Niektórzy piszący o żużlu z malkontenctwem pisali o nudzie i zabetonowaniu składów drużyn żużlowej ekstraligi – tak, tak dotyczy to transferów w 2022 roku. Nic bardziej mylnego. Chociaż… Biorąc pod uwagę fakt, iż praktycznie wszystkie ruchy transferowe w zasadzie „dograne” były w połowie roku – to rzeczywiście ostatnie okienko transferowe było nudne.

Mielimy praktycznie tylko dwa rodzynki, które „wyłamały się z reguły” – to znaczy nie dotrzymały danego wcześniej słowa. Jeden z nich nawet w ramach rewanżu byłego klubu wystąpił w roli klauna i parówy… Cóż beniaminek z Krosna chcąc mieć jakiekolwiek szanse na zachowanie statusu ekstraligowca musiał stosować zasadę wg której nie ma żadnych zasad. 

Ale z drugiej strony od lat jeśli chodzi o zmiany bar klubowych tak dużo nie działo się  PGE Ekstralidze jak obecnie.

Wielu klasowych zawodników zmieniło barwy klubowe, zmieniając tym samym silę rażenia poszczególnych ekip ekstraligowych.

Przedstawiamy nasz subiektywny ranking najważniejszych transferów w najlepszej na świecie lidze żużlowej.

TOP 10 Na wirażu:

10. Jack Holder – Australia. Wiek: 26 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,602 pkt/bieg.
W Apatorze raczej zawiódł oczekiwania kibiców. Mimo, iż w końcówce sezonu starał się za dwóch. Jednak wyczerpał już kredyt zaufania prezesa Termińskiego i musiał zmienić otoczenie.
Przechodzi z Apatora do drużyny mistrza Polski Motoru Lublin.

9. Bartosz Smektała –  Polska. Wiek: 24 lata. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,629 pkt/bieg.
Odejściem z Unii Leszno zawiódł menadżera drużyny Piotra Barona. Jednak w swoim macierzystym klubie uważał się za niedocenianego. W Częstochowie miewał zarówno lepsze jak i gorsze momenty. Może powrót do Unii, która nie przedstawia już takiej siły rażenia jak jeszcze np. dwa sezony temu, sprawi że ciągle młody przecież zawodnik odzyska forme? W Lesznie ma szanse stać się jednym z liderów drużyny.
Przeszedł z Włókniarza do Unii Leszno

8. Max Fricke – Australia. Wiek: 26 lat.  Średnia biegowa w sezonie 2022: 2,309 pkt/bieg (1 liga).
Uczestnik cyklu Speedway Grand Prix był liderem Stelmet Falubazu w eWinner 1. Lidze (trzecia średnia w 1 lidze), ale Zielonogórzanie nie awansowali do ekstraligi. Z grudziądzanami 26-latek oficjalnie podpisał umowę i spróbuje awansować z nimi do fazy play-off.
Przeszedł z Falubazu do GKM-u.

7. Maksym Drabik – Polska. Wiek: 24 lata. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,752 pkt/bieg. Maksym pierwsze żużlowe kroki stawiał w Częstochowie. Jednak jego talent eksplodował, gdy Drabik junior startował w Sparcie Wrocław. O powrót Maksa do rodzinnego miasta bardzo zabiegał prezes klubu spod Jasnej Góry. Ale zespół musiał opuścić Sławomir Drabik.
Przeszedł z Motoru do Włókniarza

6. Piotr Pawlicki –  Polska. Wiek: 27 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,820 pkt/bieg.
Po jedenastu sezonach spędzonych w Unii nadszedł czas na zmiany. Ostatnie dwa sezony w wykonaniu młodszego z braci Pawlickich nie były zbyt udane. Zmiana otoczenia ma płynąć na odbudowę formy zawodnika, który nieraz prowadził swój były klub do zwycięstw meczowych. Pomoc w tym może mu długoletnia przyjaźń z Maciejem Janowskim jak i to, że mają wspólne zainteresowania pozażużlowe.
Przeszedł z Unii Leszno do Sparty

5. Jason Doyle – Australia. Wiek: 37 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,952 pkt/bieg.
Australijczyk miał wszystko dogadane  Unii Leszno. Jednak argumenty Wilków Krosno okazały się na tyle mocne, iż jeden z liderów Unii postanowił wzmocnić zespół beniaminka, osłabiając swój dotychczasowy klub. Czy postąpił moralnie? Nic w Lesznie nie podpisał – to wg niego oznaczało, że mógł złamać dane wcześniej słowo… na pewno będzie liderem Krośnian.
Przeszedł z Unii do Wilków.

4. Fredrik Lindgren – Szwecja. Wiek: 37 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,955 pkt/bieg.
W ekstralidze żużlowej od paru sezonów nie prezentuje pełni swoich możliwości. A te ma duże, gdyż  SGP wielokrotnie pokazywał na co go stać. Idzie w przeciwnym kierunku do Drabika. Czy będzie wzmocnieniem drużyny mistrzów Polski? Czas pokaże.
Przeszedł z Włókniarza do Motoru.

3. Chris Holder – Australia. Wiek: 35 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,975. Były indywidualny mistrz świata nie uratował przed spadkiem beniaminka z Ostrowa. Ale w pojedynkę trudno wygrać mecz. Oczywistym było, że mający ambicje Holder nie będzie startował na drugim froncie w Polsce. Czy skutecznie zastąpi innego Australijczyka, który opuścił Leszno? Czas pokaże.

Przeszedł z Arged Malesy Ostrów do Unii.

2. Mikkel Michelsen – Dania. Wiek: 28 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 2,229 pkt/bieg.
Najbardziej niedoceniany finansowo zawodnik PGE Ekstraligi, po tym jak wiadomo było, że do mistrzów Polski dołączy Zmarzlik postanowił zmienić otoczenie. Przymierzany był do startów w Sparcie (gdy ważyły się losy Artema Łaguty). Ostatecznie trafił do włókniarza, gdzie będzie liderem obok Leona Madsena.
Przeszedł z Motoru do Włókniarza

1. Bartosz Zmarzlik –  Polska. Wiek: 27 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 2,679 pkt/bieg.
Najgłośniejszy transfer ekstraligi żużlowej. Kibice uważali, że trzykrotny indywidualny mistrz świata „zawsze” będzie startował w barwach Stali Gorzów. Zmarzlik jednak postanowił zmienić otoczenie – jak sam twierdzi – nie dla pieniędzy – ale by się rozwijać sportowo. Jakoś w to trudno nam uwierzyć. Wiemy jakie możliwości finansowe (jeszcze) są w Motorze Lublin.

Nagroda specjalna – za sposób w jaki odszedł z Grudziądza:
Krzysztof Kasprzak – Polska. Wiek: 38 lat. Średnia biegowa w sezonie 2022: 1,641 pkt/bieg.
Kejkej był już po słowie z GKM-em. Wcześniej Grudziądzanie pozwolili odejść zawodzącemu Przemysławowi Pawlickiemu. Kasprzak postawił swój były klub w trudnej sytuacji. Wybrał większe pieniądze w drużynie beniaminka ekstraligi – w Wilkach Krosno.