W sobotę dnia 17.10 we włoskim Terenzano odbędzie się finał Mistrzostw Europy Par.

W zawodach wystąpi reprezentacja Polski w składzie – Jakub Jamróg, Wiktor Trofimow i Mateusz Cierniak.

Mistrzostwa Europy Par rozgrywane są od roku 2004 a najwięcej zwycięstw w historii odniosła reprezentacja Polski, która złote medale zdobyła siedmiokrotnie. Na drugim miejscu są Czesi, którzy zwyciężyli pięć razy.

W rozgrywkach nie uczestniczy niestety od samego początku reprezentacja Wielkiej Brytanii. Niektóre kraje w tym Polska nie wystawiają w nich z kolei swoich najlepszych zawodników. Należy nad tym faktem ubolewać i wierzyć, iż ten stan rzeczy ulegnie kiedyś zmianie, gdyż rywalizacja reprezentacji złożonych ze swych najlepszych duetów (licząc zawodników rezerwowych – tercetów) byłaby bardzo emocjonująca. Najważniejsze jednak, iż takie rozgrywki w ogóle istnieją.

W obecnej edycji bardzo mocne drużyny wystawią Francja oraz Łotwa i to te kraje obok Polaków i gospodarzy (przeciętnych kadrowo, ale mających atut własnego toru) powinny najbardziej liczyć się w stawce.

W roku ubiegłym złote medale na własnym torze zdobyli Rosjanie, którzy niestety nie wystąpią w tegorocznej edycji i tym samym nie będą mieć możliwości obrony tytułu. Reprezentacja Polski zajęła natomiast najgorsze dla sportowców – czwarte miejsce. Trzymajmy kciuki w sobotę za naszą reprezentacją – by zdobyła medal, najlepiej ten z najcenniejszego kruszcu. Mistrzostwom Europy Par życzmy z kolei by miały w przyszłości większy prestiż, by jeszcze bardziej cieszyły serca kibiców żużla.

Składy drużyn na finał MEP w Terenzano:

Czechy:
Josef Franc
Petr Chlupac

Francja:
Dmitri Berge
David Bellego
Jordan Dubernard

Polska:
Jakub Jamróg
Wiktor Trofimow
Mateusz Cierniak

Słowacja:
Jakub Valkovic
David Pacalaj

Węgry:
Norbert Magosi
Roland Kovacs

Łotwa:
Andzej Lebiediew
Jewgienij Kostygow

Włochy:
Nicolas Covatii
Michele Castagna
Nicolas Vicentin