Podczas walnego zgromadzenia delegatów 19 stycznia br w Ostrowie przyjęto poniższy wniosek:
Wniosek KR PFKS Nr 03/12/24 do Walnego Zgromadzenia w sprawie wniosków WZD z 11.02.24r. (3Z, 0W, 0P):
Komisja Rewizyjna, w związku ze sporządzonym Raportem Realizacji Wniosków WZD z dnia 11.02.24r, stwierdza, że obecny Zarząd Federacji nie zrealizował wszystkich wniosków, wiele z nich zostało źle zinterpretowanych, niektóre nie mogły być też zrealizowane z powodu braku możliwości ich wykonalności, polegającej na krótkim terminie realizacji, kosztach realizacji, braku narzędzi i osób do ich realizacji.
Wobec powyższego, Komisja Rewizyjna na swoim spotkaniu w dniu 12.12.24r., na podstawie Wniosku KR PFKS Nr 02/12/24 pkt.4, zwraca się do najbliższego Walnego Zebrania Federacji z wnioskiem o rozpatrzenie i przyjęcie, zgodnie z par.33 pkt.7 statutu następujących spraw:
1. W związku z brakiem realizacji przez Zarząd spraw formalnych wynikających z wniosku nr 2 WZD (nie załatwieniem spraw bankowych) oraz innych spraw prawnych, o obowiązanie Zarządu, w celu zadbania o bezpieczeństwo majątku Federacji, do:
a) dopilnowania załatwienia sprawy uaktualnienia listy beneficjentów w banku, sprawy która nie jest załatwiona od ponad 2 lat
b) podpisania stosownych umów prawnych z osobami współpracującymi z Federacją za wynagrodzeniem, wraz z dodatkowymi upoważnieniami i innymi dokumentami zabezpieczającymi interes Federacji.
2. W związku z brakiem rozdzielności opłat statutowych i sportowych według wniosku nr 4 WZD (brak wyłączenia składki członkowskiej od innych opłat), o przestrzeganie od roku 2025 przez Zarząd postanowień statutu dotyczących składki członkowskiej, w szczególności:
a) jej uchwalania przez Zarząd, opłacania przez członków i prawidłowego zaksięgowania przez BA
b) zmianę zapisów dotyczących składki członkowskiej, jej rozdzielenia od opłat startowych lub całkowitego usunięcia zapisów o składce z RSS (Aneksu 2025).
c) wyodrębnienie w zakładkach finansowych klubów prowadzonych przez BA osobnej pozycji dotyczącej składki członkowskiej i nie łączenie jej z innymi pozycjami dotyczącymi opłat regulaminowych.
3. W związku z możliwością udzielania ulg i zwolnień osób, według wniosku nr 6 WZD (ulgi z tytułu działalności społecznej) oraz ulg dla klubów, Komisja Rewizyjna wnosi o przygotowanie przez Zarząd, projektu zapisów do RSS (Aneksu 2025) w zakresie ulg, zasad i zakresu ich stosowania w sporcie speedrowerowym.
4. W zakresie prowadzenia rozważnej polityki finansowej, zgodnie z wnioskiem nr 7 WZD, Komisja Rewizyjna wnosi o przygotowanie do dnia 31.01.25r. przez Zarząd projektu planu finansowego na rok 2025, opracowanego na podstawie wpływów i wydatków w latach 2023 i 2024, z uwzględnieniem różnych źródeł finansowania Federacji i kwoty rocznego wpływu w wysokości pozwalającej nie tylko na prowadzenie bieżącej działalności organizacyjnej, ale również na prowadzenie w 2025 roku różnych projektów rozwojowych w Federacji
5. W zakresie utrzymania opłat startowych, zgodnie z wnioskiem nr 8 WZD, Komisja Rewizyjna stwierdza, że rozwój Federacji jest możliwy dzięki zaangażowaniu osób, przy jednoczesnym dofinansowaniu Federacji środkami finansowymi przeznaczonymi na cel rozwojowy. Komisja wnosi o:
a) podniesienie przez Zarząd opłat w sezonie 2025 o 10% w porównaniu do opłat z sezonu 2024 oraz podniesienie opłat za nadanie i przedłużenie licencji zawodniczych w sezonie 2025, do 15zł. za nadanie licencji zawodniczej, do 25zł. za przedłużenie licencji zawodniczej zawodnikom w wieku powyżej juniora, do 15zł. za przedłużenie licencji zawodniczej zawodnikom w wieku poniżej młodzieżowca.
b) wykorzystanie kwot uzyskanych z podwyżki opłat jak w pkt.a) wyłącznie na wdrożenie od sezonu 2025 planów (programów) rozwojowych w Federacji, bez możliwości wykorzystania tych środków na cele bieżącej działalności.
c) przygotowanie w Aneksie 2025, w jego części finansowej, w szczególności w pkt.9.1.2.3, odpowiednich zapisów dotyczących wyszczególnienia wysokości kwot startowych za start klubu (drużyny, zawodnika) w określonych imprezach centralnych sezonu 2025, osobno dla każdej konkurencji i grupy wiekowej.
6. W zakresie pozyskiwania dodatkowych środków wspierających finanse Federacji, zgodnie z wnioskiem nr 9 WZD, oraz w zakresie wniosku dotyczącego przeprowadzenia kampanii marketingowej, zgodnie z wnioskiem nr 18 WZD, Komisja Rewizyjna stwierdza, że działania dotyczące marketingu, nie mogą być prowadzone przy braku środków finansowych przeznaczonych na ten cel i innych działań współistniejących, takich jak działania reklamowe i promocyjne. Komisja Rewizyjna wnosi o:
a) zawężenie celu planowanych działań marketingowych, z ogólnie rozumianego budowania świadomości społecznej do działań marketingowych, ściśle ukierunkowanych do promocji sportu speedrowerowego wśród dzieci i młodzieży
b) c) powołanie Zespołu ds. Marketingu sportowego Federacji. przygotowanie planu rozwojowego Federacji, obejmującego działania w roku 2025-2027 w obszarze marketingu, opartego na doświadczeniu osób (firm), specjalistów z tego obszaru.
d) zabezpieczenie w budżecie na rok 2025 środków finansowych na działania marketingowe i pracę Zespołu.
7. W zakresie wniosku dotyczącego stworzenia krótkometrażowego dokumentalnego filmu o speedrowerze, zgodnie z wnioskiem nr 15 WZD, Komisja Rewizyjna wnioskuje do Zarządu o:
a) przygotowanie planu wdrożenia działań, dotyczących promocji sportu speedrowerowego na okres najbliższych 3 lat.
b) oparcie projektu planu na doświadczeniu w tym obszarze członków Federacji, przy wykorzystaniu dostępnych kanałów komunikacyjnych.
c) wykorzystanie w kampanii promocyjnej 2025, faktu obchodów 30-lecia rozgrywek speedrowerowych w Polsce
d) zabezpieczenie w budżecie na 2025 rok środków finansowych na cele promocji sportu.
8. W zakresie wniosku dotyczącego zniesienia obowiązku transmisji video, zgodnie z wnioskiem nr 10 WZD, stworzenia grafik, zgodnie z wnioskiem nr 11 WZD oraz rozwiązań regulaminowych, zgodnie z wnioskiem nr 21 WZD, Komisja Rewizyjna wnosi o wykorzystanie przez Zarząd, propozycji Komisji zawartej w projekcie Katalogu Kompetencji opracowanym w 2023 roku i powołanie od sezonu 2025 Komisji Sportowej do całościowego prowadzenia i nadzoru nad rozgrywkami sportowymi Federacji, co pozwoli na uwolnienie
czasu członkom Zarządu na menedżerskie zarządzanie Federacją i realizację zadań statutowych promujących i rozwijających sport speedrowerowy.
9. W zakresie wniosku dotyczącego wprowadzenia minimalnej liczby 16 zawodników zgłoszonych do zawodów rangi IMP , zgodnie z wnioskiem nr 17 WZD, ze względu na ograniczenie, przez przyjęcie wniosku, swobodnego dostępu do uprawiania sportu i startu w zawodach zawodników we wszystkich grupach wiekowych, Komisja Rewizyjna wnosi o:
a) nie stosowanie od sezonu 2025 wniosków ograniczających udział zawodników w zawodach rangi IMP .
b) przygotowanie przez Zarząd takich rozwiązań i warunków udziału zawodników w zawodach, które zachęcą do wzięcia w nich udziału i pozwolą na zwiększenie ilości startujących zawodników w poszczególnych grupach wiekowych.
10. W zakresie wniosku dotyczącego stworzenia jednolitego i czytelnego regulaminu, zgodnie z wnioskiem nr 24 WZD, Komisja Rewizyjna wnioskuje o:
a) powołanie przez Zarząd, osób (Zespołu) do opracowania nowej formy (zapisów) regulaminu sportu speedrowerowego, uzupełnionego o regulacje odwoławcze, opartego na konsultacjach środowiskowych, z uwzględnieniem obowiązujących aktów prawnych i innych przepisów mogących mieć wpływ na treść regulaminu.
b) wyznaczenie okresu do 1 roku (do dnia 30.11.25r.) na przygotowanie projektu nowego RSS.
11. W zakresie wniosku o rozgrywanie wybranych meczów CSS i CS1L w soboty, zgodnie z wnioskiem nr 29 WZD, ze względu na trudności logistyczne w przygotowaniu kalendarza startów, Komisja Rewizyjna wnosi o wycofanie złożonego rok wcześniej wniosku i nie uwzględnianie go w zapisach regulaminu i kalendarza rozgrywek 2025.
12. W zakresie wniosku o zwiększenie kar dyscyplinarnych, jako alternatywę dla zwiększania wysokości kar, zgodnie z wnioskiem nr 30 WZD, Komisja Rewizyjna wnioskuje o:
a) przygotowanie przez Zarząd, swojego projektu karty zasad, opartego na Karcie Zasad Działania Organizacji Pozarządowych, przyjętej przez OFOP (Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych) w roku 2010.
b) zgłoszenie, na kolejnym WZD przez Zarząd, swojego wniosku o przyjęcie projektu Karty Zasad do późniejszego stosowania w działalności statutowej i sportowej Federacji.
13. W zakresie uporządkowania terminów realizacji działań w Federacji, Komisja Rewizyjna wnioskuje do Walnego Zebrania o zobowiązanie Zarządu do ustalenia i przekazania członkom Federacji, w terminie do 28.02.25r. harmonogramu na rok 2025 (faktycznie w terminie do kolejnego Walnego Zebrania Delegatów) dotyczącego pracy i terminów działań Zarządu Federacji oraz innych jednostek organizacyjnych wynikających z bieżącej działalności Federacji, zapisów statutu, regulaminów i innych ustaleń.
Źródło: pfks.blogspot.com