Przed laty czyniono starania, by speedway spopularyzować na świecie. Wydawać by się mogło, iż dobry pomysł miał Ivan Mauger, by spróbować zakorzenić jazdę na stadionowym owalu w Malezji.

28 października 2007 roku w stolicy tego kraju w Kuala Lumpur zorganizowano międzynarodowy turniej pod egidą FIM – FIM Malaysian International Speedway Cup. Niestety mimo pozytywnej reakcji po tym turnieju nie udało się zakorzenić speedwaya w Azji.

Zapraszamy na relację, jaka ukazała się na stronie http://speedwaymalaysia.blogspot.com.

Kuala Lumpur, Malezja – niedziela, 28 października 2007: 16-letni Nowozelandczyk Ricky Wells zachwycił tysiące dominującymi umiejętnościami, aby wygrać pierwszą w historii azjatycką imprezę żużlową sankcjonowaną przez FIM, która odbyła się w Malezji, Malezyjski Międzynarodowy Puchar Żużlowy, w Kuala Lumpur. Wells zdobył maksymalnie 12 punktów w eliminacjach i zanotował najszybszy czas w historii na torze Family Park na żużlu w Malezji z czasem 56,68 s w trzeciej serii.

Sam Taylor, 26 lat, również z Nowej Zelandii, ale startujący pod australijską flagą, wygrał 2 serie. Bardzo starał się pokonać Wellsa w wielkim wyścigu finałowym, ale musiał zadowolić się drugim miejscem.

Rywalizując dla Wielkiej Brytanii po długiej przerwie na żużlu, Linden Warner pokonał Japończyka Hideaki Ota i zajął trzecie miejsce, zdobywając ostatnie miejsce na podium.

Pięciu młodych Malezyjczyków, którzy od 5 tygodni trenują speedway, a nigdy wcześniej nie jeździli na motocyklach żużlowychu o pojemności 500 cm3, nie było w stanie dorównać zwycięzcom na dystansie czterech okrążeń, ale zdobyli szacunek publiczności i zagranicznych jeźdźców, ponieważ mogli ścigać się z nimi nawiązując kontakt przez pierwsze okrążenia.

Osiemnastoletni Mohd Helmey Hamzah ostatecznie wygrał finał pocieszenia i zdobył upragnione trofeum „najlepszego Malezyjczyka” odbierajć puchar z rąk 21-letniego rezerwowego Mohda Ariffa Mohda Alego. Ariff zastąpił Rody’ego Sofiana Buanga po tym, jak Rody musiał wycofać się z zawodów z powodu powracających problemów z obojczykiem po upadku w czwartej serii.

Ceremonię wręczenia nagród, uzupełnioną podniesieniem flag narodowych oraz odśpiewaniem hymnu narodowego i konfetti zwycięzcy, zaszczycił swoją obecnością Wiceminister ds. Młodzieży i Sportu Malezji, Dato’ Liow Tiong Lai.

Na konferencji prasowej po zwycięstwie uradowany Wells pochwalił malezyjskich organizatorów i za zorganizowanie bardzo dobrego turnieju, mówiąc: „To mój pierwszy występ międzynarodowy i bardzo się cieszę, że jako pierwszy żużlowiec kiedykolwiek zwyciężyłem w  pierwszych zawodach Asia Speedway Cup. Organizacja była bardzo sprawna, a malezyjscy chłopcy zadziwili mnie swoimi występami, ponieważ mieli przed tym tak mało czasu na treningi na porządnym motocyklu żużlowym w porównaniu z moimi 8 latami w tym sporcie. Ten sport może zajść bardzo daleko w Malezji.”

„To nie było łatwe zwycięstwo… Sam również był bardzo szybki i zawsze naciskał na mnie jadąc z tyłu, więc musiałem zachować koncentrację i być skupionym przez cały wyścig” – dodał Wells.

Taylor pochwalił Malezyjczyków w podobny sposób: „Byłem tutaj w lipcu, aby zademonstrować motocykl żużlowy o pojemności 500 cm3 podczas pierwszych w historii zawodów żużlowych w Malezji, kiedy to żaden Malezyjczyk nigdy wcześniej nie jeździł na żużlu. Wtedy właśnie zaczynali na małych motocyklach o pojemności 115 cm3. trochę ponad 3 miesiące (z kawałkiem), nagle mają kilkunastu Malezyjczyków zdolnych ścigać się z żużlowcami z 8 letnim i większym stażem. Malezyjczycy na pewno bardzo mocno będą nas naciskać podczas przyszłorocznych Malezyjskich Międzynarodowych Mistrzostw Żużlowych.

„Patrząc na to wydarzenie, czuję, że perspektywy dalszego rozwoju speedwaya są bardzo dobre. Koszty posiadania torów żużlowych i organizacji wyścigów są dość niskie w porównaniu z wieloma innymi imprezami” – powiedział wiceminister ds. młodzieży i sportu Dato’ Liow, który zaproponował także budowę torów żużlowych we wszystkich stanach w celu dalszej popularyzacji tego sportu .

„Wyścigi żużlowe okazały się popularnym sportem wśród naszej młodzieży, szczególnie wśród naszych „niedopałków” (nielegalnych zawodników szosowych). Zdecydowanie istnieje ogromny rynek dla tego sportu i mam nadzieję, że więcej stron zgłosi się i odegra swoją rolę w promowaniu tego sportu.” – dodał minister.

Tymczasem najlepszy zawodnik Malezji, 18-letni Muhammad Helmy Hamzah podziękował rodzinie i przyjaciołom za dobry wynik. „Żużel zmienił mnie z byłego głupca (nielegalnego zawodnika szosowego) w profesjonalnego jeźdźca. Ten sport nauczył mnie bycia zdyscyplinowanym i lepszym człowiekiem. To najlepsza rzecz, jaka mi się przytrafiła” – powiedział.

Reprezentując Speedway Malaysia, Hanifah Yoong powiedziała, że dobry postęp tego nowego sportu żużlowego w Malezji zawdzięcza swój sukces wielu osobom i organizacjom: „Dziękuję Ministrowi ds. Młodzieży i Sportu Malezji Dato’ Seri Azaliniemu, który wsparł projekt żużlowy. Bezcenne były rady Ivana Maugera, wsparcie FIM i AAM, szkolenie kluczowych sędziów przez Matthiasa Rohde i wsparcie Lindena Warnera, a także poświęcenie dziesiątek sędziów i zawodników. Bez tych wszystkich osób nie byłoby nas tutaj dziś wieczorem. Świętujemy całoroczne wysiłki w ramach tego prestiżowego i historycznego wydarzenia, które pozostawią trwały ślad w Malezji.”

Wyniki zawodów w Kuala Lumpur:
1. Ricky Wells (Nowa Zelandia/USA) – 12+3+3 pkt.
2. Sam Taylor (Nowa Zelandia) – 10+3+2
3. Linden Warner (Anglia) – 8+2+1
4. Hideaki Ota (Japonia) – 3+2+0
5. Muhamad Helmeg Hamzah (Malezja) – 3+u+3
6. Mohd Ariff Mohd Ali (Malezja) – 4+1+2
7. Mohd Abdussobur Turino (Malezja) – 5+w+1
8. Mohd Haniff Borhan (Malezja) – 2+1+0
9. Rody Sofian Buang (Malezja) – 0

Źródło i zdjęcia; speedwaymalaysia.blogspot.com