Sezon 2023 zapowiada się bardzo ekscytująco dla żużla amatorskiego w Polsce. Oprócz licznych zawodów indywidualnych powołano do życia pięciorundowy cykl zawodów drużynowych! Rywalizacja odbywać się będzie pod nazwą „Drużynowe Mistrzostwa Klubów Gropex 2023”.

Jest to bardzo dobra informacja świadcząca o dalszym rozwoju żużla amatorskiego w naszym kraju. W cyklu wystąpią 4 drużyny a każda z nich składać się będzie z aż 7 zawodników. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze terminarza cyklu – wiadomo natomiast iż poszczególne rundy odbędą się na torach w Lesznie, Rawiczu, Świętochłowicach, Zielonej Górze oraz Ostrowie Wielkopolskim.

Drużyny, które wystąpią w rywalizacji to: AKS Chóragan Riders z Zielonej Góry, łączona drużyna AKŻ Speedway Ostrów oraz Speedway Śląsk Świętochłowice, łączona drużyna AKS Leszczyńskie Byki oraz AKŻ Rawicz, łączona drużyna Gropex Team (składająca się z amatorów z pozostałych ośrodków żużla amatorskiego).

Przypomnijmy, iż w przeszłości rozgrywano w Polsce zawody drużynowe w żużlu amatorskim (wówczas zwycięzca zdobywał nawet tytuł DMP amatorów!), było to jednak po raz ostatni już kilkanaście lat temu.

Oto podstawowe założenia rywalizacji: (źródło: media społecznościowe cyklu)
1. Cykl „Drużynowe Mistrzostwa Klubów Gropex 2023” odbywał się będzie na zasadach czwórmeczów. Udział wezmą drużyny: AKS Chóragan Riders, AKŻ Speedway Ostrów & Speedway Śląsk Świętochłowice, AKS Leszczyńskie Byki & AKŻ Rawicz oraz łączona drużyna Gropex Team (złożona z amatorów z pozostałych ośrodków).
2. Zawody odbędą się na torach w Rawiczu, Lesznie, Zielonej Góry, Ostrowie Wielkopolskim i Świętochłowicach. Terminarz zostanie udostępniony w późniejszym czasie.
3. Każda drużyna składać się będzie z siedmiu zawodników – 1 z grupy Platinum oraz po 2 z grup Gold, Silver, Bronze.
4. Jeżeli w drużynie brakuje zawodnika z danej grupy, wówczas może wypożyczyć go z innego zespołu.
5. Zwycięska drużyna otrzyma 6 punktów do klasyfikacji, druga drużyna – 4, trzecia – 2, a czwarta – 0.
6. W przypadku wywalczenia równej liczby „małych” punktów o kolejności zadecyduje liczba czwórek, trójek, dwójek, zer i literek. Jeżeli nadal nie będzie rozstrzygnięcia, wówczas odbędzie się bieg dodatkowy.
7. Wyścigi odbywać się będą wyłącznie w ramach grupy – to znaczy, że zawodnicy z grupy Gold jadą tylko pomiędzy sobą itd. Rywalizacja toczyć się będzie parami.
8. Wyścigi we wszystkich grupach odbywać się będą na dystansie TRZECH okrążeń. Każdy zawodnik odjedzie cztery wyścigi oraz próbę toru (razem pięć wyjazdów na tor).
9. Możliwy jest udział zawodnika rezerwowego w każdym zespole.
10. Zawodnicy z grupy Platinum będą losowani do poszczególnych zespołów.
11. Wpisowe na każde zawody wynosić będzie 200 złotych.
12. Każdy organizator zapewnia obecność dwóch karetek podczas zawodów.
13. Obowiązywać będzie punktacja 4-3-2-0 (taka jak w Speedway of Nations).
14. W parku maszyn obecny może być zawodnik oraz 1 lub 2 mechaników (w zależności od decyzji organizatora).
15. Każdy zawodnik musi posiadać niezbędne ubezpieczenie NNW + OC.
16. Na koniec sezonu odbędzie się plebiscyt, podczas którego wręczone zostaną nagrody w kategoriach: Drużyna Roku, Zawodnik Roku (Platinum, Gold, Silver, Bronze), Fair Play, Widowiskowa Jazda, Objawienie Sezonu.