18 czerwca 1961 roku na stadionie Skry w Warszawie odbył się półfinał kontynentalny indywidualnych mistrzostw świata na żużlu. Szerzej o tym wydarzeniu napiszemy za chwilę.

18 czerwca to również czarna data w kalendarzu sportu żużlowego.

Tego dnia w 1996 roku zmarł, Rif Saitgariejew (urodzony 23 sierpnia 1960 roku). Rosjanin, reprezentant klubów z Ostrowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, trzynasty zawodnik IMEJ w 1980 roku, indywidualny mistrz Europy w wyścigach na torze trawiastym w sezonie 1991, czterokrotny mistrz Rosji i dwukrotny ZSRR, zmarł wskutek wypadku, który zdarzył się dwanaście dni wcześniej 6 czerwca 1996 na ostrowskim torze  w trakcie II-ligowego meczu z Unią Leszno.

Szerzej o tym tragicznym wydarzeniu pisaliśmy w artykule „Tatarska strzała” (https://nawirazu.com/tatarska-strzala/) z 18 czerwca 2020 roku.

18 czerwca to także bardzo smutny dzień dla wrocławskich fanów speedwaya. Tego dnia w 2003 roku w wieku 71 lat zmarł zawodnik Sparty Konstanty Pociejkowicz. O wrocławskim żużlowcu pisaliśmy mi. W artykule „91 lat temu urodził się Konstanty Pociejkowicz” (https://nawirazu.com/91-lat-temu-urodzil-sie-konstanty-pociejkowicz/).

Wrócmy do wydarzeń sprzed 62 lat. Dzień wcześniej rozegrano pierwszy półfinał kontynentalny w austriackim Linzu. Świetnie wypadli tam nasi reprezentanci, których aż sześciu uzyskało awans do finału kontynentalnego w Czechosłowackim wówczas Slany.

18 czerwca 1961 w Warszawie o osiem miejsc do Slany rywalizowało ośmiu reprezentantów Polski, sześciu z Czechosłowacji i dwóch z ZSRR.

Nasi żużlowcy nie byli zbyt gościnni dla przyjezdnych, gdyż zajęli pięć pierwszych miejsc. Na pierwszym miejscu zawody ukończył Stanisław Tkocz, który zgromadził 14 punktów. Podium uzupełnili – drugi Mieczysław Połukard i trzeci Florian Kapała – obaj zdobyli po 13 oczek.

Awans wywalczyli także czwarty Joachim Maj i piąty Bronisław Idzikowski. Nie powiodło się Stefanowi Kępie, Adolfowi Słaboniowi i Janowi Kusiakowi.

Wyniki półfinału kontynentalnego Warszawa 18 czerwca 1961 rok:
1. Stanisław Tkocz (Polska) – 14 pkt.
2. Florian Kapała (Polska) – 13
3. Mieczysław Połukard (Polska) – 13
4. Joachim Maj (Polska) – 12
5. Bronisław Idzikowski (Polska) – 11
6. Igor Plechanow (ZSRR) – 11
7. Bohumir Bartonek (Czechosłowacja) – 10
8. Bedrich Slany (Czechosłowacja) – 8
9. Stefan Kępa (Polska) – 7
10. Adolf Słaboń (Polska) – 4
11. Miloslav Spinka (Czechosłowacja) – 4
12. Libor Dusanek (Czechosłowacja) – 4
13. Miloslav Ralis (Czechosłowacja) – 2
14. Farit Szajnurow (ZSRR) – 2
15. Jan Kusiak (Polska) – 2
16. Stanislav Kubicek (Czechosłowacja) – 2

W finale Kontynentalnym w Slany, Polskę reprezentowało więc aż 11 zawodników. Awans do Finałui Europejskiewgo wywalczyło pięciu z nich. Ostatecznie w finale, który został rozegrany po raz pierwszy poza Wembley wystartowało dwóch Polaków. Finał IMŚ odbył się 15 września w szwedzkim Malmoe. Wystąpiło w nim dwóch najlepszych zawodników z półfinału w Warszawie Stanisław Tkocz i Florian Kapała. Ten drugi zanotował bardzo dobry występ kończąc zawody w Szwecji na siódmej pozycji.