Po fatalnym występie w eliminacjach do indywidualnych mistrzostw świata w 1989 roku i braku awansu do finału w kolejnym sezonie Polacy ponownie stanęli do walki o finał IMŚ. W 1990 roku najważniejsza impreza żużlowa zaplanowana była na 1 września na stadionie Odsal w Bradford.

Jak zwykle Polacy o awans walczyli w strefie kontynentalnej. Z naszego regionu udział w finale IMŚ miało zagwarantowanych 6 najlepszych żużlowców.

16 czerwca 1990 roku w półfinale MŚP fatalny wypadek zanotowali Ryszard Dołomisiewicz i Piotr Świst. Zawodnik Polonii mocno poobijany wziął udział w Finale Kontynentalnym IMŚ, który został rozegrany w Bydgoszczy 23 czerwca 1990 roku. Piotr Świst dochodził wówczas do zdrowia w szpitalu i jego udział w finale kontynentalnym 24 czerwca w Żarnovicy był wykluczony.

23 czerwca na torze Polonii kibice obserwowali żużlowców z pięciu krajów: Polski, Czechosłowacji, Węgier, Austrii oraz ZSRR.

Najlepszym zawodnikiem tego dnia w Bydgoszczy był Czechosłowak Antonin Kasper. Przegrał tylko raz w wyścigu XX ze swoim rodakiem Zdenkiem Tesarem.

Polacy spisali się przyzwoicie. Drugi w Półfinale Kontynentalnym IMŚ był Jan Krzystyniak (13 pkt), a trzeci 20-letni wówczas Tomasz Gollob. Gollob zgromadził tyle samo punktów co Tesar i o trzecim miejscu musiał zadecydować bieg dodatkowy, który to wyścig wygrał Polak.

Siódme miejsce zajął wówczas Wojciech Załuski, zawodnik Kolejarza Opole. Do Finału Kontynentalnego awansowało ośmiu najlepszych żużlowców turnieju w Bydgoszczy. Oprócz trójki Polaków (Krzystyniak, Gollob, Załuski) awans wywalczyli Kasper, Tesar z Czechosłaowacji, Antal Kocso i Jozsef Petrikovics z Węgier, oraz Austriak Heinrich Schatzer.

Niestety w finale kontynentalnym rozegranym 12sierpnia w Norden (wówczas RFN) Polacy wypadli słabo i drugi rok z rzędu żaden z naszych reprezentantów nie awansował do finału indywidualnych mistrzostw świata. Najbliższy awansu był Wojciech Załuski. Wówczas trzech punktów zabrakło mu do awansu. Polak w Norden był ósmy, a awans do finału IMŚ wywalczyło najlepszych sześciu zawodników tamtych zawodów.