Pisaliśmy już o przygotowaniach jakie czyni Michał Knapp przed startem w Indywidualnych Mistrzostwach Europy w ice speedwayu w Sanoku w tekście Arkadiusz Knapp o przygotowaniach brata do startu w Sanoku.

Na stronie organizatora tych zawodów Speedwaevents.pl ukazała się obszerna informacja dotycząca pierwszego turnieju o mistrzostwo Europy. Poznaliśmy również listę startową uczestników sobotniej rywalizacji na torze lodowym Błonie.

Nasz „rodzynek” w wyścigach motocyklowych na lodzie wystąpi z numerem 11. Po raz pierwszy na lodzie pojawi się w wyścigu trzecim. Wówczas wystartuje w kasku niebieskim z pola B. Michał Knapp pojawi się jeszcze w biegach 7 (kask czerwony), dziewiątym (kask żółty), 14 (kask żółty) oraz w 20 w kasku białym.

19 lutego o 12.45 w Sanoku odbędzie się pierwszy z dwóch turniejów finałowych European Individual Ice Speedway Championship. Drugi zaplanowano dokładnie miesiąc później w Tomaszowie Mazowieckim. Na zawody zapraszają FIM Europe, Polski Związek Motorowy oraz Speedwayevents.pl. Trwa sprzedaż biletów online na stronie bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Ice Speedway wraca do Sanoka po ośmiu latach przerwy. Na torze „Błonie”, odbywały się już bowiem zawody najwyższej rangi w tej dyscyplinie sportu. To tam, w 2008 roku, zorganizowano pierwszy raz w Polsce Indywidualne Mistrzostwa Europy, które przeszły do historii także dlatego, że właśnie wtedy jedyny raz doszło do triumfu zawodnika spoza Rosji. Wygrał reprezentant Austrii Franz Zorn.

W Sanoku odbyły się też Drużynowe Mistrzostwa Świata i kilka turniejów towarzyskich Sanok Cup. Dzięki temu to podkarpackie miasto śmiało można nazwać kolebką ice speedwaya w naszym kraju. – Bardzo się cieszymy, że ten sport wraca do Sanoka. Od początku deklarowałem wsparcie dla tego projektu, sukcesywnie przygotowujemy obiekt pod organizacyjne wymogi. Życzę wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń – powiedział burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Tegoroczni European Individual Ice Speedway Championship zostaną wyłonieni na podstawie punktów, wywalczonych na torze w dwóch turniejach – w Sanoku i Tomaszowie Mazowieckim. Wezmą w nich udział przedstawiciele dziesięciu państw – Austrii, Czech, Finlandii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Włoch oraz oczywiście Polski, którą będzie reprezentował Michał Knapp.

Formuła rywalizacji pozostanie niezmieniona. Przewiduje 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch najskuteczniejszych zawodników znajdzie od razu miejsce w biegu finałowym. O pozostałe dwa walka toczyć się będzie w barażu, do którego staną żużlowcy z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej. Suma punktów, wywalczona w dwóch turniejach, wyłoni ostateczną klasyfikację, a tym samym tegorocznych medalistów. Honorowy patronat nad obydwoma tegorocznymi turniejami finałowymi w Polsce objął europoseł Ryszard Czarnecki.

Obrońcą tytułu mistrzowskiego, wywalczonego w grudniu na torze Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim, jest Rosjanin Nikita Bogdanov, który w grudniu wyprzedził Szweda Ove Ledstroema i reprezentującego Włochy Lukę Bauera. W tegorocznych zmaganiach o kontynentalne laury na liście startowej znalazło się dziewięciu zawodników, którzy startowali także w ubiegłym roku. Dwóch kolejnych prezentowało się podczas europejskiego czempionatu w Tomaszowie Mazowieckim przed dwoma laty. Pozostali zadebiutują przed polską publicznością.

LISTA STARTOWA:
1. Jasper Iwema (Holandia)
2. Dmitrij Solannikow (Rosja)
3. Mikko Jetsonen (Finlandia)
4. Niek Schaap (Holandia)
5. Aki Ala-Riihimäki (Finlandia)
6. Lukáš Hutla (Czechy)
7. Harald Simon (Austria)
8. Jimmy Olsén (Szwecja)
9. Luca Bauer (Niemcy)
10. Franz Mayerbüchler (Niemcy)
11. Michał Knapp (Polska)
12. Daniel Henderson (Szwecja)
13. Benedikt Monn (Niemcy)
14. Franz Zorn (Austria)
15. Władimir Fadiejew (Rosja)
16. Jiří Wildt (Czechy)

17. Jo Saetre (Norwegia)