Najważniejsze zawody żużlowe weekendu odbyły się w sobotę 17.08.br w szwedzkiej Malilli.

Była to szósta runda tegorocznego cyklu Grand Prix. Polacy jechali do Malilli pełni optymizmu, licząc na dobry wynik. Wszak Bartosz Zmarzlik startując w szwedzkiej Elitserien ma kosmiczną średnią, a Maciej Janowski jest jednym z liderów miejscowej Dakarny. Poza tym w wysokiej formie są Patryk Dudek i Janusz Kołodziej.

Maciej Janowski wygrywając piątkowe kwalifikacje do sobotniej GP dał sygnał, że będzie się liczył w walce o najwyższe cele. Jak się okazało w turnieju Maciej Janowski udowodnił, że jest szybki i że będzie walczył o najwyższe cele.

Niestety sobotnie zawody GP w Malilli nie były udane dla Janusza Kołodzieja i Patryka Dudka. Ten ostatni może mówić o dużym szczęściu, iż po upadku nie został najechany przez rozpędzonego – późniejszego zwycięzcę – F. Lindgrena (podniósł przednie koło by nie najechać na leżącego na torze Dudka).

W klasyfikacji przejściowej Patryk Dudek spadł z piątego miejsca na szóste, a Janusz Kołodziej z miejsca siódmego na miejsce dziewiąte – wypadając poza pierwszą ósemkę gwarantującą bezpośrednie utrzymanie w cyklu GP.

W półfinałach startowali tylko Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski. Bartosz Zmarzlik odpadł jako pierwszy zajmując ostatnie miejsce w pierwszym półfinale. Maciej Janowski jadąc w czerwonym kasku od wewnętrznej zająl pierwsze miejsce w biegu nr 22. W finale startujący z tego samego pola Maciej Janowski nie dał rady napędzającemu się z zewnętrznego pola jadącemu w kasku żółtym F. Lingrenowi. Na dystansie po tym jak  odjechał od krawężnika Maciej Janowski został wyprzedzony przez L. Madsena.

Końcowa klasyfikacja GP w Malilli:

  1. Fredrik Lingren                 16 pkt;
  2. Leon Madsen                    14 pkt;
  3. Maciej Janowski             15 pkt;
  4. Artiom Łaguta                  16 pkt.

Miejsca i punkty Polaków:

7. Bartosz Zmarzlik              8 pkt;

12. Patryk Dudek                   6 pkt;

15. Janusz Kołodziej             4 pkt;

W klasyfikacji przejściowej Bartosz Zmarzlik spadł na drugie miejsce (uzyskał tylko 8 pkt w sobotę), a Maciej Janowski awansował na siódme miejsce. Jest to bardzo dobry wynik, uwzględniając fakt, iż Maciej Janowski z powodu kontuzji nie brał udziału w pierwszym tegorocznym GP rozegranym w Warszawie.

Przejściowa klasyfikacja po 6 rozegranych turniejach Grand Prix 2019:

  1. Leon Madsen                    75 pkt;
  2. Bartosz Zmarzlik            69 pkt;
  3. Emil Sajfutdinov               68 pkt;
  4. Martin Vaculik                  68 pkt;
  5. Patryk Dudek                  61 pkt;
  6. Maciej Janowski             51 pkt;
  7. Janusz Kołodziej             48 pkt.

15.08.2019 Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Tarnowie

Dla kilku zawodników startujących w tym finale była to ostatnia możliwość by zostać mistrzem Polski w tej kategorii wiekowej. Maksym Drabik, Michał Gruchalski, Bartosz Smektała, Kamil Wieczorek po raz ostatni startowali w finale MIMPJ.

Niestety okazało się, że Maksym Drabik w swojej karierze nie zdobył tytułu MIMPJ. W ub. roku M. Drabik zajął 3 miejsce w tych zawodach, a w roku 2017 był Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów (rozgrywano trzy rundy). Podobnie było z Piotrem Protasiewiczem, który nigdy nie był MIMPJ, a startując w barwach Sparty Wrocław w 1995 roku zajął drugie miejsce, za Rafałem Dobruckim w finale MIMPJ rozgrywanym na torze w Rzeszowie. Co nie przeszkodziło PePe zostać IMŚJ w 1996 r. w niemieckim Olching.

Inny bardzo dobry junior Sparty Wrocław, Piotr Baron (obecny menadżer Unii Leszno) nigdy w swojej bogatej karierze nie został młodzieżowym indywidualnym mistrzem Polski juniorów, ani nie zdobył żadnego z medali tych mistrzostw. Za to w 1993 r. w Pardubicach był czwarty (po przegranym barażu o trzecie miejsce z Norwegiem R. Holtą) w MIMŚJ.

15.08.br w Tarnowie o zwycięstwie decydował bieg barażowy, gdyż trzech zawodników, po rozegraniu 20 biegów miało po 13 punktów.

Ostatecznie Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Polski Juniorów został Jakub Miśkowiak z Forbetu Włókniarza Częstochowa. Drugi był Dominik Kubera (Unia Leszno), a trzecie miejsce zajął Wiktor Lampart ze Speed Car Motoru Lublin.

Zawodnicy, którzy w bieżącym sezonie kończą wiek juniora zajęli następujące miejsca: Kamil Wieczorek – 4, Bartosz Smektała -5, a Maksym Drabik – 6 – wszyscy uzyskali po 10 pkt. Michał Gruchalski z 7 punktami był dziewiąty.

Finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych w Gorzowie 17.08.2019

Po emocjach związanych z turniejem indywidualnym w kategorii wiekowej do 21 lat, w sobotę rozegrano finał MMPPK w Gorzowie. Z uwagi na rozgrywany tego dnia pierwszy mecz play off w pierwszej lidze żużlowej (wszechobecna telewizja!) i wydanej zgodzie prezesa Krzysztof Mrozka, drużyna PGG ROW Rybnik wystąpiła w osłabionym składzie. Faworytami do zwycięstwa byli zawodnicy Włókniarza Częstochowa i Motoru Lublin. Obie drużyny pogodzili zawodnicy Stelmetu Falubazu Zielona Góra, którzy od samego początku przewodzili w finale tych zawodów. Jedyny remis, zawodnicy z winnego grodu zanotowali w starciu ze Stalą Gorzów. Wówczas pierwszy linię mety minął Rafał Karczmarz.

Wyniki:

  1. Stelmet Falubaz Zielona Góra                     27 pkt;
  2. Bogdanka Motor Lublin                               23 pkt;
  3. Bocar Włókniarz Częstochowa                  22 pkt;
  4. MrGarden GKM Grudziądz                          19 pkt;
  5. truly. work Stal Gorzów                               17 pkt;
  6. Arged Malesa TŻ Ostrovia                           10 pkt;
  7. PGG ROW Rybnik                                          8 pkt.

Rozegrano też pierwsze mecze play off w pierwszej i drugiej lidze żużlowej.

Nice 1 liga żużlowa:

Unia Tarnów – PGG ROW Rybnik                                                           40 – 50;

Car Gwarant Start Gniezno – Arged Malesa TŻ Ostrovia                   49 – 40;

2 liga żużlowa:

OK. Bedmet Kolejarz Opole – Power Duck Investon PSŻ Poznań     49 – 41;

Wilki Krosno – ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz                                      37 – 53.