Na zakończenie analizy składów ekip zaplecza ekstraligi żużlowej, przedstawiam składy uwzględniające siłę polskich (i niemieckich) seniorów w I lidze.
1. Landshut Devils
Tobias Busch – 1988 , 1,353 (II liga)
Erik Riss – 1995 , 0,500 (Ii liga)
Martin Smoliński – 1984, 2,113 (II Liga)
Kai Huckenback – 1993, 2,386 (II liga)
Formacja bez zmian w porównaniu z 2021 r. Podstawowa para to liderzy zespołu uczestnicy turniejów GP -Smoliński i Huckenbeck. Jako że w ekipie jest tylko jeden obcokrajowiec to trzeba wybrać jeszcze jednego zawodnika do składu. Zapewne będzie to doświadczony Bush. W zeszłym sezonie bardzo mocna formacja, ale ze względu na przeskok o klasę rozgrywkową wyżej, będzie im ciężko powtórzyć ubiegłoroczny wynik w tym sezonie. Formacja raczej na środek ze wskazaniem na dół tabeli.
2. Start Gniezno
Zbigniew Suchecki – 1985, 1,500
Oskar Fajfer – 1994, 2,073
Ernest Koza – 1994, 1,691
Odchodzącego do Poznania Kewina Fajfera zastąpił spadkowicz z Tarnowa Ernest Koza. Fajfer będzie zapewne pierwszym wyborem, tak jak w zeszłym sezonie. Oskar legitymuje się najlepszą średnią w klubie. Partnerował mu będzie zapewne Ernest Koza. Suchecki dostanie swoją szansę w przypadku słabszej formy Kozy bądź kontuzji. Raczej jedna ze słabszych formacji.
3, Orzeł Łódź
Norbert Kościuch – 1983, 1,800
Marcin Nowak – 1995, 1,531
Bez zmian w porównaniu z zeszłym sezonem. Brakuje zdecydowanie wzmocnienia w tej formacji. Z tymi zawodnikami ciężko będzie w walce o utrzymanie. Raczej jedna ze słabszych par seniorskich na zapleczu ekstraligi. Będzie ciężko walczyć o wyższe lokaty.
4. Polonia Bydgoszcz
Adrian Miedziński – 1985, 1,450 (ekstraliga)
Daniel Jeleniewski – 1983, 1,850
Gała odszedł do Gdańska a Zengota do Rybnika. Zawodnikiem który ich zastąpił został przychodzący z Torunia Adrian Miedziński. Jeleniewski, nie dość, że wiekowy to jeszcze raczej przeciętny zawodnik. Co do Miedzińskiego na minus działa również jego wiek. Ale jednak olbrzymie doświadczenie i sukcesy przemawiają za nim. Raczej czołówka tabeli, ale nie są najlepsi.
5. Wybrzeże Gdańsk
Adrian Gała -1995, 1,576
Jakub Jamróg – 1991. 1.951
Pieszczka który odszedł do Rybnika zastąpi były zawodnik Polonii Bydgoszcz Adrian Gała.
Liderem formacji będzie podobnie jak w minionym sezonie Jakub Jamróg. Adrian Gała miał zdecydowanie mniej udany sezon w Bydgoszczy. Po zmianie otoczenia będzie chciał się odbudować. Formacja polskich seniorów raczej na środek tabeli.
6, ROW Rybnik
Krystian Pieszczek – 1995, 1,636,
Grzegorz Zengota – 1988, 1,870
Podwójna zmiana – Holta odszedł do Częstochowy, gdzie podpisał kontrakt warszawski, a Gomólski odszedł do Poznania. W ich miejsce sprowadzono z Gdańska Pieszczka a z Bydgoszczy Zengotę. Obaj mieli przeciętne sezony i będą chcieli pokazać, że nie zapomnieli jak się dobrze i skutecznie jeździ na żużlu. Jednak patrząc na cele, czyli awans, nie wygląda to optymistycznie. Zdecydowanie tylko środek tabeli.
7. Wilki Krosno
Tobiasz Musielak – 1993, 2,264
Mateusz Szczepaniak – 1987, 1,833
Bez zmian w porównaniu do zeszłego sezonu. W składzie został najlepszy Polak z I ligi czyli Musielak. Sprowadzenie go przed sezonem to był strzał w dziesiątkę. Do tego doświadczony przyzwoity zawodnik czyli Szczepaniak. Jedna z lepszych formacji seniorskich w I lidze.
8. Falubaz Zielona Góra
Krzysztof Buczkowski -1986. 1,296 (ekstraliga)
Piotr Protasiewicz -1975, 1,591 (ekstraliga)
Dotychczasowy lider zespołu Patryk Dudek wybrał ofertę z Torunia. W jego miejsce sprowadzono mającego słabszy sezon w Lublinie Krzysztofa Buczkowskiego. W ekstralidze zdecydowanie wyglądałoby to bardzo słabo. W I lidze jednak jest już zdecydowanie lepiej. Obaj Polacy to bardzo doświadczeni seniorzy. Czy najlepszy duet I ligi? Na pewno czołówka.
Moje typy:
1. Wilki Krosno
2. Falubaz Zielona Góra
3. Polonia Bydgoszcz
4.Wybrzeże Gdańsk
5. Landshut Devils
6. ROW Rybnik
7. Start Gniezno
8. Orzeł Łódź
Łódź i Gniezno zdecydowanie odstają w formacji polskich seniorów na tle pozostałych pierwszoligowych drużyn. Rybnik z zespołów z miejsc 4-6 wygląda najsłabiej. Diabły mają dwóch zgranych ze sobą Niemców. W Wybrzeżu Jamróg jednak trzyma poziom. Polonia ma dwóch wiekowych seniorów dlatego ma miejsce najniżej na podium. Podobnie wygląda sytuacja w Zielonej Górze. A Wilki mają w swoich szeregach najlepszego Polaka albo i nawet najlepszego zawodnika pierwszej ligi.
Generalnie ewidentnie najlepszym i przyszłościowym zawodnikiem w tej lidze jest Musielak. Większość dobrych zawodników jeżdżących na tym poziomie jest już wiekowych i ciężko mówić o nich w perspektywie najbliższych lat.