Na zakończenie moich rozważań pora na podsumowanie siły rażenia poszczególnych drużyn I ligi żużlowej.

1. PSŻ Poznań
Liderem będzie któryś z obcokrajowców, stawiałbym jednak na Łoktajewa, który wraca po rocznej przerwie. Lindbaeck niestety- raz wiekowy, a dwa duża niewiadoma. Może zaskoczyć Seifer Salk ale on jeszcze na tym poziomie nie występował. Totalny znak zapytania w formacji juniorskiej. W ogóle co do składu Poznaniaków jest dużo znaków zapytania. Skład wygląda mocniej niż w zeszłym sezonie, ale wiadomo różnica między I a II ligą jest duża więc raczej czeka ich walka o utrzymanie.

2. ROW Rybnik
Tutaj liderem powinien być Kurtz. Zawodnikami którzy mogą zaskoczyć są Hansen i Kvech mający za sobą słabszy sezon. W formacji juniorskiej może w końcu zaskoczy duży talent Trześniewski. Niesyte zarówno Piszczek jak i Wojdyło to są duże niewiadome. Skład wygląda podobnie do zeszłego sezonu. ROW czeka walka o szóstkę.

3. Wybrzeże Gdańsk
Ogromne przemeblowanie składu. Odeszli dotychczasowi liderzy. Brakuje drugiego polskiego seniora (nie zdziwię się jak spróbują sięgnąć po chociażby Holtę). Wydaje się, że liderem powinien być Jepsen Jensen. Swoje z pewnością „dołoży” Klindt. Kaczmarek w II lidze całkiem nieźle sobie radził, ale to dla niego duża zmiana. Może formą wystrzeli Hansen albo Rew? Jeśli chodzi o juniorów – niestety słabo. Ogólnie mocne osłabienie niż przed średnim zeszłym rokiem, ciężka ich walka o utrzymanie.

4. Landshut Devils
Dwójka liderów to zdecydowanie Huckenbeck i Smoliński. Troszkę gorzej sytuacja wygląda z zagranicznymi seniorami. W U-24 też niestety duży znak zapytania. Jest dosyć mocna para juniorów. Skład wygląda ciekawie – jedyne wzmocnienie to powrót kontuzjowanego przez cały zeszły sezon Smolińskiego – a to już dużo. Skład lepszy (Smoliński) niż w ubiegłym sezonie – walka o półfinał.

5. Orzeł Łódź
Liderem powinien być Lahti, bądź wracający po rocznej przygodzie z ekstraligą 41 letni Tomasz Gapiński. Iversen i Jamróg też są mocno doświadczonymi zawodnikami. Dosyć ciekawi juniorzy. W U-24 słabiej, bo Brennan nie ma zbyt wielkiego doświadczenia, a Tonder jest dużą niewiadomą. Największe wzmocnienie to jednak trener Cieślak. Skład nieco lepszy niż przed rokiem, więc typuję, że powalczą o półfinał.

6. Polonia Bydgoszcz
Dużo do pokazania ma i zapewne będzie progres u Bellego. Ale liderem będzie kto inny … moim zdaniem Przyjemski. Od dwóch sezonów mocny punkt drużyny z kujawsko-pomorskiego. Obecnie jeden z trzech najlepszych polskich juniorów.

Postawa Jeleniewskiego i Szlauderbacha to znak zapytania. Za to są najlepsi obcokrajowcy.  Największe wzmocnienie to wspomniany wcześniej Bellego. Moim zdaniem skład mocniejszy niż przed rokiem. Walka o awans.

7. Falubaz Zielona Góra
Tutaj liderem będzie Jensen, który musi zastąpić Fricka. Swoją wartość musi udowodnić Przemysław Pawlicki jeśli myśli o powrocie do ekstraligi. Wiadomo Tungate „zrobi swoje”. Buczkowski jest solidnym żużlowcem, ale przy takim składzie nie będzie już tak błyszczał jak przed rokiem. Dla Beckera ostatni rok w U-24. Ale to solidne wzmocnienie drużyny z winnego grodu. Rempała to solidny zawodnik i będzie to dla niego ostatni sezon w kategorii juniora podobnie jak Curzytek. To jednak najsłabsza formacja zespołu. Skład podobny jak w zeszłym roku, a może minimalnie na plus. Największe wzmocnienie to Jensen. Czeka ich walka o awans.

8. Arged Malesa Ostrów
U spadkowicza liderem będzie moim zdaniem Musielak. Berntzon to też w miarę solidny zawodnik jak na I ligę. Walasek jeszcze coś pokaże, ale wiadomo lata robią swoje. Juniorzy – „w miarę”. Dla Nielsena będzie to ostatni rok startów w u-24, więc będzie chciał się pokazać z jak najlepszej strony. Olbrzymi znak zapytania to Palovaara. Zespół mocno przebudowany. Skład słabszy niż przed rokiem, ale wiadomo są ligę niżej. Największe wzmocnienie to Tobiasz Musielak. Będą walczyć o półfinał.

Jak widać mamy w tym roku 5 mocnych zespołów, w tym 2 faworytów (tych samych co przed sezonem) i 3 słabsze. Czy dojdzie do niespodzianki? Kto wie chociaż jest to jednak wątpliwe.

Moje typy:

1. Polonia Bydgoszcz

2. Falubaz Zielona Góra

3. Landshut Devils

4. Orzeł Łódź

5. Malesa Ostrów

6. ROW Rybnik

7. PSŻ Poznań

8. Wybrzeże  Gdańsk

Co o tym zadecydowało? O 1 miejscu największy atut Bydgoszczan – Przyjemski, który może śmiało zastąpić słabiej jadącego kolegę, do tego jest 3 mocnych obcokrajowców. Jeśli chodzi o miejsca 3-5 może się zdarzyć wszystko. Jednak to Devils mają  Bloedorma i on podobną rolę co Przyjemski może spełnić (nie na takim poziomie). Do tego trzeba dodać powrót Smolińskiego. W Łodzi Cieślak to poskłada, a Malesa jednak mnie nie przekonuje swoim składem. Jeśli chodzi o 3 ostatnie miejsca to ROW ma najmocniejszy z tej trójki skład. PSŻ się wzmocniło, a w Gdańsku dzieje się ogólnie źle.

Jednak w 1 lidze dużo może się zmienić, bo tacy zawodnicy jak Holta, Miedziński czy być może Gusts będą niedługo do wypożyczenia. Do tego wolny jest jeszcze komandos Zagar.