W sobotę dnia 17 kwietnia w australijskim Gillman odbędzie się finał Mistrzostw Oceanii w sidecar-speedwayu. Zawody zostaną przeprowadzone przy udziale publiczności, co musi cieszyć.

Mistrzostwa Oceanii w sidecar-speedwayu rozgrywane są od sezonu 2013/2014 (sezon w sidecar-speedwayu trwa w tej części świata od jesieni do wiosny), w poprzednim sezonie 2019/2020 z powodu pandemii mistrzostw niestety nie rozegrano.

Dotychczas w kilkuletniej historii najwięcej razy, bo trzykrotnie zwyciężył australijski duet – Darrin Trelor, Blake Cox, natomiast w ostatniej rozegranej edycji w sezonie 2018/2019 zwyciężyli ich rodacy – Warren Monson, Andrew Summerhajes.

Autor tekstu nie posiada na chwilę obecną dokładnej listy startowej. Na pewno wystąpią wyżej wymienione duety. W zawodach wystartuje 16 załóg. Trzy najlepsze załogi po rundzie zasadniczej wystąpią w biegu finałowym, wyłaniającym medalistów. Przed nim rozegrany zostanie bieg półfinałowy, wyłaniający czwartego finalistę.

Pomimo iż są to Mistrzostwa Oceanii – w zawodach biorą udział oprócz Austalijczyków i Nowozelandczyków także załogi z Wielkiej Brytanii oraz USA. Najmocniejszą nacją na świecie są aktualnie Australijczycy i to oni rokrocznie dominują także w mistrzostwach.