Już za niespełna trzy tygodnie we Wrocławiu na torze przy ulicy Krajewskiego 1, odbędą się indywidualne mistrzostwa Polski. Zawody odbędą się w pięciu kategoriach wiekowych. Nowością jest rozegranie po raz pierwszy kategorii grand weteran. Jest to rywalizacja zawodników którzy mają 50 lat i więcej.

W zawodach mogą wystartować wszyscy chętni, którzy zgłosili się w odpowiednim terminie do rywalizacji w stolicy Dolnego Śląska. I tu pojawia się absurd. W finałach IMP dla dorosłych może wystartować każdy chętny, który nawet nie wystartował w żadnych zawodach w sezonie. Ale np. dla poprawy własnego ego w finale IMP wystartuje! Wśród najmłodszych jest wręcz przeciwnie. Choć do ubiegłego sezonu również wśród żaków były takie same zasady startu w finale IMP.

Niestety w PFKS nie ma spójności zasad w rozgrywaniu zawodów o indywidualne mistrzostwo Polski. Najmłodsi – dla których speedrower powinien być zabawą (co podkreślają wielokrotnie władze polskiego cycle speedwaya), czyli dzieci do 12 roku życia włącznie, by wystąpić w finale IMP musiały przebrnąć przez sito kwalifikacyjne w poszczególnych okręgach – co jest kompletnie absurdalne. Wykluczyło to skutecznie np. udział dziewczynek w finale IMP – choć rywalizowały w okręgach z chłopakami – to z góry „skazane były na pożarcie”. W finale IMP żaków w 2023 roku jest więc tylko jedna dziewczynka (w kategorii do 6 lat – na 4 kategorie wiekowe ogółem) bo pozostałe nie były w stanie zakwalifikować się do tych finałów.

Dodatkowym absurdem – o czym już pisaliśmy – było rozgrywanie eliminacji podczas wakacji – w cyklu co trzy tygodnie. (ten cykl kończy się sierpniowym finałem, także jeszcze w czasie wakacji – a od września nie ma już dla żaków żadnych imprez cyklicznych – co trzy tygodnie. Gdzie tu jest sens i logika?). Władze PFKS zaserwowały więc „wakacje z rowerem” tym, którzy chcieli awansować do finałów IMP Żaków, a ci którzy wybrali wakacje – zostali skutecznie wyeliminowani przez system. Przykład zawodnika, z okręgu zachodniego, który po dwóch eliminacjach był drugi – a przez terminy wakacyjne zostaje skutecznie wyeliminowany z walki o medale IMP. Trzeba przyznać bardzo zachęcające to do uprawiania speedrowera i uczciwej rywalizacji. A zasady fair play???

Innym sztandarowym przykładem wakacyjnych turniejów w okręgach jest „rywalizacja” jednoosobowa na jedno okrążenie podczas turniejów eliminacyjnych – co miało miejsce np. w Kaletach. Komu są potrzebne takie zawody? Czy to służy dzieciom w rozwoju? Po to jedzie się na eliminacje do innego miejsca, żeby samotnie pokonywać jedno okrążenie toru i zainkasować „za darmo” cztery punkty? Władze PFKS – GRATULUJEMY!

Czy o to chodzi w popularyzacji speedrowera wśród dzieci, żeby rozstrzygnięcia odbywały się poza torem? Po wakacyjnym finale IMP żaków – dzieci z tych klubów , które nie zakwalifikowały się do czwórki najlepszych drużyn w CS Superlidze żaków mogą rower speedrowerowy odłożyć na kołku i wrócić na tor np w kwietniu 2024 roku. Po co się wysilać jak są inne atrakcje? Prawda?

PFKS nie ma nic do zaoferowania od września dla najmłodszych adeptów speedrowera. A do ubiegłego sezonu (rok 2022) nic nie przeszkadzało w rozgrywaniu zawodów żaków we wrześniu i październiku, kiedy dzieci wracają do szkoły. Kolejny raz gratulacje za super pomysł, by najważniejsze rozgrywki dla najmłodszych rozgrywać w czasie wakacji, a tych którzy mają wakacje w czasie wakacji (co jest normalne przecież) system skutecznie wyeliminował! Dla niektórych – to kolejny stracony sezon – a kolejne lata sobie lecą… A co – jak się bawić to na całego!

Należy przyznać nagrodę twórcom tegorocznego terminarza rozgrywek żaków za skuteczne wyeliminowanie tych dzieci, które wyjeżdżały na wakacje, wyeliminowanie dziewczynek z finału IMP (choć startowały w eliminacjach) i skuteczne zniechęcenie innych do uprawianie speedrowera. Czy jest jeszcze coś co można tak doskonale spieprzyć dzieciom? Kto następny?

W ostatni weekend sierpnia we Wrocławiu odbędą się LOXEAL PULSAR INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POLSKI.

Harmonogram zawodów:

Sobota (26.08.2023)

12.00 – półfinał open nr 1

13.45 – półfinał open nr 2

15.30 – finał grand weteran

16.30 – finał juniorów

19.30 – finał open

Niedziela (27.08.2023)

12.00 – kwalifikacje weteran

14.00 – finał młodzieżowiec

16.00 – finał weteran

FOTO: Katarzyna Szkudlarek