23 marca 1986 roku w Bydgoszczy rozegrano V Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im Mieczysława Połukarda. Zawody otwierające żużlowy sezon ligowy 1986 wygrał po raz pierwszy w swojej karierze Roman Jankowski z Unii Leszno. Jankowski wygrał wszystkie swoje starty. Na drugiej pozycji znalazł się Grzegorz Dzikowski z Wybrzeża Gdańsk. Na najniższym stopniu podium stanął Wojciech Żabiałowicz z Apatora Toruń. Ale ustalenie drugiego i trzeciego zawodnika w kryterium nie było proste. Żabiałowicz z Dzikowskim nie spotkali się ze sobą w tym turnieju. By ustalić ich miejsca na podium sędzia Stanisław Pieńkowski ostatecznie przeprowadził… losowanie. Szczęście uśmiechnęło się do reprezentanta Wybrzeża Gdańsk i to właśnie on stanął na drugim stopniu podium, a trzecia lokata przypadła w udziale liderowi Apatora Toruń.

Po dwóch seriach oprócz Romana Jankowskiego niepokonany był Ryszard Franczyszyn ze Stali Gorzów. Jednak Gorzowian w trzecim swoim starcie został wykluczony przez sędziego. Jak się okazało pozbawiło go to miejsca na podium V Kryterium Asów. A wyścig XI, w którym startował Gorzowianin miał kuriozalny przebieg. Najpierw na pierwszym łuku upadli Franczyszyn i Brucheiser. Obaj zostali wykluczeni, gdyż przekroczyli czas dwóch minut przed powtórką. W drugiej odsłonie XI biegu Andrzej Huszcza spowodował upadek prowadzącego Mirosława Berlińskiego i został przez sędziego wykluczony. Ostatecznie 3 punkty zainkasował Berliński bez potrzeby przejeżdżania czterech kółek w pojedynkę.

W dniu zawodów, na 50 minut przed ich rozpoczęciem spadły pierwsze krople deszczu. Niegroźna początkowo mżawka przez cały czas przybierała na sile, by zmienić się w solidny deszcz, na tyle mocny, że sędzia zawodów, Stanisław Pieńkowski z Gorzowa, po konsultacjach z organizatorami zdecydował się przerwać zmagania po XII wyścigu, uznając aktualną w tym momencie klasyfikację za wyniki końcowe. Zawody przerwano więc po trzech seriach startów wszystkich uczestników.

Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż w zawodach wystartował mało znany zawodnik z Czechosłowacji 29-letni wówczas Ladislav Hradecky, na co dzień reprezentujący zaprzyjaźniony z Polonią Bydgoszcz klub AMK Slany. . W swojej karierze w 1980 r startował na Wyspach Brytyjskich w Birmingham. Jednak podczas imprezy w Bydgoszczy nie zdołał wyprzedzić żadnego z rywali.

Wyniki V Kryterium Asów z 23 marca 1986 r:
1. Roman Jankowski (Leszno) – 9 (3,3,3)
2. Grzegorz Dzikowski (Gdańsk) – 7 (3,1,3)
3. Wojciech Żabiałowicz (Toruń) – 7 (1,3,3)
4. Ryszard Franczyszyn (Gorzów Wlkp.) – 6 (3,3,w)
5. Mirosław Berliński (Gdańsk) – 6 (1,2,3)
6. Ryszard Dołomisiewicz (Bydgoszcz) – 5 (2,3,0)
7. Andrzej Huszcza (Zielona Góra) – 5 (3,2,w)
8. Marek Ziarnik (Bydgoszcz) – 5 (2,1,2)
9. Jerzy Rembas (Gorzów Wlkp.) – 4 (2,1,1)
10. Piotr Podrzycki (Gniezno) – 3 (1,2,w)
11. Bogusław Nowak (Tarnów) – 3 (1,0,2)
12. Janusz Stachyra (Rzeszów) – 3 (0,2,1)
13. Jacek Brucheiser (Ostrów Wlkp.)– 3 (1,2,w)
14. Jerzy Kochman (Świętochłowice) – 2 (2,d,ns)
15. Ladislav Hradecky (Czechosłowacja) – 0 (0,0,d)
16. Ryszard Buśkiewicz (Bydgoszcz) – 0 (0,d,ns)
Rez. Zbigniew Bizoń (Bydgoszcz) – 1 (1)
Rez. Krzysztof Ziarnik (Bydgoszcz) – ns