W przyszłorocznych eliminacjach Indywidualnych Mistrzostwach Europy Seniorów wystartują reprezentacji aż 20 krajów! Taka liczba może cieszyć i świadczy o tym, iż w rozgrywkach będą uczestniczyć chyba wszystkie europejskie kraje, w których uprawiany jest żużel, poza Estonią.

Cieszyć może choćby 2 reprezentantów Holandii a także po 1 reprezentancie Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Francuzi wystawią z kolei aż 4 swoich żużlowców co jeszcze niedawno byłoby nie do pomyślenia.

IME składać się będą tradycyjnie z 4 rund kwalifikacyjnych, finału Challenge IME oraz 4 zawodów finałowych, z których tradycyjnie aż 2 odbędą się w Polsce. Aktualnie lokalizacje cyklu finałowego nie są jeszcze znane. Wiadomo jedynie iż pierwsza runda odbędzie się w Polsce 12.06 (miasta nie ustalono) , druga runda 26.06 (miejsca – kraju i miasta jeszcze nie ustalono) , trzecia runda 3.07 (miejsca – kraju i miasta jeszcze nie ustalono) i ostatnia czwarta runda w Polsce 10.07 (miasta nie ustalono).

Tak duża liczba startujących państw jest niewątpliwie dużym sukcesem tych rozgrywek i podwyższa także ich prestiż. Z każdej rundy kwalifikacyjnej awansuje po 4 żużlowców do zawodów Challenge IME, które odbędą się dnia 22.05 w słoweńskim Krsko.

Rundy kwalifikacyjne odbędą się w dniach
1.05 (Plzen, Czechy),
1.05 (Debreczyn, Węgry),
8.05 (Pocking, Niemcy) oraz
8.05 (Równe, Ukraina).
W razie braku reprezentanta Słowenii w pierwszej czwórce jakichkolwiek zawodów z rundy w Równem awansuje tylko 3 zawodników a 1 Słoweniec otrzyma wolny numer w zawodach Challege IME.

W cyklu finałowym IME wystartuje 5 najlepszych żużlowców z sezonu 2020 (Robert Lambert, Leon Madsen, Grigorij Łaguta, Mikkel Michelsen oraz Bartosz Smektała), 5 najlepszych zawodników z zawodów Challenge IME oraz aż 5 zawodników ze stałymi wolnymi numerami na cały cykl, które przyzna FIM Europe.

Ilość startujących reprezentantów poszczególnych państw w kwalifikacjach IME 2021:
Polska – 5
Czechy – 5
Niemcy – 5
Dania – 5
Rosja – 5
Szwecja – 5
Francja – 4
Włochy – 4
Łotwa- 4
Ukraina – 3
Wielka Brytania – 3
Słowenia – 3
Finlandia – 3
Norwegia – 2
Holandia – 2
Węgry – 2
Austria – 1
Bułgaria – 1
Rumunia – 1
Słowacja – 1