W 1988 roku, by dostać się do finału indywidualnych mistrzostw świata, który został rozegrany 3 września 1988 roku na stadionie w Vojens należało przebrnąć przez gęste sito eliminacyjne. Przykładem zawodnika, który wystartował w rundzie wstępnej i dotarł aż do finału IMŚ w Danii (chociaż „tylko” jako rezerwowy) jest Andrzej Huszcza.

Zawodnik Falubazu Zielona Góra wystartował 7 maja w rundzie wstępnej IMŚ, która została rozegrana na stadionie miejskim w Ostrowie Wlkp. Turniej w tym wielkopolskim mieście został zdominowany przez reprezentantów Polski. Wygrał wówczas Mirosław Korbel przed Ryszardem Dołomisiewiczem i Walerim Gordiejewem z ZSRR. Czwarty był Andrzej Huszcza, a piąty Dariusz Baliński.

Awans do kolejnej rundy uzyskało ośmiu najlepszych zawodników. Dziewiąty żużlowiec tych zawodów został rezerwowym.

Gospodarze rundy wstępnej IMŚ bardzo dobrze przygotowali się do tej imprezy. Wydano 26 stronicowy program zawodów, który zawierał bardzo wiele cennych informacji. Przypomnijmy, iż były to czasy „przedinternetowe”, a o doniesieniach z zachodu, szczególnie tych żużlowych było trudno się dowiedzieć.

Oficjalny program zawodów zawierał m.in. sylwetki mistrzów świata: Hansa Nielsena i Jerzego Szczakiela, historię Mistrzostw Świata z 1987 roku, a także krótką historię żużla. Zaprezentowano także sylwetki polskich zawodników: Andrzeja Huszczy, Zenona Kasprzaka, Ryszarda Dołomisiewicza, czy też Wojciecha Załuskiego. Kibice mogli znaleźć też żużlowe ciekawostki oraz „migawki” ze światowych torów.

Zwycięzca zawodów w Ostrowie Wlkp. dotarł do Finału Kontynentalnego w Lesznie, z którego do finału w Vojens awans uzyskiwało tylko pięciu pierwszych zawodników, a szósty zostawał rezerwowym w finale IMŚ. Mirosław Korbel na Smoczyku był 15. Ryszard Dołomisiewicz z powodu kontuzji (jakich podczas swojej kariery miał wiele) musiał odpuścić występ w półfinale kontynentalnym IMŚ w Rzeszowie. Andrzej Huszcza w Lesznie był szósty (w biegu dodatkowym o piąte miejsce przegrał rywalizację z Węgrem Sandorem Tihanyi) i w finale IMŚ w Vojens był rezerwowym.

Dariusz Baliński przepadł w półfinałach IMŚ.

Ostatecznie w finale indywidualnych mistrzostw świata w Vojens mieliśmy trzech żużlowców z Polski. Oprócz rezerwowego Andrzeja Huszczy, o tytuł najlepszego zawodnika globu ścigali się w Danii Roman Jankowski i Zenon Kasprzak.

Wyniki rundy wstępnej IMŚ w Ostrowie Wielkopolskim, 7 maja 1988 r:
1. Mirosław Korbel (Polska) – 14 pkt.
2. Ryszard Dołomisiewicz (Polska) – 13
3. Walerij Gordiejew (ZSRR) – 12
4. Andrzej Huszcza (Polska) – 11
5. Dariusz Baliński (Polska) – 11
6. Angel Jewtimow (Bułgaria) – 9
7. Borivoj Hadek (Czechosłowacja) – 9
8. Klaus Freundorfer (RFN) – 9
9. Władymir Woronkow (ZSRR) – 7+3
10. Vlastimil Cervenka (Czechosłowacja) – 7+2
11. Andriej Korżewoj (ZSRR) – 6
12. Peter Hehlert (RFN) – 5
13. Oleg Kurguskin (ZSRR) – 3
14. Henk Steman (Holandia) – 2
15. Orlin Janakijew (Bułgaria) – 2
16. Piet Seur (Holandia) – 0