W Bydgoszczy od wtorku 11.05 do czwartku 13.05 trwało pierwsze Zgrupowanie Żużlowej Reprezentacji Polski. Kadrowicze spotkali się na trzydniowym obozie, by potrenować, wypełnić obowiązki marketingowe oraz wziąć udział w wykładach POLADA.
Piotr Szymański, Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego, powiedział: – Bardzo się cieszymy, że spotykamy się w pięknym słońcu w Bydgoszczy, to naprawdę dobry moment na to, żeby się spotkać, potrenować, scalić kadrę. Po raz pierwszy w pełni za zgrupowanie odpowiada Rafał Dobrucki, więc życzę mu na początku drogi oczywiście wszystkiego najlepszego.

Zawodnicy trenowali w układzie seniorzy-juniorzy. Dzięki ekipie technicznej każdy z zawodników mógł sprawdzić osiągi swoich motocykli.

Rafał Dobrucki przekazał, że zawodnicy mieli możliwość korzystania z telemetrii, by sprawdzić swoje motocykle, oraz ich ustawienia. Podkreślał, że ważne było jak najlepsze przepracowanie tego czasu, w którym zarówno seniorzy, jak i juniorzy mogli pojeździć i zapoznać się z atmosferą panującą w kadrze Polski.

W zgrupowaniu wzięło udział 22 zawodników, których odwiedził IMŚ z 2010 r – Tomasz Gollob.

– Wracam do kadry po roku przerwy i jestem z tego bardzo zadowolony. Liczę naprawdę na owocne zgrupowanie i mam nadzieję, że sobie troszeczkę pojeździmy, potrenujemy i że będzie niezły fun – stwierdził po przyjeździe do Bydgoszczy Maciej Janowski zawodnik Sparty Wrocław..

Powracający do kadry Piotr Pawlicki, pytany o podpowiedzi dla młodych zawodników odpowiedział: – Czasami się zastanawiam, czy to młodzi zawodnicy nie powinni mi czegoś podpowiedzieć, abym lepiej startował, ale tak już na serio, to na pewno dobrze, że się pokażą na kadrze, poznają tą atmosferę i to zaprocentuje w przyszłości

– Moje życie trochę się zmieniło ostatnimi czasy, urodził mi się syn, więc jest zupełnie inaczej, ale absolutnie nie przeszkodziło mi to w przygotowaniu do sezonu – wręcz przeciwnie, jest jeszcze lepiej – Odpowiedział z kolei Bartosz Zmarzlik, zapytany o życie prywatne

Warto podkreślić, że sponsorem kadry Polski została firma Orlen, która w 2021 roku będzie wspierać biało – czerwonych w walce o złoty medal Speedway of Nations.

A tak o zgrupowaniu Kadry Narodowej powiedział Piotr Szymański, Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego:
-Zgrupowanie ma charakter treningowo – integracyjny. W trakcie sezonu spotykamy się nie tylko przy okazji Speedway of Nations, ale także meczów reprezentacji Polski. Obóz to jednak wyjątkowa okazja do zintegrowania drużyn. Mamy na zgrupowaniu zarówno juniorów jak i bardzo doświadczonych zawodników. Kadrowiczów ugościł Hotel Mercure – Bydgoszcz Sepia. Mercure to nowoczesność i świetne warunki. Czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta Bydgoszczy w bezpośrednim sąsiedztwie Opery Nova, Starego Rynku oraz Wyspy Młyńskiej.
Na koniec Przewodniczący GKSŻ dodał: – Celem reprezentacji Polski jest zawsze walka o najwyższe laury. Trener Rafał Dobrucki w debiutanckim roku pracy z kadrą chciałby wywalczyć złoty medal. Ja zawsze powtarzam, że naszym celem jest medal z najcenniejszego kruszcu. Tegoroczny finał Speedway of Nations zostanie rozegrany na nowym stadionie w Manchesterze. Tor nie jest jednak problemem, bo nasi jeżdżą dobrze wszędzie.

W trakcie trwania zgrupowania kadrowicze oprócz wsparcia selekcjonera reprezentacji, Rafała Dobruckiego, mogli korzystać z pomocy Mariusza Cieślińskiego, trenera przygotowania fizycznego.