PGE Ekstraliga – dwa mecze V kolejki

Włókniarz Częstochowa – Sparta Wrocław 38-52

Tutaj doszło do dużej niespodzianki. Za faworyta był uważany zespół gospodarzy. Tymczasem goście od początku spotkania dominowali. Świetny efekt przyniosło zastępstwo zawodnika za Taia Woffindena – 10 pkt (jedynie Czugunov był 3 w swoim wyścigu, reszta seniorów wygrywała). W Częstochowie nie wychodziło prawie nic, najlepszym zawodnikiem był junior.

Sparta :

Na plus:
Artiom Łaguta – 17 pkt, 5 wygranych biegów,dopiero ostatni bieg zakończył na 2 miejscu wyprzedzony przez Fredke Lindgrena, widać że lubi tor w Częstochowie (rok temu 18 pkt).

Maciej Janowski – 15+2 po słabym meczu w Lublinie kapitan Sparty pokazał klase – 4 wygrane biegi, w tym trzy z nich wygrane na dystansie.

Gleb Czugunow – 10+2 1 wygrany bieg, bardzo waleczny, świetne uzupełnienie dla 2 liderów.

Daniel Bewley –  8+1 1 wygrany bieg –  widać że bardzo mu pomaga pomoc 3 krotnego Mistrza Świata Taia Woffindena – to on wygrał w 13 biegu jako z/z przypieczętowując wygraną Wrocławian.

Na minus:
Juniorzy – jedynie Curzytek niespodziewanie przywiózł 2 pkt w juniorskim biegu i były to jedyne punkty wrocławskich juniorów w tym meczu.

Włókniarz :

Na plus:
Jakub Miśkowiak – 11 pkt, 3 wygrane biegi – w tym meczu pokazał że nie bezpodstawnie jest uważany za najlepszego polskiego (o ile nie najlepszego na świecie) juniora. Zdecydowanie bohater po stronie gospodarzy.

Fredrik Lindgren – 9  – zastanawiałem się czy zasłużył ale gdyby nie defekt zanotowałby dwucyfrową zdobycz, 1 wygrany bieg – w ostatnim biegu jako jedyny w meczu pokonał Łagute.

Na minus;
Leon Madsen – 7 pkt w 6 startach i ani jednego wygranego wyścigu, zawiódł jako rezerwa taktyczna – 1 pkt. Zdecydowanie od stałego uczestnika Grand Prix, czołówki światowej można spodziewać się zdecydowanie więcej, to nie był jego dzień.

Bartosz Smektała – 5 pkt i również żadnego wygranego wyścigu, po ostatnim lepszym meczu przyszedł ponownie słabszy. O wiele gorszy start sezonu niż w poprzednich latach w Lesznie.

Kacper Woryna – 3+3  kolejny słabiutki występ wychowanka ROWu Rybnik. Polska formacja seniorska niestety często w tym sezonie zawodzi.

Jonas Jeppesen – 2+2  uważany za duży talent niestety na torze tego nie pokazuje.

Zawodnik meczu – Maciej Janowski (mniej punktów niż Artiom, ale ta walka na dystansie mnie przekonała)

Włókniarz jest w bardzo ciężkim położeniu – z 4 pierwszych meczów udało się im wygrać zaledwie raz (2 porażki ponieśli na własnym torze). Play-offy się oddalają. Wrocławianie odbili się od dna. W następnej kolejce Włókniarz czeka ciężka przeprawa w Toruniu, do Wrocławia przyjeżdża lider z Gorzowa.


Falubaz Zielona Góra – Stal Gorzów

Zdecyowanym faworytem meczu byli rozpędzeni goście. Początek spotkania należał jednak do gospodarzy. Po 5 biegach na tablicy był wynik 20-10. W późniejszych biegach częściej wygrywali goście ( 5 razy wynik 1-5).

Stal:

Na plus:
Bartosz Zmarzlik – 17 –  5 wygranych biegów, Mistrz Świata raz dał się pokonać Patrykowi Dudkowi, w pozostałych biegach pozostawiał rywali przeważnie daleko z tyłu

Anders Thomsen – 12  – 3 wygrane biegi – stały uczestnik GP pokazał że jak Vacullikowi nie idzie możę być świetnym uzupełnieniem dla Zmarzlika

Szymon Woźniak – 9+2  1 wygrany bieg – świetne uzupełnienie dla liderów.

Na minus:
Martin Vaculik – 7+3  nie wygrał ani jednego biegu, na torze na którym na co dzień występował w zeszłym sezonie. Zdecydowanie nie był to jego dzień.

Rafał Karczmarz – 3+1 ponownie słąbe zawody, widać że ciężko przeszedł przeskok z juniora na seniora.

Juniorzy – 2 pkt

Falubaz:

Na plus:
Patryk Dudek – 16  – 4 wygrane biegi w tym jeden z Mistrzem Świata – najlepszy zawodnik po stronie gospodarzy, walczył w każdym biegu.

Juniorzy –  Nile Tuft 4+2  ale po raz kolejny pokazał potencjał, Fabian Ragus – 3+1

Na minus:
Max Fricke – 7  – 1 wygrany bieg, można oczekiwać zdecydowanie więcej od zawodnika który w poprzednich meczach pokazał że może pojechać jak lider.

Damian Pawliczak – 4  – kolejny słaby występ zawodnika U-24 – widać problemy w 1 seniorskim sezonie.

Matej Zagar – 3+1 – ani razu nie przyjechał na 1 czy 2 miejscu, miał być liderem a pojechał tragicznie i to na swoim torze.

Piotr Protasiewicz – 1+1  – chyba już powoli powinien zacząć myśleć o startach w niższej lidze … Ekstraliga to już chyba nie jego poziom.

Zawodnik meczu – Bartosz Zmarzlik

Zielona Góra pokazała że czeka ich walka nie o play off a o utrzymanie – 5 meczy i 1 wygrana, chyba trener powinien zacząć częściej korzystać z Kvecha (w tym meczu 1 start 1 pkt  nominowanych) w miejsce Protasiewicza. Stal liderem z kompletem zwycięstw ale o końcowy sukces ciężko będzie bez juniorów i zawodnika U-24 bo to najsłabsze punkty (pora na Birkemose niech dostanie większą szanse). W następnej kolejce Falubaz jedzie do Leszna (ciężko o optymizm) a Gorzów jedzie w niedziele na Stadionie Olimpijskim z Spartą Wrocław.

Patrząc na dotychczasowe mecze krystalizuje nam się 4 zespołów z największymi szansami na play  off – Gorzów, Lublin. Leszno i Wrocław. Szansę powalczyć ma też niespodziewanie zespół z Torunia i jak zaskoczy to wciąż szansę mają Częstochowianie. Pozostałe ekipy walka o utrzymanie (wciąż uważam że spadnie Grudziądz).

Co najważniejsze mecze następnej kolejki odbędą się z kibicami (25% zapełnienia stadionu).


1 kolejka II ligi

Lokomotiv Daugvpils  –   Landshut Devils  47-42

Niespodziewanie dużo emocji dostarczył pierwszy i jedyny jak na razie mecz w II lidze. Przed meczem zdecydowanym faworytem byli Łotysze, lecz skazywani na porażkę, osłabieni brakiem Martina Smolińskiego Niemcy walczyli do końca.

Landshut:

Na plus:
Norick Bloedorm – 12 pkt – znakomity debiut niespełna 17 letniego zawodnika, 3 wygrane wyścigi – za plecami zostawiał m. in byłego uczestnika GP H. Andersena,  słabiej w nominowanych biegach – 1 pkt, ale tam dał popis Huckenbeck. Jak tak dalej pójdzie to długo w II lidze nie pojeździ.

Kai Huckenbeck  –  14+1  – doświadczony Niemiec walczył do końca, 4 wygrane wyścigi, w tym 2 razy 1 miejsce w nominowanych biegach.

Michael Haertl – 7+1  – jadący jako zawodnik U-24 pokazał że drzemie w nim potencjał

Na minus:
Busch, Grobauer – po 3 pkt  –  łącznie wygrany 1 bieg seniorów Niemieckich

Nick Skorja – 3+1 – można się było więcej spodziewać po utalentowanym Słoweńcu

Lokomotiv:

Na plus:
Jewgienij Kostygow – 11+2 1 wygrany bieg, do końca walczył w ostatnim biegu z Huckenbeckiem

Oleg Michaiłow – 10+1 2 wygrane wyścigi. Udany początek 22 letniego utalentowanego zawodnika u-24

Francis Gusts – 5  1 wygrany bieg, dostał szanse tylko w 3 biegach, ale pokazał potencjał, niedawno został zakontraktowany jako gość do startów w Sparcie Wrocław.

Ciężko ocenić:
Ernest Majtuszonok – 6+1 – statystyki może nie zachwycają ale w końcu 19 latek dostał szanse i to w kadrze seniorskiej, 1 wygrany bieg

Hans Andersem  – 9+1  – niby swoje zrobił, 1 wygrany bieg, ale trochę mało jak na tak doświadczonego zawodnika

Na minus :
Tomas H. Jonasson –  5 pkt 1 wygrany bieg, jak na byłego uczestnika GP i tak doświadczonego zawodnika zdecydowanie za słabo.

Największy plus meczu – świetny debiut Bloedorma.

Zawodnik meczu – Oleg Michaiłow

Oba zespoły pokazały potencjał. I jedna i druga drużyna ma szansę zakończyć sezon w czołówce tabeli.  W następnej kolejce za 2 tyg Lokomotiv czeka wyjazd do Rzeszowa, a Landshut podejmie u siebie Kolejarza Opole.