Jakub Jamróg, Wiktor Trofimow oraz rezerwowy Mateusz Cierniak to kolejni Polacy, którzy wygrali Mistrzostwa Europy Par. We włoskim Terenzano Polacy po raz ósmy zwyciężyli w rozgrywanych od 2004 roku MEP. W sumie w tej imprezie Polacy uzbierali już trzynaście medali i są zdecydowanym liderem tych rozgrywek.

Ale trzeba to sobie jasno powiedzieć. Nie są to rozgrywki, w których startują najlepsze europejskie ekipy. A i reprezentacja Polski to zazwyczaj drugi lub trzeci garnitur naszych żużlowców.

Jednak trzeba oddać cesarzowi co cesarskie. Jakub Jamróg był w sobotni wieczór we Włoszech najlepszym zawodnikiem. W sześciu startach zdobył 17 pkt plus bonus. W pierwszym biegu przyjechał za kolegą z reprezentacji Wiktorem Trofimowem. Później mijał metę jako pierwszy. W wyścigu trzynastym Jamróg pokonał piekielnie szybkiego Indywidualnego Mistrza Euroy z 2017 r Andrzeja Lebiediewa. Właśnie jedyną porażkę poniósł w biegu z Polakiem.

Nasi zawodnicy wygrali dwa biegi podwójnie, trzy biegi kończyli z wygraną 4-2, a jeden – z Łotyszami zremisowali 3-3. W suie na swoim koncie zgromadzili 25 punktów.

Łotysze zajęli drugie miejsce w tych zawodach z dorobkiem 23 punktów na swoim koncie. 21 punktów zgromadzili Francuzi, którzy po niemrawym początku „złapali drugi oddech” w drugiej części zawodów. Wystarczyło to do zajęcia trzeciego miejsca. Czwarte miejsce zajęli reprezentanci Czech o jeden punkt przegrywając brąz z Francuzami.

Gospodarze imprezy – Włosi mieli bardzo udany początek turnieju. Jednak w przeciwieństwie do Francuzów, drugiej części zawodów nie mogą zaliczyć do udanych.

W zawodach nie liczyli się Słowacy. Po upadku w pierwszym starcie Jakuba Valkovića, osamotniony David Pacalaj nie nawiązał walki z przeciwnikami. Niewiele lepiej zaprezentowała się reprezentacja Węgier.

Nas na pewno cieszy złoty medal Polaków. Gratulujemy zwycięstwa!