Zakończono tegoroczną edycję Grand Prix Wrocławia w speedrowerze. Ostatnia, dzieciąta runda – tak jak się spodziewaliśmy była bardzo zacięta. Na torze działo się bardzo wiele i doszło do paru ciekawych niespodzianek.

Po długiej przerwie na torze w rozgrywkach o GP pojawił się Witold Strzelec. W pierwszym biegu na prowadzeniu na drugim łuku trzeciego okrążenia Witek zanotował upadek. Jadący tuż za nim Michał Szmaj nie miał czasu na reakcję i również upadł. Samo zdarzenie wyglądało bardzo nieciekawie. Sędzia winnym całego zajścia uznał Franka Lignowskiego, który został wykluczony. Zaliczono też punktację (poza wykluczonym Frankiem) wg kolejności jaka była przed zdarzeniem. Niestety Witek nie wystartował już w tych zawodach. A kask Michała nie nadawał się do ponownego użycia. Na szczęście Witold nie ma żadnych złamań. Jest poobijany i bolą go żebra.

Poniżej pierwszy bieg:

 

I jeszcze raz pierwszy bieg – ujęcie z innej kamery:

Kask Michała Szmaja po upadku:

Bardzo wysoką formą na zakończenie sezonu błysnął Bartosz Matuszek. Na torze nie było dla niego straconych pozycji. W biegu drugim po przegranym starcie wykorzystał walkę Damiana Wojczyńskiego i Miłosza Staszczyka o pierwsze miejsce. Zawodnicy ci odjechali daleko od krawężnika, co skrzętnie wykorzystał Bartek. Prowadzenia nie oddał już do końca. W całej tegorocznej edycji Grand prix jest jedynym zawodnikiem, który pokonał Damiana Wojczyńskiego. Bardzo dobre zawody pojechał Dominik Purzyc, który z 16 punktami ukończył ostatnią rundę na trzecim miejscu. Pierwszy z 23 pkt był Damian, a drugi z 20 pkt był Bartek.

Niesamowicie ostra i ciekawa rywalizacja toczyła się o drugie miejsce w całej tegorocznej edycji Grand Prix. Michał Szmaj i Franek Lignowski po 9 turniejach mieli po 116 pkt. Wynik rywalizacji pomiędzy nimi na torze był remisowy. Dwa razy lepszy był Michał (bieg 1 i 10) i dwa razy lepszy był Franek (bieg 8 i 12).

Niezwykle ważny dla końcowego układu całego cyklu był bieg 12. Na starcie stanęli – od krawężnika – Franek Lignowski, Bartosz Matuszek, Michał Szmaj i Damian Wojczyński. Zawodnicy walczący o drugie i trzecie miejsce w cyklu GP zostali zamknięci na starcie. Od startu do mety prowadził Damian Wojczyński. Za nim podążył Franek Lignowski. Ku rozpaczy kibiców Michała trzeci jechał Bartek Matuszek, a dopiero za nim Michał Szmaj, który w trakcie wyścigu zaliczył upadek. Na torze utworzyły się dwie pary (walcząca o pierwsze miejsce, oraz o trzecie). Ani Damian ani Bartek nie dali się wyprzedzić swoim przeciwnikom. Kolejność na mecie 12 biegu: Damian, Franek, Bartosz i Michał.

Okazało się, iż po rozegraniu 10 rund Grand Prix Wrocławia dwóch zawodników ma tyle samo punktów: Michał Szmaj i Franek Lignowski zgromadzili po 131 punktów. By wyłonić drugiego zawodnika konieczne było rozegranie biegu dodatkowego. Michał Szmaj widząc drobne kłopoty Franka zrezygnował z rozgrywania dodatkowego biegu i ostatecznie kolejność Pierwszej Grand Prix Wrocławia jest następująca: 1. Damian, 2 Franek, 3 Michał.

Po zakończeniu zawodów odbyła się ceremonia wręczenia pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników zawodów, oraz pucharów i medali dla pierwszej trójki. Nagrodą specjalną został uhonorowany Dominik Purzyc- najmłodszy zawodnik startujący regularnie w turnieju Grand Prix. Młodszym uczestnikiem był IMP żaków u6 Tomasz Góral, lecz on startował tylko jako rezerwa toru.

Klasyfikacja końcowa Grand Prix nie odzwierciedla faktycznego układu sił, startujących zawodników. Ogromny wpływ na kolejność miały przede wszystkim kontuzje zawodników lub absencje z innych powodów.

Warto odnotować fakt, iż sędzią ostatnich zawodów był Bartek Grabowski. Jak podaje tablica facebookowa Szarży będzie on podawał wodę zawodnikom wrocławskiego klubu, startującym w CS Superlidze.

Wszyscy startujący w GP Wrocławia zawodnicy już teraz zapowiedzieli rewanż w przyszłorocznej edycji Grand Prix.

 

Wyniki 10 rundy:

1. Damian Wojczyński 23 pkt.
2. Bartek Matuszek 20 pkt.
3. Dominik Purzyc 16 pkt.
4. Franek Lignowski 15 pkt.
5. Michał Szmaj 15 pkt.
6. Miłosz Staszczyk 12 pkt.
7. Krzysztof Góral 9 pkt.
8. Witek Strzelec 4 pkt.
9. Tomek Góral (RT) 4 pkt.

  

Klasyfikacja końcowa Grand Prix Wrocławia:

1. Damian Wojczyński 191 pkt.
2. Franek Lignowski 131 pkt.
3. Michał Szmaj 131 pkt.
4. Dominik Purzyc 121 pkt.
5. Miłosz Staszczyk 78 pkt.
6. Bartek Matuszek 60 pkt.
7. Rafał Kurpiel 60 pkt.
8. Krzysztof Góral 53 pkt.
9. Paweł Szkudlarek 36 pkt.
10. Witek Strzelec 34 pkt.
11. Tomek Góral 23 pkt
12. Piotrek Spławski 19 pkt.
13. Marek Mutor 19 pkt.
14. Łukasz Kocur 17 pkt

Zawodnicy, którzy w jednych zawodach zdobyli minimum 20 punktów:

Damian Wojczyński 24 (7 razy)

Damian Wojczyński 23

Witek Strzelec 21

Bartek Matuszek 20

Bieg 6. Na starcie od krawężnika: D. Purzyc, F. Lignowski, M. Staszczyk, D. Wojczyński

Bieg 10. Od krawężnika stoją na starcie: B. Matuszek, M. Szmaj, M. Staszczyk, F. Lignowski

Opisany wcześniej bieg 12:

Ceremonia wręczenia nagród: