W 2021 roku władze PGE Ekstraligi wspólnie z prezesami klubów ustaliły min. konieczność stosowania plandek od 2022 roku przez wszystkie ekstraligowe drużyny.

Plandeki ratujące rozgrywanie meczów PGE Ekstraligi na wypadek prognozowanych opadów deszczu wraz z odwodnieniem liniowym, są więc obowiązkowe od bieżącego sezonu w najlepszej żużlowej lidze świata.

Kompleksowy system przykrycia toru musi posiadać certyfikat PZM. Wymóg nie dotyczy stadionów z zadaszonym torem.

Kibice żużla na pewno cieszyli się, gdyż pogoda pod koniec marca sprzyjała zarówno treningom na torze jak i rozgrywaniu spotkań towarzyskich. Niestety obecnie w Polsce mamy nawrót zimy i niskich temperatur. Kluby odwoływały zaplanowane wcześniej spotkania sparingowe.

Na szczęście weekendowe zawody – Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi oraz Mistrzostwa Polski Par Klubowych odbyły się.

Jednak na nadchodzący weekend prognozy pogody nie są optymistyczne. Ale władze PGE Ekstraligi robią wszystko by inauguracyjne mecze bieżącego sezonu zostały rozegrane w planowanym terminie. Trzy kluby – gospodarze pierwszej rundy DMP musiały do dzisiejszego poranka rozłożyć plandeki na torze. Chodzi o obiekty w Gorzowie, gdzie w piątek 8 kwietnia Stal podejmuje Motor Lublin; Ostrowie Wlkp. gdzie o godz.16:00 w niedzielę miejscowy Arged Malesa podejmuje w arcyważnym meczu ZOOLeszcz GKM Grudziądz, oraz we Wrocławiu, gdzie na torze Stadionu Olimpijskiego w niedzielę 10 kwietnia o godz. 19:15 odbędzie się pojedynek pomiędzy Betard Spartą Wrocław a For Nature Apatorem Toruń.

Władze PGE Ekstraligi zapowiedziały, że w sezonie 2022 nie będzie odstępstw od obowiązku posiadania systemu pokrywającego tory, a także odpowiedniej liczby osób, które plandekę będą w stanie dostatecznie szybko i sprawnie rozłożyć, a następnie złożyć.

Jednak już początek nowego sezonu zweryfikował stosowanie tych poleceń.

Do Częstochowy (mająca certyfikat) plandeka miała dotrzeć od producenta spod Kijowa z Ukrainy, ale w skutek wojny nastąpił poślizg i prawdopodobnie częstochowianie dostaną ją dopiero za 3-4 tygodnie. Podobnie wygląda sytuacja jeszcze w trzech innych klubach: Motorze Lublin, Fogo Unii Leszno i ZooLeszcz GKM-ie Grudziądz. For Nature Solutions Apator Toruń nie ma obowiązku posiadania plandeki, gdyż MotoArena posiada zadaszenie.

W związku z powyższym w Częstochowie nie położą plandeki przed meczem pierwszej kolejki, a klub nie poniesie z tego powodu żadnych konsekwencji ze strony PGE Ekstraligi.

Plandeki mają być receptą PGE Ekstraligi na deszcz, który w poprzednich latach powodował, że sporo spotkań trzeba było przekładać na inne terminy. Szczególnie dotyczyło to spotkań z początku sezonu żużlowego. Nie dają 100% gwarancji, bo nic nie pomogą, jeśli rozpada się w porze rozegrania zawodów. Uratują jednak nawierzchnię przed deszczem padającym w dni poprzedzające mecze. W przeszłości plandeka będąca w posiadaniu Betard Sparty Wrocław uratowała np. termin rewanżowego meczu finałowego PGE Ekstraligi w 2017 roku czy zeszłoroczne Grand Prix w Lublinie.

Mając na uwadze problemy z otrzymaniem plandek kluby, które czekają na ich dostawę po wcześniejszym zamówieniu, nie zostaną ukarane przez PGE Ekstraligę za ich brak. Z obowiązku zabezpieczenia toru przed deszczem nie są zwolnione kluby, które plandeki już posiadają.

Zgodnie z regulaminem kluby mogą dostać karę w wysokości do pół miliona złotych i dodatkowo mogą być obciążone kosztami poniesionymi przez telewizję, jeśli mimo posiadania plandeki, ta nie zostanie rozłożona na torze, a mecz zostanie odwołany z powodu złego stanu nawierzchni.

Rozłożenie plandeki praktycznie na tydzień przed planowanym terminem spotkania, a dodatkowo jeszcze na początku sezonu, dezorganizuje klubom treningi na własnym owalu. Jest jednak furtka w całej tej sytuacji. Plandekę można zdjąć z toru, by przeprowadzić trening, jeśli warunki pogodowe są sprzyjające. Ale klub robi to na własną odpowiedzialność. Po zajęciach plandeka ma ponownie wrócić na tor.

Kibice z niecierpliwością czekają na pierwsze mecze tegorocznego sezonu ligowego. Czy położenie plandek zabezpieczających na tory okaże się skuteczne i na pewno odbędą się trzy mecze pierwszej kolejki (jeśli aura będzie niesprzyjająca w całym tygodniu poprzedzającym inaugurację ligi)? Przekonamy się już w najbliższy weekend.