Futbol Australijski to widowiskowa gra zespołowa wywodząca się oczywiście z Australii, będąca w „kraju kangurów” jednym z najpopularniejszych sportów. Rywalizacja ta na chwilę obecną nie jest w naszym kraju zbyt popularna, co nie oznacza, iż nie jest uprawiana!

Od dwóch lat istnieje bowiem w Polsce liga Futbolu Austalijskiego w której uczestniczy kilka klubów (w ostatnim sezonie 4, w debiutanckim 3) a jej zwycięzca zdobywa tytuł mistrza kraju. Aktualnym Mistrzem Polski jest drużyna z Nysy. Fort Nysa zdetronizował wcześniejszego mistrza – zespół Wrocław Lions, który zajął w rozgrywkach 3 pozycję, na drugim miejscu uplasował się stołeczny zespół Warsaw Bisons, natomiast czwartą pozycję zajął debiutant (trenujący w Bytomiu) – Silesia Miners.

Warto zaznaczyć, iż w kilku innych miastach (w Krakowie, Poznaniu i Bydgoszczy) powstały kolejne kluby które być może dołączą z czasem także do rozgrywek ligowych. Polskie zespoły futbolu australijskiego chętnie werbują nowych zawodników, by powiększyć swoje kadry a także podwyższyć swój poziom sportowy. Organizują między innymi treningi otwarte. Dotyczy to także kobiet, które mają możliwość ćwiczenia tego sportu w klubach a w przyszłości ma powstać liga w której rywalizować będą właśnie drużyny kobiece!

Wszystko wskazuje na to iż ten widowiskowy sport będzie się w Polsce nadal rozwijał a ilość drużyn w rozgrywkach ligowych jak i grających zawodniczek i zawodników będzie wzrastać.

Tabela ligowa sezonu 2023:

Msc.DrużynaMeczeWygranePrzegranePunkty
1.Fort Nysa129336
2.Warsaw Bisons 127528
3.Wrocław Lions 127528
4.Silesia Miners 121114

Zdjęcie: Magdalena Maroszek