Na zakończenie analizy składów ekip zaplecza ekstraligi żużlowej, przedstawiam składy uwzględniające siłę polskich (i niemieckich) seniorów w I lidze.

1. Landshut Devils

Tobias Busch         – 1988 , 1,353 (II liga)

Erik Riss                 – 1995 , 0,500 (Ii liga)

Martin Smoliński    – 1984,  2,113 (II Liga)

Kai Huckenback     – 1993,   2,386 (II liga)

Formacja bez zmian w porównaniu z 2021 r. Podstawowa para to liderzy zespołu uczestnicy turniejów GP -Smoliński i Huckenbeck. Jako że w ekipie jest tylko jeden obcokrajowiec to trzeba wybrać jeszcze jednego zawodnika do składu. Zapewne będzie to doświadczony Bush. W zeszłym sezonie bardzo mocna formacja, ale ze względu na przeskok o klasę rozgrywkową wyżej, będzie im  ciężko powtórzyć ubiegłoroczny wynik w tym sezonie. Formacja raczej na środek ze wskazaniem na dół tabeli.


2. Start Gniezno

Zbigniew Suchecki    – 1985, 1,500

Oskar Fajfer                – 1994, 2,073

Ernest Koza                 – 1994, 1,691

Odchodzącego do Poznania Kewina Fajfera zastąpił spadkowicz z Tarnowa Ernest Koza. Fajfer będzie zapewne pierwszym wyborem, tak jak w zeszłym sezonie. Oskar legitymuje się najlepszą średnią w klubie. Partnerował mu będzie zapewne Ernest Koza. Suchecki dostanie swoją szansę w przypadku słabszej formy Kozy bądź kontuzji. Raczej jedna ze słabszych formacji.


3, Orzeł Łódź

Norbert Kościuch     – 1983, 1,800

Marcin Nowak           – 1995, 1,531

Bez zmian w porównaniu z zeszłym sezonem. Brakuje zdecydowanie wzmocnienia w tej formacji. Z tymi zawodnikami ciężko będzie w walce o utrzymanie. Raczej jedna ze słabszych par seniorskich na zapleczu ekstraligi. Będzie ciężko walczyć o wyższe lokaty.


4. Polonia Bydgoszcz

Adrian Miedziński      – 1985, 1,450 (ekstraliga)

Daniel Jeleniewski       – 1983, 1,850

Gała odszedł do Gdańska a Zengota do Rybnika. Zawodnikiem który ich zastąpił został przychodzący z Torunia Adrian Miedziński. Jeleniewski, nie dość, że wiekowy to jeszcze raczej przeciętny zawodnik. Co do Miedzińskiego na minus działa również jego wiek. Ale jednak olbrzymie doświadczenie i sukcesy przemawiają za nim. Raczej czołówka tabeli, ale nie są najlepsi.


5. Wybrzeże Gdańsk

Adrian Gała              -1995, 1,576

Jakub Jamróg           – 1991.  1.951

Pieszczka który odszedł do Rybnika zastąpi były zawodnik Polonii Bydgoszcz Adrian Gała.

Liderem formacji będzie podobnie jak w minionym sezonie Jakub Jamróg. Adrian Gała miał zdecydowanie mniej udany sezon w Bydgoszczy. Po zmianie otoczenia będzie chciał się odbudować. Formacja polskich seniorów raczej na środek tabeli.


6, ROW Rybnik

Krystian Pieszczek   –  1995, 1,636,

Grzegorz Zengota     –  1988, 1,870

Podwójna zmiana – Holta odszedł do  Częstochowy, gdzie podpisał kontrakt warszawski, a Gomólski odszedł do Poznania. W ich miejsce sprowadzono z Gdańska Pieszczka a z Bydgoszczy Zengotę. Obaj mieli przeciętne sezony i będą chcieli pokazać, że nie zapomnieli jak się dobrze i skutecznie jeździ na żużlu. Jednak patrząc na cele, czyli awans, nie wygląda to optymistycznie. Zdecydowanie tylko środek tabeli.


7. Wilki Krosno

Tobiasz Musielak         – 1993, 2,264

Mateusz Szczepaniak   – 1987, 1,833

Bez zmian w porównaniu do zeszłego sezonu. W składzie został najlepszy Polak z I ligi czyli Musielak. Sprowadzenie go przed sezonem to był strzał w dziesiątkę. Do tego doświadczony przyzwoity zawodnik czyli Szczepaniak. Jedna z lepszych formacji seniorskich w I lidze.


8. Falubaz Zielona Góra

Krzysztof Buczkowski  -1986. 1,296 (ekstraliga)

Piotr Protasiewicz          -1975, 1,591 (ekstraliga)

Dotychczasowy lider zespołu Patryk Dudek wybrał ofertę z Torunia. W jego miejsce sprowadzono mającego słabszy sezon w Lublinie Krzysztofa Buczkowskiego. W ekstralidze zdecydowanie wyglądałoby to bardzo słabo. W I lidze jednak jest już zdecydowanie lepiej. Obaj Polacy to bardzo doświadczeni seniorzy. Czy najlepszy duet I ligi? Na pewno czołówka.


Moje typy:

1. Wilki Krosno

2. Falubaz Zielona Góra

3. Polonia Bydgoszcz

4.Wybrzeże Gdańsk

5. Landshut Devils

6. ROW Rybnik

7. Start Gniezno

8. Orzeł Łódź

Łódź i Gniezno zdecydowanie odstają w formacji polskich seniorów na tle pozostałych pierwszoligowych drużyn. Rybnik z zespołów z miejsc 4-6 wygląda najsłabiej. Diabły mają dwóch zgranych ze sobą Niemców. W Wybrzeżu Jamróg jednak trzyma poziom. Polonia ma dwóch wiekowych seniorów dlatego ma miejsce najniżej na podium. Podobnie wygląda sytuacja w Zielonej Górze. A Wilki mają w swoich szeregach najlepszego Polaka albo i nawet najlepszego zawodnika pierwszej ligi.

Generalnie ewidentnie najlepszym i przyszłościowym zawodnikiem w tej lidze jest Musielak. Większość dobrych zawodników jeżdżących na tym poziomie jest już wiekowych i ciężko mówić o nich w perspektywie najbliższych lat.