W minionym sezonie na torach żużlowych w trzech polskich ligach wystąpiło 255 żużlowców. Odpowiednio: W speedwayekstralidze 80 zawodników, w Speedway 1 lidze (obecnie Speedway 2 Ekstralidze) rywalizowało 81 zawodników. Najwięcej bo aż 94 żużlowców wystąpiło na torach 2 ligi żużlowej (obecnie Krajowa Loga Żużlowa).

Nie da się ukryć, iż Polska pod wieloma względami jest bardzo atrakcyjna dla zawodników zagranicznych. Oprócz tego, iż mamy najlepszą żużlową ligę świata, to dodatkowo – a może przede wszystkim – zawodnicy z toru mogą podnieść bardzo duże pieniądze.

Oczywistym faktem jest, że nie od razu. Piszący o żużlu wielokrotnie wspominają historię Leona Madsena, który przyjechał do Wrocławia samochodem osobowym i na przyczepce miał motocykl, który nadawał się do wszystkiego – tylko nie do ścigania na żużlu. Na nazwisko w żużlowym światku jako młody zawodnik zapracował sobie na klubowym sprzęcie wrocławskiej Sparty.

W minionym sezonie w ekipie U24 Beckhoff Sparty Wrocław startował nawet indywidualny mistrz świata z długiego toru (2020)  Niemiec Lukas Fienhage. Najlepszy zawodnik wrocławskiej drużyny w rozgrywkach U24 Ekstraligi (z przeciętną średnią 1,746 pkt/bieg – 31 miejsce w klasyfikacji) w meczu 13 kolejki PGE Ekstraligi zastąpił kontuzjowanego Piotra Pawlickiego. Wówczas w Lesznie w dwóch startach nie zdobył żadnego punktu.

W sezonie 2023 we wszystkich rozgrywkach ligowych mogliśmy oglądać 112 obcokrajowców.

Najwięcej zawodników zagranicznych pochodzi z Danii. Aż 30 zdobywało punkty rywalizując w trzech klasach rozgrywek o DMP w Polsce oraz w U24 Ekstralidze. Kolejne miejsce zajmują Australijczycy – było ich 16. Ponadto w polskich ligach o punkty walczyło 14 Szwedów, 12 Niemców oraz 10 Łotyszy.

Z innych krajów było już zdecydowanie mniej zawodników:

Po trzech Finów, Czechów, Słoweńców i Ukraińców, po dwóch Norwegów i Francuzów. Po jednym zawodniku pochodziło z USA i Słowacji.

Poniżej zestawienie obcokrajowców występujących w polskich ligach w sezonie 2023 przygotowane przez Krzysztofa Dziamskiego:

Zdjęcie: Bogielczyk Foto