W niedzielę 28 stycznia odbył się już 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Według pierwszych obliczeń zebrano ponad 175 milionów złotych. Jednak trzeba zaznaczyć, iż trwa jeszcze wiele aukcji, które przyczynią się do powiększenia tej kwoty.

Jak co roku do orkiestry Jurka Owsiaka licznie dołączyli sportowcy. Wśród grających nie mogło zabraknąć żużlowców. Na spory gest zdecydował się nasz czterokrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik.

Przedmiotem aukcji był motocykl, na którym Zmarzlik wystąpił we wrześniu 2023 w Toruniu w finałowych zawodach żużlowych mistrzostw świata, które zakończyły się czwartym złotym medalem 28-letniego Polaka. Na osłonce motocykla znajduje się autograf sportowca.

Wydaje się, że kwota, za którą wylicytowano jednoślad, przerosła wszelkie oczekiwania. Udział w aukcji wzięło 21 osób, a ostateczna cena zakupu wyniosła 116 100,00 zł. To imponujące osiągnięcie. W innych licytacjach można było zdobyć między innymi tydzień metamorfozy z Ewą Chodakowską (100 100,00 zł), sukienkę projektu Magdy Butrym, którą Iga Świątek założyła na siebie podczas uroczystej ceremonii losowania WTA Finals w Meksyku pod koniec 2023 roku czy lot śmigłowcem na żużlowe Grand Prix… z Marcinem Gortatem.

Niektórzy uważają, że to któryś z konkurentów Bartosza Zmarzlika wylicytował ten mistrzowski motocykl. By łatwiej móc rywalizować w bieżącym sezonie z naszym zawodnikiem. Nam wydaje się to mało prawdopodobne. Nowy silnik to koszt około 15.000 zł. Do tego trzeba doliczyć tuning wart 10.000 zł. Kompletna rama wraz z widelcem i zbiornikiem paliwa to wydatek około 5.000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt kierownicy, opon, kół, sprzęgła, zębatek, tłumika, gaźnika, haka czy też łańcuchów. Sumując wszystkie koszty, cena dobrej jakości motocykla żużlowego to koszt około 50 000 złotych. Jak widać cena maszyny Bartosza Zmarzlika z aukcji 32 Finału WOŚP niemal 2,5 raza przekracza wartość motocykla żużlowego. Za taką kwotę można mieć 4 nowe silniki po tuningu.

W tym roku środki zebrane przez WOŚP przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, a tegoroczne hasło brzmi: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

Zdjęcie: media społecznościowe Bartosza Zmarzlika