Wypadek, który pochłonął życie Rega Maloneya, miał miejsce podczas finału zawodów Grade Dirt Track Handicap na torze żużlowym klasy A, który odbył się na torze Melbourne Motordrome w Olympic Park Speedway w sobotę 8 lutego 1930 roku.

Był to ostatni bieg tego wieczora w programie. Do wyścigu finałowego wystartowało pięciu żużlowców. Na początku drugiego okrążenia doszło do kolizji. Po minięciu trybuny głównej zderzyło się czterech zawodników. Podczas gdy J. O’Brien był daleko z przodu, żużlowiec M. Bradshaw stracił panowanie nad motocyklem i upadł na południowym krańcu toru. Został uderzony przez Rega Maloneya, Rogera Frogleya i AG Provana, którzy jechali za nim, wszyscy zostali wyrzuceni ze swoich motocykli i upadli na tor.

Reg Maloney uderzył w jeden ze słupków otaczających tor. W wyniku upadku 20-letni żużlowiec doznał pęknięcia podstawy czaszki. Został zabrany do szpitala St. Vincent w Melbourne w stanie Wiktoria w Australii, gdzie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń o godzinie 06:00 następnego ranka – 9 lutego 1930 roku. Pozostali trzej jeźdźcy wyszli z tego karambolu bez szwanku.

Wcześniej tego dnia 20-letni Reg Maloney z Geelong w stanie Wiktoria w Australii dwukrotnie pobił rekord Franka Arthura na Motordrome w Melbourne. Jeżdżąc podczas tych zawodów na motocyklu Rudge – Whitworth pokonał mistrza Anglii Rogera Fragleya w specjalnym wyścigu podczas meczu.

Członek Geelong Dirt Track Riders’ Club, Maloney zaczął jeździć w zawodach dirt track w wieku 16 lat. Wraz ze swoim starszym bratem Thomasem Maloneyem, który trzy tygodnie wcześniej złamał rękę podczas jazdy na torze Brisbane Exhibition Speedway, Reg Maloney prowadził biznes motocyklowy w Geelong. Dwaj bracia wraz z innym zawodnikiem Jimem Walkerem planowali wyjechać do Anglii, aby tam rywalizować w wyścigach na torze żużlowym.

Melbourne Motordrome

Źródło: motorsportmemorial.org