Władze FIM postanowiły, iż w 1987 roku finał Indywidualnych Mistrzostw Świata odbędzie się w Amsterdamie w Holandii. Ustalono, że mistrza świata wyłoni turniej dwudniowy.

Ostatnim etapem kwalifikacji do finału dla żużlowców z „kontynentu” (były to  kraje tzw. bloku wschodniego, a także min. Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, bez krajów skandynawskich) był Finał Kontynentalny.

Władze światowego speedwaya uwzględniając zmieniający się układ sił w światowym żużlu postanowiły, iż tylko czterech najlepszych żużlowców z Finału Kontynentalnego awansuje do Finału Światowego w Amsterdamie. 11 miejsc zarezerwowano dla najlepszych uczestników Finału Interkontynentalnego. Jedno miejsce w finale IMŚ miał zapewnione zawodnik holenderski (Henny Kroeze).

By jednak dotrzeć do finału należało przejść półfinały kontynentalne IMŚ. Te z kolei zostały zaplanowane na sobotę 13 czerwca w Lesznie oraz niedzielę 14 czerwca w niemieckim Krumbach (dawniej RFN). W Polsce wystartowało czterech reprezentantów Polski a w Bawarii wystąpiło 3 naszych żużlowców.

Stadion w Wielkopolsce szczelnie wypełnił się kibicami, którzy wierzyli w triumf swojego lidera. I nie pomylili się. Na Stadionie im. Alfreda ku uciesze miejscowych fanów triumfatorem Półfinału Kontynentalnego został Roman Jankowski, który wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji Wojciecha Żabiałowicza oraz znanego z późniejszych startów w lidze polskiej Węgra Zoltana Adorjana. Ósmą pozycję zajął Janusz Stachyra, a trzynastą Grzegorz Dzikowski. Jedynie zawodnik Wybrzeża Gdańsk nie awansował do Finału Kontynentalnego.

Wyniki Półfinału Kontynentalnego IMŚ, Leszno 13 czerwca 1987 roku:
1. Roman Jankowski (Polska) – 14 pkt.
2. Wojciech Żabiałowicz (Polska) – 13
3. Zoltan Adorjan (Węgry) – 11+3
4. Wołodymyr Trofymow (ZSRR) – 11+2
5. Roman Matousek (Czechosłowacja) – 10
6. Michaił Starostin (ZSRR) – 10
7. Sandor Tihanyi (Węgry) – 9
8. Janusz Stachyra (Polska) – 8
——

9. Wiktor Kuzniecow (ZSRR) – 7
10. Zdenek Schneiderwind (Czechosłowacja) – 6
11. Walerij Gordiejew (ZSRR) – 6
12. Gianni Famari (Włochy) – 5
13. Grzegorz Dzikowski (Polska) – 5
14. Giorgio Zaramella (Włochy) – 3
15. Jiri Svoboda (Czechosłowacja) – 2
16. Zdenek Tesar (Czechosłowacja) – 0
Rez. Josef Fejfar (Czechosłowacja) – ns

W Finale Kontynentalnym IMŚ 1987 wystartowało sześciu reprezentantów Polski. Jednak do dwudniowego Finału IMŚ w Amsterdamie awans wywalczył tylko Roman Jankowski.