Jesienią ubiegłego roku poznaliśmy nowego promotora najważniejszych imprez żużlowych na świecie. Po 10 latach, rozgrywek o mistrzostwo świata nie będzie prowadzić już firma BSI.

Przypomnijmy, iż przez kolejne 10 lat (od sezonu 2022) promotorem rozgrywek żużlowych organizowanych przez Międzynarodową Federację Motocyklową będzie Discovery Sports Events.

A tak o tym fakcie powiedział François Ribeiro, szef Discovery Sports Events:  Naszą ambicją jest dalszy rozwój żużla i pięciokrotne zwiększenie obecnej globalnej oglądalności SGP w ciągu najbliższych 3 lat.

Wielu fachowców sądziło wówczas, iż relacje z zawodów o tytuł mistrza świata będzie można oglądać na żywo w Eurosporcie oraz innych kanałach należących do Discovery. Nie zaprzeczał tym doniesieniom w rozmowie dla portalu wirtualnemedia.pl Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN Discovery Polska: Obecnie przygotowujemy się do transmisji żużla, ale na chwilę obecną jesteśmy na początku rozmów, dlatego jeszcze nie wiemy jakie imprezy związane z tą dyscypliną będziemy relacjonować.

Przeciętny kibic biorąc pod uwagę wypowiedzi obu panów miał nadzieję, iż tegoroczne rundy Speedway Grand Prix uda mu się obejrzeć w którymś z kanałów Eurosportu lub w jednym z wielu należących w Polsce do TVN.

Nic z tego. Jak podają media związane z żużlem kibic, by obejrzeć poszczególne rundy SGP będzie musiał za każdym razem za nie zapłacić – wyłączając rundy, które zostaną rozegrane w Polsce.

Do tej pory Grand Prix było pokazywane przez platformę Canal+, która ma także prawa do PGE Ekstraligi, eWinner 1 ligi oraz 2 ligi żużlowej. W tym roku się to zmieniło. Canal + już nie będzie pokazywał zawodów Speedway Grand Prix. Cztery polskie turnieje, które zostaną rozegrane w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu i Gorzowie mają trafić do ogólnodostępnego, otwartego kanału – a stacją tą będzie kanał TTV. Za pozostałe siedem rund SGP, kibic będzie musiał zapłacić. A obejrzeć na żywo poszczególne zawody w rywalizacji o tytuł IMŚ będzie można w serwisach streamingowych Eurosportu i Playerze. Ten drugi to system VOD należący do Grupy TVN. Usługa kosztować będzie 15 zł miesięcznie.

Nie wszyscy posiadają telewizory, które mogą być podłączone do internetu. Tacy fani, jeśli wykupią transmisję z rundy SGP zostaną skazani na oglądanie rywalizacji żużlowców na urządzeniach mobilnych: telefonie, tablecie lub komputerze. Nie każdy kibic lubi oglądać żużel na tak małym ekranie – a szczególnie gdy jeszcze sam za to oglądanie musi zapłacić…

Chyba nie jest to do końca przemyślany pomysł nowego promotora światowego żużla.

Dorota Żurkowska, członek zarządu grupy TVN Discovery powiedziała: Od teraz kibice żużla będą mogli oglądać najbardziej elitarne zawody w swojej ukochanej dyscyplinie, gdziekolwiek i kiedykolwiek chcą, na ekranie telewizora, komputera, tabletu albo smartfona. Wszystkie polskie rundy będzie można zobaczyć w TTV, cały cykl dostępny będzie w Playerze. Pokażemy tam wszystkie wyścigi, również te z niższych serii. Planujemy też dodatkowe transmisje, ujęcia z parku maszyn i wiele innych.

Po każdej rundzie w kanałach Eurosportu dostępne będą 40-minutowe skróty z turniejów SGP, zawierające najważniejsze biegi oraz wypowiedzi zawodników. Eurosport będzie też transmitować rywalizację w ramach SGP2 i SGP3.

François Ribeiro, szef Discovery Sports Events jesienią ubiegłego roku zapowiedział pięciokrotne zwiększenie oglądalności żużla na świecie (w okresie 3 lat). Zakodowanie transmisji żużlowych w Playerze i możliwość oglądania poszczególnych rund SGP tylko na urządzeniach mobilnych, po uprzednim zainstalowaniu aplikacji umożliwiającej oglądanie poszczególnych rund SGP, po opłaceniu miesięcznego abonamentu spowoduje, to że wielu kibiców zrezygnuje z oglądania „na żywo” rywalizacji żużlowców o tytuł IMŚ.

Oczywiście, trudno nie przyznać racji Discovery, iż wykupując prawa do najważniejszych światowych imprez żużlowych nie robił tego po to, by do interesu dokładać. Dla Discovery żużel to biznes i tak do tego tematu podchodzi nowy promotor min. SGP.

Jednak nie może zapominać o tym, iż żużel to sport niszowy – a jego zasięg skurczył się praktycznie do Europy i Australii. Dziś już nie ma żużla w RPA – który na Czarnym Lądzie był bardzo popularny w ubiegłym wieku. W USA coś tam się dzieje w Kalifornii, ale Amerykanie od lat nie mogą dochować się następcy Grega Hancocka. Wszelkie rozgrywki międzynarodowe dopasowuje się najczęściej do formatu dwóch zawodników plus rezerwowy. Bo wiele krajów ma problem z wystawieniem pełnowartościowego czteroosobowego składu. (nie mówimy tutaj o Polsce).

Jesienią 2021 r ogłoszono 12 rund tegorocznego cyklu SGP (a po wykluczeniu Rosjan odbędzie się ich w sumie jedenaście) – z czego aż 4 rozgrywane są w Polsce. Gospodarza ostatniej australijskiej rundy nie udało się ustalić do dziś

No cóż, uważamy, iż założenia są słuszne, że za dobry produkt trzeba zapłacić. Ale François Ribeiro musi mieć na uwadze, że aby ktoś chciał kupić dany produkt, trzeba go najpierw wypromować. Kibiców żużla nie przybędzie aż pięciokrotnie, gdy imprezy o tytuł IMŚ w egzotycznej dla wielu osób dyscyplinie sportu jakim jest żużel, będzie można oglądać w aplikacji po zapłaceniu za transmisję. Oglądanie walki o tytuł IMŚ w telefonie jest dobre raz na jakiś czas, będąc w podróży, a nie przez siedem rund.

Nam się wydaje, że Discovery prędzej odkoduje kolejne rundy tegorocznej rywalizacji w Speedway Grand Prix, niż znajdzie gospodarza turnieju zaplanowanego na 5 listopada w Australii. A jak będzie – oczywiście czas pokaże.