Jeszcze nie rozpoczął się sezon żużlowy 2023 a już docierają do nas informacje o rozmowach z zawodnikami dotyczącymi ich przynależności klubowej w następnym roku. Przypomnijmy, iż zawodnik posiadający ważny kontrakt na dany sezon może na 135 dni przed jego wygaśnięciem (co sprowadza się faktycznie do około połowy czerwca) może podpisać z dowolnym klubem prekontrakt, który wiąże obie strony. Oznacza to, iż za około 4 miesiące zawodnicy będą mogli podpisywać prekontrakty.

Analizując to co dzieje się w drużynach ligowych dokonaliśmy przymiarki do zmian w klubowych drużynach PGE Ekstraligi na sezon 2024.

Przy założeniu że przepisy się nie zmienią zastanawiamy się nad tym co może czekać kluby, gdzie koniecznie będą musiały szukać zmian – chodzi głównie o zawodników kończących wiek juniorski czy też u-24 w klubach Ekstraligi. Kto straci, kto zyska, kto będzie miał duży dylemat?

Wilki Krosno
Tutaj problemem może być kontuzja (bądź koniec kariery ) Polaka – Kasprzak jest jedynym seniorem z Polski (poza u-24). W formacji u-24 nie ma problemu –  Świdnicki może jeździć do 2025  (pytanie jak się sprawdzi). Jeśli chodzi o juniorów to dla Rydlewskiego i Zielińskiego jest to ostatni sezon juniorski, ale tu problemów nie będzie zostaję Sadurski i Bańdur. Raczej nie będzie konieczności przeprowadzania większych zmian.

GKM Grudziądz
Nie wiadomo jak długo Nicki Pedersen w tym roku kończy 46 lat jest po ciężkiej kontuzji i nie wiadomo jak długo jeszcze pojeździ. Jeśli chodzi o u-24 zarówno Czugunov jak i Krakowiak jest to ich ostatni sezon i ostatnia szansa na pokazanie że poradzą sobie w ekstralidzę jako podstawowi seniorzy. Dla Pludry jest to ostatni sezon juniorski, więc jest szansa że za rok znajdzie się w formacji u-24. Na pozycjach juniorskich pojadą zapewne Łobodziński i Orgacki. Również duże zmiany się nie zapowiadają.

Unia Leszno
Tutaj wiek u-24 kończy Jamie Lindsay i jeśli pokaże się z dobrej strony to za rok zastąpi zapewne Zengotę w formacji seniorskiej. Będzie tu konieczne jakieś wzmocnienie (chyba że ktoś z ligi u-24 pokaże się z dobrej srony). Jeśli chodzi o juniorów raczej zmian nie będzie. Tutaj ciężko będzie zastąpić Lindsaya. Także spora zmiana.

Sparta Wrocław
Jeden z dwóch zespołów które czekają największe zmiany. Dla Bewleya jest to ostatni sezon jako u-24. W tym sezonie posiadają najmocniejszą formację seniorską. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój Anglika raczej powinien być pewny w składzie. Jako Polacy pojadą Janowski i Łaguta, czyli ktoś z dwójki Woffinden – Pawlicki może być zmuszony szukać nowy klub. Obaj mieli słabsze sezony i będą walczyć o miejsce (jednak bardziej bym stawiał na Taia). Miejsce Bewleya zajmie albo kończący wiek juniora Kowalski albo Francis Gusts. Problemem może być obsada juniorska – jest jedynie Panicz. Potrzebne będzie wzmocnienie tej formacji.

Apator Toruń
Formację juniorską i u-24 mają zapewnioną do 2025 roku, także tu nie przewiduję zmian , chyba że Lampart po skończeniu wieku juniora będzie miał problemy.

Włókniarz Częstochowa
Kolejny zespół z formacjami u-24 i juniorskimi co najmniej do 2025 roku zapewnionymi. Miśkowiak raczej powinien bezproblemowo poradzić sobie jako senior u-24.

Stal Gorzów
Tutaj formację wiekowo są zapewnione, natomiast jakościowo będą potrzebować wzmocnień. Raczej będą zmiany.

Motor Lublin
Drugi zespół który przejdzie sporo zmian.  Kubera kończy wiek u-24  i zapewne w formacji seniorskiej zabierze miejsce komuś z dwójki Holder – Hampel (który w tym roku kończy 41 lat, więc podejrzewam że to dla niego zabraknie miejsca). Do formacji u-24 powinien wskoczyć Cierniak który skończy wiek juniora, także tutaj może być także konieczność wzmocnienia formacji juniorskiej.

Jak widać tylko w 2 klubach szykują się duże zmiany (dzięki temu też ciekawe nazwiska trafią, bądź już trafiły na giełdę transferową).