W 2005 roku do rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny świata przystąpiło 14 zespołów. Osiem z nich rywalizowało od turniejów eliminacyjnych (po cztery zespoły) z których do turnieju finałowego awansowali zwycięzcy.

W turnieju finałowych wystąpiło 8 reprezentacji, podzielonych na dwa półfinały po 4 zespoły. Bez eliminacji w finałach wystąpiło najlepszych sześć reprezentacji z DPŚ z 2004 roku. Z każdego półfinału do finału awansował tylko zwycięzca. Zespoły z drugich miejsc wystąpiły w barażu. Z barażu do finału awansowały dwie najlepsze drużyny.

W 2005 roku odbyła się piąta edycja Drużynowego Pucharu Świata mająca na celu wyłonić najlepszą żużlową reprezentację naszego globu. Finały po raz pierwszy odbyły się w trzech krajach – półfinały w Wielkiej Brytanii i Szwecji, baraż i finał w Polsce. Tytuł bronili Szwedzi.

Półfinały wygrały reprezentacje Wielkiej Brytanii (Swindon) oraz Szwecji (Eskilstuna). Turniej w Szwecji był bardzo zacięty, a drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca dzielił tylko punkt różnicy.

Z barażu rozegranego na Stadionie Olimpijskim 4 sierpnia 2005 roku awans do finału wywalczyły reprezentacje Polski i Danii.

Finał odbył się 6 sierpnia. Osiemnaście lat temu na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu Biało-Czerwoni zwyciężyli w finale zawodów o Drużynowy Puchar Świata. Polacy zdeklasowali pozostałe zespoły zdobywając aż sześćdziesiąt dwa punkty. W barwach zwycięzców wystąpili – Tomasz Gollob (14 pkt.), Jarosław Hampel (13 pkt.), Piotr Protasiewicz (13 pkt.), Rune Holta (12 pkt.) i Grzegorz Walasek (10 pkt.). Drugą lokatę zajęli Szwedzi, a trzecią Duńczycy.

Polacy zaczęli prowadzić od piątego biegu, w którym to defektu doznał motor Szweda Petera Karlssona. Wcześniej, po biegu czwartym, drużyny Polski i Szwecji miały po tyle samo punktów. Biało-czerwoni nie dali sobie wydrzeć prowadzenia do końca spotkania, w wyniku czego już w biegu 20. zapewnili sobie zwycięstwo.

Po meczu, reprezentant Szwedów, Tony Rickardsson przyznał, że jego zespół skoncentrował się na walce o drugie miejsce, „bo widać było, że Polacy są dla nas za dobrzy.” „To rozczarowujące, że po dwukrotnym w ostatnich latach zwycięstwie w DPŚ, nie mogliśmy obronić tego trofeum” – dodał.

Wyniki finału DPŚ, Wrocław 6 sierpnia 2005 roku:

I. Polska – 62 pkt.
Tomasz Gollob – 14
Jarosław Hampel – 13
Piotr Protasiewicz – 13
Rune Holta – 12
Grzegorz Walasek – 10

II. Szwecja – 34 pkt.
Andreas Jonsson – 12
Antonio Lindback – 7
Tony Rickardsson – 7
Fredrik Lindgren – 4
Peter Karlsson – 4

III. Dania – 31 pkt.
Hans Andersen – 9
Kenneth Bjerre – 7
Nicki Pedersen – 6
Bjarne Pedresen – 5
Niels K. Iversen – 4

IV. Wielka Brytania – 27 pkt.
Lee Richardson – 12
Simon Stead – 6
Scott Nicholls – 6
Chris Harris – 2
Joe Screen – 1

Wybrane biegi z DPŚ we Wrocławiu 6 sierpnia 2005 roku: