 Ekstraligi, który wejdzie w życie od przyszłego sezonu.

Nowe rozgrywki U24 Ekstraliga będą składały się z rywalizacji 8 drużyn. Przeprowadzonych zostanie 16 rund w ramach 2 części. Na koniec sezonu poznamy Drużynowego Mistrza U24 Ekstraligi.

W części zasadniczej sezonu każda z drużyn spotykać będzie się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. Część finałowa rozgrywana będzie w systemie pucharowym z udziałem dwóch najlepszych drużyn (mecz i rewanż). 

Terminarz U24 Ekstraliga zostanie podany w oddzielnym komunikacie.

W meczach U24 Ekstraliga drużyny uczestniczyć będą w składach liczących od 6 do 8 zawodników. Do składu drużyny mogą być zgłaszani wyłącznie zawodnicy U24 z kadry klubu Ekstraligi na dzień meczu, za wyjątkiem zawodników, którzy uzyskali w sezonie poprzedzającym średnią indywidualną 1,400 lub więcej. W przypadku startów zawodników w niższych ligach w sezonie poprzednim, średnia będzie przeliczana zgodnie z regulaminem. Aktualny wykaz zawodników uprawnionych do startu w U24 Ekstraliga będzie publikowany w komunikatach.

Bardzo istotne jest to, że zawody mogą być rozgrywane tylko wówczas, gdy o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu o zawodach, w każdej z drużyn jest obecnych i uprawnionych do startu co najmniej 7 zawodników lub co najmniej 6, gdy w składzie jest zawodnik zastępowany (art. 1009), drużyna dysponuje sprzętem w postaci motocykli i wyposażenia osobistego zawodnika w ilości niezbędnej do przeprowadzenia całych zawodów oraz spełnia wymogi określone w art. 1007. Wśród obecnych 7 zawodników (6, gdy w składzie jest zawodnik zastępowany) muszą być zawodnicy zgłoszeni pod numerami 6 i 7 w drużynie gościa oraz 14 i 15 w drużynie gospodarza.

W każdej drużynie z numerami 1 – 7 lub 9 – 15 zgłoszeni będą musieli być:
– co najmniej 2 zawodnicy krajowi, nie posiadający licencji międzynarodowych
– co najmniej 2 zawodnicy posiadających licencję wydaną przez inną federację niż PZM

Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie zawodnicy młodzieżowi (U21). Z numerem 8 w drużynie gościa i 16 w drużynie gospodarza mogą być zgłoszeni zawodnicy krajowi lub obcokrajowcy.

Zawodnicy nie będą mogli brać udziału tego samego dnia w meczu PGE Ekstraligi i meczu U24 Ekstraligi. W składzie drużyny nie mogą być zgłoszeni zawodnicy „goście”. Będą natomiast funkcjonowały w rozgrywkach zasady zastępstwa zawodnika: wyłącznie z pierwszą, drugą lub trzecią średnią kadry drużyny rezerw (podobnie jak w PGE Ekstralidze, zwolnienie lekarskie będzie musiało być dla nich wystawione na co najmniej 15 dni). Tzw. ZZ nie będzie dotyczyło zawodników U21 z numerami 6, 7, 8 oraz 14, 15, 16.

Mecze rozgrywane będą według systemu 15-biegowego i tabeli biegowej z rozgrywek PGE Ekstraligi.

Cały regulamin opublikowano na: stronie PZM.