Jak podaje przegladsportowy.pl we środę 25 stycznia br odbyło się posiedzenie Rady Wykonawczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, podczas którego ustalono, iż MKOL będzie dążył, by sportowcy z Rosji i Białorusi mogli wystąpić już podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (2024 r.).

Rada Wykonawcza MKOL w oświadczeniu dla mediów wezwała międzynarodowe federacje sportowe do wzmocnienia już obowiązujących sankcji na Rosję i Białoruś.

W komunikacie napisano: Żadna flaga, hymn, barwy ani żadne inne elementy identyfikacyjne tych krajów (Rosji i Białorusi) nie będą eksponowane na żadnym wydarzeniu sportowym lub spotkaniu, w tym na całym obiekcie. Ale dodano także, iż „żadnemu sportowcowi nie należy uniemożliwiać udziału w zawodach tylko z powodu paszportu. Należy zatem dalej badać możliwości startów na ściśle określonych warunkach”.

Tymi warunkami ma być zgoda na starty rosyjskich i białoruskich sportowców jako zawodników „neutralnych”, występujących pod flagą MKOL lub światowych federacji sportowych.

— W zawodach uczestniczyliby tylko sportowcy w pełni przestrzegający Karty Olimpijskiej. Oznacza to w szczególności: po pierwsze, startować mogliby tylko ci, którzy nie działali przeciwko pokojowej misji MKOl poprzez aktywne wspieranie wojny na Ukrainie. Po drugie, kwalifikowaliby się tylko sportowcy, którzy w pełni przestrzegają Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz wszystkich odpowiednich przepisów i regulacji antydopingowych – napisano, podkreślając jednocześnie, że ostateczny głos należałby do poszczególnych światowych federacji sportowych.

Przypomnijmy, że 28 lutego 2022 r., po agresji Rosji na terytorium Ukrainy, Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił, aby światowe organizacje sportowe zabroniły Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach. W ślad za tym zaleceniem Międzynarodowa Federacja Motocyklowa cofnęła rosyjskim i białoruskim zawodnikom licencje na starty w zawodach rangi mistrzostw świata, a podobną decyzję w przypadku zawodów rangi mistrzostw Europy podjął FIM Europe.

Zawieszenie rosyjskiej federacji sprawiło automatycznie, że wszyscy żużlowcy z tego kraju zostali wykluczeni z rozgrywek polskiej PGE Ekstraligi. Polski Związek Motorowy cofnął im uprawnienia do startu w lidze.

W tym sezonie niektórzy z nich będą mogli powrócić, dzięki temu, iż posiadają polskie paszporty i zostaną zgłoszeni na krajowych licencjach. Chodzi o Artioma Łagutę (indywidualny mistrz świata z 2021 r.), Emila Sajfutdinowa, a także Wadima Tarasienko, który już jutro ma oficjalnie otrzymać polski paszport. Reszta, m.in. Grigorij Łaguta, Wiktor Kułakow, czy Siergiej Łogaczow wciąż ma zakaz startów.

Ustalenia Rady Wykonawczej MKOL wkrótce mogą się jednak zmienić w „zielone światło” dla wszystkich Rosjan. Podlegająca Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu FIM może przyznać Rosjanom międzynarodowe, „neutralne” licencje. Na nich będą mogli powrócić do startów w Grand Prix, SEC, a Polski Związek Motorowy nie będzie miał argumentów prawnych, by nie dopuścić ich także do startów w polskich ligach.

Źródło: Przegląd Sportowy