Na ten dzień czekali wszyscy fani long tracku w Polsce! Już w najbliższą sobotę – dnia 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się druga tegoroczna runda Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze. Na starcie ujrzymy – występującego z „dziką kartą” reprezentanta naszego kraju – Stanisława Burzę.

Rolę obu rezerwowych także pełnić będą Polacy a będą to – Dawid Lampart oraz Mateusz Pacek. Będą to pierwsze tego typu zawody na ostrowskim torze w historii, wcześniej jedną z rund IMŚ rozgrywano na torze w Rzeszowie.

Przypomnijmy,iż tegoroczny cykl IMŚ składa się z 6 zawodów – w pierwszych z nich na torze w niemieckim Herxheim niespodziewanie triumfował Czech Josef Franc i to on jest oczywiście liderem cyklu. Wracając do zawodów w Ostrowie Wielkopolskim – ich start zaplanowano na godzinę 19.00. Odbędzie się najpierw 15 biegów rundy zasadniczej. Po tejże rundzie najlepsza dwójka zawodników zapewni sobie prawo udziału w biegu finałowym, natomiast zawodnicy z miejsc 3-7 walczyć będą w biegu barażowym o 3 pozostałe miejsca w finale.

W Indywidualnych Mistrzostwach Świata na długim torze wszystkie biegi odbywają się w obsadzie 5 zawodników co jest bardzo widowiskowe dla kibiców. Zawody zapowiadają się bardzo ciekawie i ciężko wskazać faworyta, w roku ubiegłym w polskiej rundzie w Rzeszowie znakomite drugie miejsce zajął Stanisław Burza. Trzymajmy bardzo mocno kciuki za Polaka! A także za naszych rezerwowych o ile wyjadą oni na tor.

Najbardziej utytułowany reprezentant naszego kraju, jeśli chodzi o tę odmianę żużla, trzykrotnie stawał w Rzeszowie na podium. Był dwukrotnie trzeci (w 2020 i 2021 roku) oraz drugi (przed rokiem). W sezonie 2022 Burza jeździł jako stały uczestnik cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze. Nie zdołał utrzymać miejsca w elicie, ale pokazał się na pewno z dobrej strony. Teraz jednak doświadczony zawodnik, na co dzień trener drugoligowej Unii Tarnów, postanowił zakończyć swoją przygodę z long trackiem. W Ostrowie Wielkopolskim pokaże się kibicom po raz ostatni w karierze.

– Gdybym był młodszy i nie musiał znosić tak wielu kontuzji w trakcie mojej kariery, pewnie mógłbym się dalej bawić w long track, bo to sprawiało mi dużo radości. W tej odmianie żużla nie ma tak dużej presji wyniku, jeździ się na większym luzie. Po to, żeby się pokazać z jak najlepszej strony i zdobywać po prostu jak najwięcej punktów. Startowałem głównie dla przyjemności, a zdarzało mi się odnosić sukcesy czy nawet stawać na podium. Początkowo nie było łatwo, ale trzeba się cieszyć z tego co osiągnąłem. Czas jednak powiedzieć stop i z pewnością w Ostrowie Wielkopolskim łezka mi się zakręci w oku – powiedział Burza.

Lista startowa zawodów:

 1. Gaetan Stella (Francja) #104
 2. Hynek Stichauer (Czechy) #86
 3. Kenneth Kruse Hansen (Dania) #333
 4. Stephan Katt (Niemcy) #42
 5. Stanisław Burza (Polska) #15
 6. Romano Hummel (Holandia) #666
 7. Martin Smolinski (Niemcy) #84
 8. Max Dilger (Niemcy) #31
 9. Mika Meijer (Holandia) #54
 10. Lukas Fienhage (Niemcy) #125
 11. Zach Wajtknecht (Wielka Brytania) #109
 12. Jacob Bukhave (Dania) #79
 13. Josef Franc (Czechy) #444
 14. Theo Pijper (Holandia) #115
 15. Chris Harris (Wielka Brytania) #37

Rezerwowi

 1. Dawid Lampart (Polska) #16
 2. Mateusz Pacek (Polska) #17

Źródło: speedwayevents.pl