Są pierwsze efekty pracy w Akademii Speedrowera Szarży Wrocław. Najmłodsze wrocławskie żaki w sobotę 15 maja startowały w pierwszym turnieju Indywidualnego Pucharu Polski w Bydgoszczy.

Dzieci reprezentujące Przedszkole Niziołki Szarżaki Wrocław startowały w dwóch kategoriach: u6 i u8. Z tym, że obaj chłopcy startujący w kategorii ośmiolatków mają po siedem lat. Większość startujących w tej kategorii zawodników ma po lat 8.

Bardzo dobrze spisali się absolutni debiutanci w ogólnopolskich zawodach – najmłodsi przedstawiciele rateli. Na torze prezentowali zaciętą walkę do końca. Na twarzach dzieci widać było radość z wygranych i smutek po pierwszych porażkach.

Furorę wśród kibiców zrobiła najmłodsza, pięcioletnia uczestniczka zawodów Róża Mutor, która poziomem sportowym odstawała od innych zawodników, ale ukończyła każdy wyścig z uśmiechem na ustach i zadowolona z dojechania do linii mety. Najistotniejsze jest to, że Róża poczuła „ducha rywalizacji” i radość ze współzawodnictwa z rówieśnikami. W ubiegłym sezonie pojawiała się na treningach na torze przy K1 jeszcze na rowerku biegowym.

Z czwórki startujących w kategorii u6 Szarżaków najlepiej spisał się Kacper Budziński, który zajął trzecie miejsce w IPP w Bydgoszczy. Różnice punktowe między zawodnikami były minimalne. Czwarty Antoni Górecki miał tyle samo punktów co Kacper. Piąty Dawid Mutor uzbierał tylko o jeden punkt mniej od Kacpra. Drugi zawodnik turnieju Tymoteusz Wenzel miał tylko punkt więcej od Kacpra.

Wszyscy zgodnie przyznali, iż w najbliższą sobotę wystartują w Poczesnej.

Punkty:
1. Marcel Komorski (Omega) 16 pkt
2. Tymoteusz Wenzel (Omega) 13 pkt
3. Kacper Budziński (Szarżaki) 12 pkt (3,3,2,4)
4. Antoni Górecki (Szarżaki) 12 pkt. (3,3,3,3)
5. Dawid Mutor (Szarżaki) 11 pkt (4,2,3,2)
6. Dorota Partyka (Mustang) 8 pkt
7. Róża Mutor (Szarżaki) 4 pkt. (1,1,1,1)

8. M. Komorski, T.Wenzel, D. Partyka, R. Mutor

W kategorii u8 wystartowało dwóch Szarżaków: Jan Bujnowski i Tomasz Góral. Obaj mają po 7 lat i spotkali się z kilkoma kolegami, z którymi rywalizowali już w ubiegłorocznych IMP czy IPP. Faworytami pierwszego turnieju IPP byli oczywiście ośmiolatkowie, którzy startowali już w tej kategorii wiekowej w ubiegłym sezonie.

Na starcie stanęło 18 żaków u8. W pierwszej serii wyścigów bardzo dobrze zaprezentowali się Wrocławianie – Jan wygrał swój bieg, a Tomasz do mety przyjechał na drugim miejscu. W tych zawodach ważne było zajmowanie jak najwyższych miejsc w każdym biegu, gdyż startowano wg tabeli 20 biegowej w zasadniczej części turnieju, a potem w zależności od zajmowanych miejsc odbyło się 5 biegów decydujących o ostatecznej pozycji w pierwszej rundzie IPP. Każdy uczestnik w części zasadniczej startował po cztery razy.

W kolejnych biegach Janowi już nie poszło tak dobrze i część zasadniczą ukończył z 9 punktami, co dało mu prawo do startu w biegu o miejsca 13-16.

Tomasz Góral natomiast w kolejnych biegach spisywał się coraz lepiej i wygrał swoje następne dwa starty. W ostatnim wyścigu części zasadniczej wystarczyło by ratel z Wrocławia zajął drugie miejsce i wówczas walczyłby o pozycje 1-4 w całych zawodach. Ambitny Tomasz przez cały dystans jechał na drugim miejscu w bliskim kontakcie z wyprzedzającym go zawodnikiem Szawera. Dwaj kolejni zawodnicy jechali daleko z tyłu za prowadzącą dwójką.

Góral zdecydował się na atak przy krawężniku na ostatnim wirażu. Prowadzący zawodnik – Wróblewski przyblokował Tomka i ten, niestety wywrócił się. Zdołał się jednak pozbierać i ostatecznie wyprzedził go tylko jeden zawodnik jadący z tyłu. Ambitny Tomasz Góral zajął w tym biegu trzecie miejsce i w końcowym rozrachunku jednego punktu zabrakło ratelowi do udziału w biegu o pozycje 1-4 w tym turnieju.

Trzeba przyznać, iż start Szarżaków w Bydgoszczy wypadł bardzo dobrze. Kacper Budziński w debiucie, w zawodach ogólnopolskich, zajął trzecie miejsce. Tomasz Góral (ubiegłoroczny IMP u6 i drugi zawodnik IPP u6) zajął piąte miejsce i był jedynym siedmiolatkiem w ósemce najlepszych zawodników tego IPP. Siedmiu pozostałych ma po 8 lat.

o 5 miejsce: Góral, Łaniecki, Dawid, Modrakowski

Druga runda IPP odbędzie się już w najbliższą sobotę 22 maja w Poczesnej.

Godziny rozpoczęcia zawodów poszczególnych kategorii wiekowych. 22 maja (sobota) – 2. runda IPPŻ Solaro GP:
11:00 – U6
11:45 – U8
13:00 – U10
14:45 – U12