Historia speedrowera w Mikołowie sięga drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. Klub Strażak Mikołów w ostatnich latach nie startował w swoim macierzystym mieście, korzystając z uprzejmości działaczy ze Świętochłowic czy Rybnika.

Są jednakże plany by zawody speedrowerowe powróciły do Mikołowa już w tym roku! Ostatnie ściganie w Mikołowie rozegrano w roku 2015. Powrót rywalizacji sportowej do Mikołowa jest bardzo dobrą informacją dla kibiców z tegoż miasta, a nawet dla całego polskiego środowiska speedrowerowego.

Start klubu w innych miastach to jednak nie to samo co u siebie. Strażak Mikołów planuje ponadto szkolić młodzież, by w przyszłości posiadać w swoim składzie możliwie dużo wychowanków. Aktualnie w składzie klubu jest tylko jeden zawodnik rodem z Mikołowa, lecz po reaktywacji toru sytuacja ta powinna ulec zmianie.

Zespól startował będzie nadal w rozgrywkach 1 ligi (w okręgu południowym). W przeszłości klubowi udało się wygrać nawet tę rywalizację. Ponadto jego zawodnicy zdobywają medale w wielu zawodach indywidualnych oraz parowych, w różnych kategoriach wiekowych.

Klubowi życzymy samych sukcesów sportowych a także sukcesów w szkoleniu młodego speedrowerowego „narybku”.

Tor w Mikołowie – stan obecny